Japonsko má nejstarší hráče ragby na světě. Touchdown se nebojí dát ani v 80 letech

Magazín Reuters Magazín, Reuters
4. 9. 2019 13:30
Do mistrovství světa v ragby zbývá pár týdnů. Jeho hostitelem bude letos Japonsko, a přestože nepatří mezi pravidelné šampiony, byla dlouhou dobu jednou ze zemí s nejvyšším počtem ragbyových hráčů. Desítky tisíc z nich se přitom sdružují ve sportovních klubech pro veteránské ragbisty. Japonským matadorům je sice často přes 80 let, ragby ale hrají jako za mlada.
Tokijský klub Fuwaku funguje od roku 1948 a je jedním ze 150 oddílů v zemi, které pořádají zápasy pro hráče starší čtyřiceti let. | Video: Reuters

Vypadá to podobně, jako když se na vesnici hraje fotbalový zápas, i japonští veteráni berou svá ragbyová utkání smrtelně vážně. Zatímco v Česku jsou ale osmdesátníci na hřišti spíš výjimkou, v Japonsku patří veteránští hráči ragby k velmi aktivním členům oddílů. 

Tokijský klub Fuwaku funguje od roku 1948 a je jedním ze 150 oddílů v zemi, které pořádají zápasy pro hráče starší čtyřiceti let. Jeden z nejstarších členů, 86letý Ryuichi Nagayama, dokazuje, že na věku ve sportu ne vždycky záleží. 

Tokijský lékař si na hře britského původu zamiloval hlavně posezení po tréninku. "Narážíte do sebe a různě se pošťuchujete, ale to všechno vám vynahradí setkání po zápase, kde je ohromná zábava," popsal pro agenturu Reuters.  

Ryuichi Nagayama si je sice velmi dobře vědom rizik, která jsou s hraním ragby spojená, láska ke sportu je ale vyvažuje. Při snaze probojovat se s míčem za svou polovinu, nejlépe až k bílé čáře, utrpěl nejedno zranění. "Od té doby, co jsem členem týmu, jsem měl už dvakrát zlomená žebra a jednou jsem si zlomil i klíční kost," vypočítává Nagayama. 

Aktivního důchodce a stále praktikujícího lékaře však nic nezastaví. "Když cítím, že mám slabý či nepravidelný tep, vezmu si léky a hraji dál. Asi to zní zvláštně, ale před pár lety jsem ztratil manželku a teď by mi vůbec nevadilo, kdybych při ragby i umřel," dodává. 

Ragby hraje v Japonsku 10 tisíc veteránů

Manažer klubu Fuwaku Mitsuaki Okajima odhaduje, že v Japonsku je v současné době okolo 10 tisíc aktivních ragbyových veteránů. V jeho oddílu hraje okolo tří stovek lidí všech věkových kategorií. 

Ragby je navíc Japonsku také jednou z cest, jak bojovat s osamělostí ve stáří. Své o tom ví 71letý hráč britského původu, Tony Hartley, který se s místními dal do řeči právě díky ragby. 

"Před sedmi lety jsem byl na zápase Tokyo Sevens a dal jsem se do řeči s vedle stojícím mužem, který měl na tričku nápis 'Fukawu Rugby Klub od roku 1948'. Ten rok jsem se narodil, tak jsem byl zvědavý, co to znamená. A on mi řekl, že mě představí v klubu, což následující týden udělal, a od té doby hraju," popsal Hartley.

A dodal, že nic podobného ve Velké Británii neexistuje. "Byla to pro mě skvělá příležitost se s někým seznámit," uvedl. 

Organizátoři blížícího se světového šampionátu doufají, že mezinárodní ragbyová akce zvedne vlnu zájmu o tento původně britský sport zejména mezi mladšími Japonci. Japonsko totiž s celkovým počtem 120 tisíc hráčů kdysi patřilo mezi desítku zemí s největším počtem ragbyových nadšenců.

Video: Japonec utratil přes 400 tisíc za svatbu s hologramem

Japonec utratil přes 400 tisíc za svatbu s hologramem | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy