Dramatické stěhování vzácného nosorožce do plzeňské zoo

Dramatické stěhování vzácného nosorožce do plzeňské zoo
Po cestě utrpěl drobnou odřeninu, ale není to nic vážného
Zájem novinářů o tlustokožce byl poměrně značný
Kličkování ulicemi Plzně
Příjezd vzácného nákladu do plzeňské zoo
Foto: Roman Kočí
Pavel Baroch
5. 6. 2010 11:00

Plzeňská zoo se stala první českou zahradou, která chová nosorožce indického. Do nového areálu za 130 milionů korun nejprve dorazila z Berlína dvouletá samice Manjula, k níž v pátek večer přicestoval i šestiletý samec Beni z Maďarska. Jeho stěhování do Plzně bylo poměrně dramatické, největší komplikace nastaly při nakládání v Maďarsku.

"První problém při nakládce nastal s tím, že speciální přepravní kontejner nemohl umístit jeřáb před východ z nosorožčího pavilonu. Po ořezání několika větví vzrostlého dubu se to po několika hodinách práce v hustém dešti podařilo. Pak si však postavil hlavu Beny a nechtěl do přepravní bedny vstoupit," hlásil z maďarského Nyíregyházy spolupracovník Aktuálně.cz Roman Kočí. Nakonec pomohla až injekční stříkačka a desítky zřízenců, kteří nosorožce dotáhli do kontejneru.

Jenže jeřáb, který nemohl stát dostatečně blízko, kontejner s dvoutunovým nákladem neuzvedl, takže vedení maďarské zoo muselo pozvat hasiče s větším jeřábem.

Nakonec se nosorožec Beni vydal na 850kilometrovou cestu do Plzně, kam bez potíží dorazil v pátek večer. Návštěvníci tamní zoo uvidí obě zvířata poprvé v červenci.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy