Jak změřit štěstí? Vědci vytvořili program pro Twitter

ČTK ČTK
1. 5. 2013 14:45
Hedonometer pracuje s psychologickou hodnotou zhruba 10 000 slov
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Washington - Dá se štěstí změřit? Američtí vědci věří, že ano. Jako základ vzali vzkazy na internetové sociální síti, prohnali je analytickým programem a tvrdí, že výsledkem je nálada v konkrétním městě, státě či zemi, napsala agentura AFP.

Program, který nazvali hedonometer podle hédonismu, filosofického učení o slasti jako hlavním motivu lidského jednání, je od úterý dostupný online. Údaje sbíral pět let a analyzuje zhruba deset procent všech "tvítů" vložených v angličtině. Do značné míry je tak ovlivněn především děním v USA.

Výzkumníci například zjistili, že den útoku na bostonský maraton letos 15. dubna byl nejsmutnějším naměřeným za pět let. Mírně překonal i den masakru ve škole ve městě Newtown v Connecticutu. Naopak nejšťastnějšími dny jsou na Twitteru svátky, jako jsou Vánoce.

Hedonometer pracuje s "psychologickou valencí (hodnotou)" zhruba 10 000 slov. S využitím stupně od jedné do devíti má například slovo "happy" (šťastný) hodnotu 8,30 a "hahaha" 7,94, zatímco na opačném konci stupnice je třeba "crash" (nehoda) s hodnotou 2,60, "war" (válka) 1,80 nebo "jail" (věznice, uvěznit) 1,76.

Tým sbírá denně zhruba 50 milionů vzkazů na Twitteru z celého světa, a "pak v zásadě hodí všechna slova do jednoho kbelíku", aby vypočítal skóre štěstí, řekl hlavní výzkumník Peter Dodds. Projekt vede spolu s Chrisem Danforthem v počítačové laboratoři Vermontské univerzity a podílí se na něm i nezisková skupina Mitre, jež má zkušenosti s analýzou velkého množství dat.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Lichtenštejnové neuspěli u Ústavního soudu ve sporu o 600 hektarů lesa u Říčan

Nadace knížete z Lichtenštejna neuspěla u Ústavního soudu ve sporu s Českou republikou o les u středočeských Říčan. Soud odmítl stížnost nadace proti předchozímu verdiktu o nevydání 600 hektarů říčanského lesa Lichtenštejnům. V tiskové zprávě to oznámil mediální zástupce nadace Michal Růžička. "Nadace knížete z Lichtenštejna proto využije všechny dostupné prostředky k dosažení spravedlnosti u mezinárodních soudů a mezinárodních institucí," uvedl Růžička.

Lichtenštejnský knížecí rod se snaží získat zpět majetek, o který přišel na základě Benešových dekretů po roce 1945. Podle dřívějších informací Hospodářských novin jde zhruba o 60 tisíc hektarů převážně lesů.

Lichtenštejský kníže František Josef II. se podle československých soudů přihlásil ve 30. letech 20. století k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl po druhé světové válce státu na základě Benešových dekretů. Nadace, která spravuje část majetku Lichtenštejnů, ale uvádí, že kníže byl občanem Lichtenštejnska, které bylo ve válce neutrální. Kritizuje proto zamítnutí ústavní stížnosti. "Nadace shledává, že toto rozhodnutí ÚS opakuje pošlapávání práv Nadace knížete z Lichtenštejna na ochranu majetku," sdělil dnes za nadaci Růžička.

Další zprávy