Jedenáctiletý chlapec se vydal na 300kilometrový pochod za změnu klimatu

Magazín Magazín
26. 7. 2021 10:52
Jude se pěšky vydal na 321 kilometrů dlouhou cestu ze svého domova v Yorkshiru do Westminsteru. Pochodem chce vyvolat debatu o změně klimatu. Až dorazí do Londýna, chce lobbovat u ministrů za uhlíkovou daň.
Jude
Jude | Foto: Twitter / @carbontaxwalk

Juda k nápadu jít pěšky do Londýna inspiroval kamarád jeho strýčka, který na kole objel svět. "Četl jsem také o chlapci, který jel na kole z Palerma na Sicílii do Anglie, aby upozornil na problematiku uprchlíků," řekl.

Jude hodlá každý den ujít 16 kilometrů, na cestě by měl tak strávit asi tři týdny. Doufá, že se mu podaří inspirovat další mladé lidi k podobně zaměřeným akcím, píše web BBC.

Na trase ho budou doprovázet rodiče, kteří získali do zápůjčky karavan, a lidé na cestě jim nabídli, že jim poskytnou i ubytování. "Mám pocit, že to je pro Juda velká výzva, je tomu hodně oddaný," řekla jeho matka Sarah. O jeho cestě informují na sociálních sítích, kam přidávají i fotky.

Chlapce k cestě podnítilo přečtení knihy Dire Prediction, která podle něj nabízí efektivní řešení změny klimatu včetně zavedení uhlíkové daně. Jude také podpořil petici Zero Carbon Campaign, která usiluje o 100 tisíc podpisů a parlamentní debatu o uhlíkové dani. 

Mohlo by vás zajímat: Lidi se zoufale snaží zachránit ledovec

Ledovec Presena v severní Itálii taje. Ve snaze o jeho záchranu se každoročně pokládá ochranný kryt na ploše asi 120 000 metrů čtverečních. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy