Jezděte na kole i v mrazech, nabádá švédský dopravce. Dobrovolníkům nabízí zimní gumy

Magazín Magazín
10. 9. 2022 21:07
Skandinávské zimy bývají kruté a jen hrstka nezdolných nadšenců se během nich odváží jezdit do práce na kole. Agentura Västtrafik, která zajišťuje veřejnou dopravu na západě Švédska, to chce ale změnit. Cyklistům, kteří své stroje ani ve sněhových vánicích nevymění za auta, nabízí mrazuvzdorné pneumatiky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Dopravní společnost Västtrafik hledá 420 statečných, kteří v nejchladnějších měsících alespoň třikrát týdně vyrazí do zaměstnání na kole. Pokud se zavážou výzvu splnit, dostanou zimní gumy a reflexní vestu, aby na namrzlých chodnících a vozovkách nepřišli k úrazu. Do projektu se zapojilo celkem třináct měst na západě Švédska v čele s Göteborgem. Píše o tom web The Mayor.

Kampaň si klade za cíl ukázat, že cyklistika nepřestává být bezpečnou alternativou k ekologicky nešetrným automobilům ani s příchodem prvních mrazů. Že se jí lidé mohou bez obav oddávat celoročně, se budou snažit dokázat i samotní účastníci. Budou mít totiž za úkol pravidelně hodnotit zimní údržbu silnic a popisovat, jak se jim v nevlídném počasí na kole cestovalo.

"Doufáme, že dostaneme více lidí na kola i v zimě. Pomůžeme jim s veškerým potřebným vybavením a věříme, že se nám společně podaří změnit zažité zvyklosti. Rádi bychom přispěli ke zmírnění uhlovodíkových emisí, které automobilová doprava zanechává v atmosféře," uvedla vedoucí projektu Lena Hesselrothová. Nábor dobrovolníků končí 25. září a kampaň by měla trvat od začátku letošního prosince do začátku příštího března.

Mohlo by vás zajímat: Za rok najezdila na kole 50 tisíc kilometrů. Prostě mě to baví, být normální je nuda, říká cyklistka

Dá se to zvládnout, protože nejezdím nijak rychle. Je to zábava a taky způsob, jak se udržet v kondici, říká hobby cyklistka Kateřina Rusá. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy