„Jsi úžasná máma.“ Chobotnice se na pláži snažila o nevídanou věc

Video Video
19. 6. 2021 13:28
Australská mořská bioložka se stala začátkem června svědkem výjimečné události. Na pláži na melbournském předměstí McCrae uviděla plastový válec. K jejímu překvapení se v něm skrývala chobotnice s nakladenými vejci. Sheree Marrisová trubku zvedla, aby ji vrátila zpět do moře, samice chobotnice ale vylezla a začala sama tlačit své hnízdo do oceánu.
Australská bioložka se stala svědkem výjimečné události. Na pláži uviděla plastový válec. V něm se ukrývala chobotnice s vejci. | Video: Reuters

"Snažila se chránit svá vajíčka, která visela jako malé bílé lustry ze střechy jejích provizorních jeslí," řekla Marrisová. Bioložka uvedla, že nakonec zatáhla trubku do vody a stabilizovala ji, aby se nepřevrátila a nevyplavala znovu na břeh.

"Byla to jedna z nejpozoruhodnějších věcí, které jsem kdy viděla," dodala. Na videu je slyšet Marrisovou, jak hlavonožci říká: "Jsi úžasná máma." Podle bioložky se jednalo o chobotnici bledou. Ta se obvykle vyskytuje pouze u chladnějšího pobřeží jižní Austrálie.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy