Sprchujte se ve dvou a vařte v myčce. Bizarní rady vědců, jak zachránit planetu

Magazín Magazín
23. 11. 2018 6:33
Udržitelný životní styl je v posledních letech jedno z nejdiskutovanějších témat. Řeší se správné třídění a likvidace odpadu, plýtvání vodou a jídlem nebo šetření energiemi. Vědci a výzkumníci z celého světa však občas zveřejní i poněkud úsměvné rady a tipy, jak žít ekologicky. Podívejte se na zajímavé nápady na záchranu planety i bizarní tipy na to, jak žít ekologičtěji.
Sprchující se pár
Sprchující se pár | Foto: Shutterstock

Sprchujte se v páru, splachujte méně

Jeden z nejsnazších způsobů, jak pomoci naší planetě, je šetřit vodou. Její spotřebu lze omezit i při běžných činnostech. Pokyny jako "zastavujte vodu při čištění zubů" či "nepředmývejte nádobí" jsou obecně známé. Ne každý ale myslí na to, že stovky litrů vody denně protečou v často nejmenší místnosti domácnosti - na toaletě. 

Podle serveru EcoFrenzy existuje velmi jednoduchý způsob, jak v domácnosti ušetřit až 4380 litrů vody za rok. Stačí, když vynecháte jedno spláchnutí denně. Jak toho docílit? Někteří vědci radí nesplachovat pokaždé po vykonání malé potřeby. Jiní doporučují takzvaně zabít dvě mouchy jednou ranou. Nebo jedním proudem. Využijte odtékající proud vody a vymočte se, když se sprchujete.

Další častou radou, jak šetřit vodou, je sprchovat se v páru nebo zkrátit čas strávený ve sprše na pět minut. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy