Jako ze slavného sci-fi. Zájem o futuristické elektroletadlo je obrovský

Video Video
26. 10. 2021 11:39
Švédský start-up představil ultralehké elektroletadlo pro letecké nadšence. Futuristicky vypadající stroj Jetson One firma prodává za 92 tisíc dolarů (v přepočtu za dva miliony korun). Jeho název je inspirovaný slavným americkým sci-fi sitcomem ze 60. let Jetsonovi. V něm hlavní hrdinové létají na automobilu, který svým vzhledem nápadně připomíná dnes již reálné elektroletadlo.
Ultralehké elektroletadlo Jetson One váží necelých 90 kilogramů. | Video: Youtube/Jetson One

Švédská firma přichází s ultralehkým osobním vrtulníkem tři roky po představení prvotního prototypu. První série strojů, které firma vyrobí do roku 2022, je již vyprodaná. Další desítky kvadrokoptér společnost plánuje prodávat až během roku 2023.

Stroj, který díky konstrukci z hliníku a uhlíkových vláken váží necelých 90 kilogramů, měří na délku přibližně 2,8 metru. Jeho šířka se pohybuje kolem 2,4 metru. V kokpitu vrtulníku je zabudovaný palubní počítač a také joystick a pedály na řízení. Jetson One může maximálně dosáhnout rychlosti 100 kilometrů za hodinu.

Dolet malého vrtulníku na jedno nabití závisí na hmotnosti pilota. Průměrná doba letu se s jedním člověkem vážícím přibližně 82 kilogramů pohybuje kolem 15 minut. Čím těžší pilot bude, tím se doba letu zkracuje, uvádí jeho vývojáři.

Start-up chce zpřístupnit pilotování malých letounů širší veřejnosti. “Naší misí je, aby bylo létání dostupné pro každého,” řekl při představení nového stroje spoluzakladatel společnosti Peter Ternstorm. “Máme v úmyslu udělat z každého člověka pilota,” dodal. 

Podle českých zákonů si musí zájemci o řízení letounů, jakým je Jetson One, opatřit průkaz pilota ultralehkých letadel. Pro získání této licence je v rámci běžného výcviku předepsaných minimálně 20 letových hodin pod dohledem instruktora.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Poprvé v historii. Izraelský prezident Herzog přiletěl na návštěvu do Bahrajnu

Izraelský prezident Jicchak Herzog přiletěl do Bahrajnu, informovala agentura AFP. Toto království v Perském zálivu patří k několika muslimským státům, s nimiž Izrael normalizoval vztahy. Jde o první návštěvu hlavy židovského státu v této zemi a izraelská média ji označují za historickou.

Herzoga v zemi přivítal bahrajnský ministr zahraničí Abdal Latíf bin Rašíd Zajání. Poté se setkal s králem Hamadem bin Ísou Chalífou i korunním princem a premiérem Salmánem bin Hamadem Chalífou. Herzog dříve uvedl, že při setkání se chce soustředit na "způsoby posílení hospodářské spolupráce" mezi oběma zeměmi, jakož i na otázky změny klimatu a bezpečnosti.

Bahrajn a Spojené arabské emiráty, které Herzog navštíví v pondělí, se v září 2020 staly prvními arabskými státy, které v uplynulém čtvrtstoletí normalizovaly vztahy s Izraelem. Předtím takový krok učinily pouze dvě arabské země - Jordánsko v roce 1994 a Egypt v roce 1979. Dohodu s Izraelem zástupci SAE a Bahrajnu podepsali ve Washingtonu. Palestinci krok odsoudili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy