Dramatické stěhování vzácného nosorožce do plzeňské zoo

Foto: Roman Kočí
Pavel Baroch
5. 6. 2010 11:00

Plzeňská zoo se stala první českou zahradou, která chová nosorožce indického. Do nového areálu za 130 milionů korun nejprve dorazila z Berlína dvouletá samice Manjula, k níž v pátek večer přicestoval i šestiletý samec Beni z Maďarska. Jeho stěhování do Plzně bylo poměrně dramatické, největší komplikace nastaly při nakládání v Maďarsku.

"První problém při nakládce nastal s tím, že speciální přepravní kontejner nemohl umístit jeřáb před východ z nosorožčího pavilonu. Po ořezání několika větví vzrostlého dubu se to po několika hodinách práce v hustém dešti podařilo. Pak si však postavil hlavu Beny a nechtěl do přepravní bedny vstoupit," hlásil z maďarského Nyíregyházy spolupracovník Aktuálně.cz Roman Kočí. Nakonec pomohla až injekční stříkačka a desítky zřízenců, kteří nosorožce dotáhli do kontejneru.

Jenže jeřáb, který nemohl stát dostatečně blízko, kontejner s dvoutunovým nákladem neuzvedl, takže vedení maďarské zoo muselo pozvat hasiče s větším jeřábem.

Nakonec se nosorožec Beni vydal na 850kilometrovou cestu do Plzně, kam bez potíží dorazil v pátek večer. Návštěvníci tamní zoo uvidí obě zvířata poprvé v červenci.

 

Právě se děje

Další zprávy