Výjimečný Ještěd díky němu získal mimořádný interiér. Zemřel architekt Otakar Binar

Otakar Binar na výstavě JEŠTĚD 50 1.července 2023.
Hotel a vysílač na Ještědu je jedním z nejoriginálnějších architektonických děl v Česku. Unikátní stavba, za kterou dostal Karel Hubáček prestižní mezinárodní Perretovu cenu, je od roku 2006 národní kulturní památkou a lidé ji zvolili českou stavbou století.
"Ještěd byl na tehdejší dobu výjimkou v tom, že se vypracoval komplexní návrh včetně interiérů. To se týkalo dříve tak ambasád, třeba hotely se zařizovaly dodatečně standardním nábytkem," uvedl v roce 2013 Binar.
Výjimečnosti stavby napomáhalo to, že se na vybavení interiérů podíleli vedle něj i další význační výtvarníci té doby, například skláři Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová. Nádobí a některé textilní doplňky byly zhotoveny podle návrhů Karla Wünsche, autorem mříže umístěné v hotelové chodbě je Jaroslav Klápště a tapiserii umístěnou na zdi salónku vytvořil Vladimír Křečan.
Nestandardní je i nábytek navržený Binarem, třeba v salonku použil kontrastní kombinaci černého stolu s imitací ebenu a bílých křesel z kůže. Částečně ho inspirovala výjimečnost stavby.
Foto: Profimedia.cz
ČTK ČTK
21. 5. 2024 13:46
Ve věku 92 let zemřel architekt Otakar Binar, který byl mimo jiné autorem interiéru hotelu Ještěd. S architektem Karlem Hubáčkem se stal zakládajícím členem světoznámého architektonického studia SIAL.

Binar se narodil 17. června 1931 v Jaroměři. Už jako dítě rozhodl, že bude architektem. V letech 1952 až 1958 nakonec architekturu vystudoval na UMPRUM v Praze. Po škole nastoupil v Liberci do Stavoprojektu do ateliéru Karla Hubáčka, autora hotelu a vysílače na Ještědu.

"Hubáček byl mým celoživotním a jediným šéfem. Celý produktivní věk jsem strávil u Hubáčka," řekl Binar Paměti národa. Spolu v 60. letech založili SIAL, což je zkratka pro Sdružení inženýrů a architektů v Liberci. SIAL v době normalizace dokázal reagovat na moderní evropské trendy a vzešlo z něj několik osobností české architektury.

Kromě Ještědu se Binar s Hubáčkem podílel také například na projektu kina Máj v Doksech či Domu kultury v Teplicích. Ještěd je ale jeho nejznámějším dílem. "Za podíl na realizaci horského hotelu Ještěd obdržel Otakar Binar v roce 2008 Poctu hejtmana. Čest jeho památce," dodal Půta.

Podívejte se v galerii do interiéru jeho nejznámější realizace. 

 

Právě se děje

Další zprávy