Jako ze slavného sci-fi. Zájem o futuristické elektroletadlo je obrovský

Video Video
26. 10. 2021 11:39
Švédský start-up představil ultralehké elektroletadlo pro letecké nadšence. Futuristicky vypadající stroj Jetson One firma prodává za 92 tisíc dolarů (v přepočtu za dva miliony korun). Jeho název je inspirovaný slavným americkým sci-fi sitcomem ze 60. let Jetsonovi. V něm hlavní hrdinové létají na automobilu, který svým vzhledem nápadně připomíná dnes již reálné elektroletadlo.
Ultralehké elektroletadlo Jetson One váží necelých 90 kilogramů. | Video: Youtube/Jetson One

Švédská firma přichází s ultralehkým osobním vrtulníkem tři roky po představení prvotního prototypu. První série strojů, které firma vyrobí do roku 2022, je již vyprodaná. Další desítky kvadrokoptér společnost plánuje prodávat až během roku 2023.

Stroj, který díky konstrukci z hliníku a uhlíkových vláken váží necelých 90 kilogramů, měří na délku přibližně 2,8 metru. Jeho šířka se pohybuje kolem 2,4 metru. V kokpitu vrtulníku je zabudovaný palubní počítač a také joystick a pedály na řízení. Jetson One může maximálně dosáhnout rychlosti 100 kilometrů za hodinu.

Dolet malého vrtulníku na jedno nabití závisí na hmotnosti pilota. Průměrná doba letu se s jedním člověkem vážícím přibližně 82 kilogramů pohybuje kolem 15 minut. Čím těžší pilot bude, tím se doba letu zkracuje, uvádí jeho vývojáři.

Start-up chce zpřístupnit pilotování malých letounů širší veřejnosti. “Naší misí je, aby bylo létání dostupné pro každého,” řekl při představení nového stroje spoluzakladatel společnosti Peter Ternstorm. “Máme v úmyslu udělat z každého člověka pilota,” dodal. 

Podle českých zákonů si musí zájemci o řízení letounů, jakým je Jetson One, opatřit průkaz pilota ultralehkých letadel. Pro získání této licence je v rámci běžného výcviku předepsaných minimálně 20 letových hodin pod dohledem instruktora.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy