Japonci: Dítě závislé na webu patří na odvykací tábor

ČTK ČTK
28. 8. 2013 21:47
Postiženo je 518 000 dětí na základních a středních školách
Závislost na internetu může vést k poruchám spánku a příjmu potravy či depresím.
Závislost na internetu může vést k poruchám spánku a příjmu potravy či depresím. | Foto: Reuters

Tokio - Japonci plánují speciální odvykací tábory, které dětem pomohou překonat závislost na internetu.

Podle ministerstva školství trpí touto formou závislosti více než 500 000 japonských dětí ve věku od 12 do 18 let. Toto číslo se navíc neustále zvyšuje, informoval britský deník The Daily Telegraph.

Na táborech by měly být děti absolutně odříznuty od počítačů, mobilních telefonů či nejrůznějších počítačových her.

"Závislost na internetu se stává čím dál tím větším problémem," uvedl mluvčí japonského ministerstva školství Akifumi Sekine. "Odhadujeme, že je postiženo okolo 518 000 dětí na základních a středních školách po celém Japonsku. O mnoha případech navíc vůbec nevíme," dodal.

Ministerstvo má nyní v plánu výzkumný projekt zaměřený právě na závislost na internetu. Rovněž již požádalo vládu o financování speciálních programů, díky kterým si děti začnou "odvykat".

"Chceme je dostat pryč z virtuálního světa a přimět je k tomu, aby vedly skutečnou komunikaci s ostatními dětmi a dospělými," vysvětlil mluvčí.

Odvykací tábory by se měly konat v místech, kde neexistuje žádný přístup k internetu. Děti se budou účastnit různých sportů, hrát hry a na vše budou dohlížet psychoterapeuti pro případ, že by návrat do skutečného světa byl pro školáky příliš traumatický.

Závislost na internetu může v některých případech vést až k poruchám spánku a příjmu potravy. U některých mladých Japonců se objevují i příznaky depresí.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy