Sprchujte se ve dvou a vařte v myčce. Bizarní rady vědců, jak zachránit planetu

Magazín Magazín
23. 11. 2018 6:33
Udržitelný životní styl je v posledních letech jedno z nejdiskutovanějších témat. Řeší se správné třídění a likvidace odpadu, plýtvání vodou a jídlem nebo šetření energiemi. Vědci a výzkumníci z celého světa však občas zveřejní i poněkud úsměvné rady a tipy, jak žít ekologicky. Podívejte se na zajímavé nápady na záchranu planety i bizarní tipy na to, jak žít ekologičtěji.
Sprchující se pár
Sprchující se pár | Foto: Shutterstock

Sprchujte se v páru, splachujte méně

Jeden z nejsnazších způsobů, jak pomoci naší planetě, je šetřit vodou. Její spotřebu lze omezit i při běžných činnostech. Pokyny jako "zastavujte vodu při čištění zubů" či "nepředmývejte nádobí" jsou obecně známé. Ne každý ale myslí na to, že stovky litrů vody denně protečou v často nejmenší místnosti domácnosti - na toaletě. 

Podle serveru EcoFrenzy existuje velmi jednoduchý způsob, jak v domácnosti ušetřit až 4380 litrů vody za rok. Stačí, když vynecháte jedno spláchnutí denně. Jak toho docílit? Někteří vědci radí nesplachovat pokaždé po vykonání malé potřeby. Jiní doporučují takzvaně zabít dvě mouchy jednou ranou. Nebo jedním proudem. Využijte odtékající proud vody a vymočte se, když se sprchujete.

Další častou radou, jak šetřit vodou, je sprchovat se v páru nebo zkrátit čas strávený ve sprše na pět minut. 

 

Právě se děje

před 40 minutami

EU vyzvala USA, ať přehodnotí ukončení spolupráce s WHO

Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Krok oznámil na páteční tiskové konferenci americký prezident Donald Trump a konstatoval přitom, že WHO je pod vlivem Číny.

Na USA se v sobotu obrátila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, uvedla agentura AFP. "WHO musí být nadále schopna řídit mezinárodní reakci na pandemie, tu nynější i ty budoucí. Z tohoto důvodu je účast všech nezbytná a nutná," uvedli ve společném prohlášení.

Trump při pátečním oznámení uvedl, že Spojené státy své prostředky původně určené této organizaci věnují na jiné globální zdravotnické účely. Loni USA pokryly zhruba 20 procent rozpočtu WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy