"Jak se máš, Manu?" řekl mladík Macronovi. Prezident ho napomenul, aby se nechoval jako imbecil

ČTK Magazín ČTK, Magazín
19. 6. 2018 10:00
Při pondělních oslavách protinacistického odboje ve Francii uštědřil prezident Emmanuel Macron lekci slušného chování mladíkovi v Mont Valérien, v regionu Île-de-France. Když procházel špalírem studentů, mladík ho totiž oslovil "Jak se máš, Manu?" Macron mu na to odpověděl, že se takhle chovat nemůže a má mu říkat pane prezidente republiky, nebo pane.
Francouzský prezident Emmanuel Macron káral mladíka, který ho oslovil přezdívkou. | Video: Reuters

Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí napomenul mladíka, který ho během oficiální slavnosti, kdy si šéf státu potřásal rukou se středoškoláky, familiárně oslovil přezdívkou: "Jak se vede, Manu?"

"Ne, tohle nemůžeš," zareagoval Macron. "Jsi tu na oficiální slavnosti, tak se chovej, jak se patří. Jako imbecil se můžeš chovat jindy, ale dnes tu zní Marseillaisa, zpěv partyzánů, tak mě oslovuj pane prezidente republiky, anebo pane. Jasné?"

Mladík s dlouhými vlasy, který si při příchodu šéfa státu podle agentury AFP prozpěvoval první slova Internacionály, vzápětí pronesl slova vnímaná jako omluva: "Ano, pane prezidente."

"To je dobře. Dělej věci ve správném pořadí. Než se rozhodneš udělat revoluci, nejdřív se nauč získat diplom (o dosaženém vzdělání) a sám se uživit, ok? Pak budeš dávat lekce ostatním," dodal Macron a poplácal mladíka po ruce, než pokračoval.

Sám Macron komentoval celou záležitost na Twitteru s tím, že respekt byl měl být v zemi základem, zejména pak v přítomnosti lidí, kteří se podíleli na osvobození.

Francie si v pondělí připomněla slavnou výzvu neustávat v odporu proti nacistickému Německu, kterou 18. června 1940 pronesl v britském rozhlase generál Charles de Gaulle. Macron se při této příležitosti zúčastnil na pařížském předměstí slavnosti k uctění válečných veteránů a členů odboje.

Přezdívkou "Manu" podle tisku oslovuje Macrona jeho choť Brigitte.

Video: Macron nedávno udělil občanství Malijci, který zachránil dítě

Imigrant bez dokladů zachránil dítě visící z balkonu. Prezident Macron mu udělil státní občanství | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy