Japonci našli v roce 2014 miliardu dolarů. Vše vrátili

ČTK ČTK
17. 2. 2015 12:00
Japonci si odmítají nalezené peníze ponechat. Končí tak v obecních pokladnách.
 Dolary. Ilustrační foto
 Dolary. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Tokio - Poctiví obyvatelé japonského hlavního města Tokia v loňském roce vrátili ztracené či zapomenuté peníze v hodnotě 28 milionů dolarů (cca 681 milionů korun). Tři čtvrtiny z nich se vrátily právoplatnému majiteli, informovala agentura AFP s odvoláním na bilanci japonské policie.

Obyvatelé Tokia tak opět potvrdili pověstnou japonskou poctivost. Mezi nálezci byl například jeden, který našel sportovní tašku nacpanou bankovkami v hodnotě 155 tisíc dolarů - to by stačilo na pořízení automobilu značky Maserati GranTurismo MC, anebo malého bytu v japonské metropoli.

Podle japonského zákona platí, že pokud se o nalezenou a odevzdanou věc nikdo nepřihlásí do tří měsíců, může si ji nálezce ponechat. Často ale nálezci toto právo odmítají - a stovky milionů jenů tak končí v tokijské městské pokladně.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Švejdar odvolá policejního ředitele Husáka, který se zúčastnil večírku v Teplicích

"Po dnešním jednání s plukovníkem Husákem jsem rozhodl, že ho k 1. 2. 2021 odvolám z pozice krajského policejního ředitele a do doby ukončení kázeňského řízení ustanovím na řadovou pozici bez příplatku za vedení. Plukovník Husák mě požádal o možnost čerpání řádné dovolené, jíž jsem vyhověl," uvedl na svém Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

Husák se společně s dalšími desítkami lidí navzdory platným opatřením zúčastnil narozeninové oslavy bývalého poslance Petra Bendy v teplickém hotelu. Husáka k vyvození osobní odpovědnosti vyzval již i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Pokud tam pan ředitel Husák byl, platí pro něj stejná pravidla jako pro ostatní. Dopustil by se tím porušení vládních nařízení a očekávám, že z toho buď okamžitě vyvodí osobní odpovědnost, nebo to s ním pan policejní prezident, jako jeho přímý nadřízený, okamžitě kázeňsky vyřeší," řekl Hamáček.

Spolu s Husákem se oslavy zúčastnil také poslanec a šéf Národní sportovní agentury, který již na svůj poslanecký mandát rezignoval. Na oslavě se objevil také expremiér Jiří Paroubek nebo politik Jiří Šlégr.

Zdroj: Domácí
Další zprávy