Jak pomoci rodinám s postiženým dítětem? Hrdinou může být každý, ukazuje nový projekt

Video Video, Děti úplňku
8. 9. 2022 15:19
Katka pracuje ve finančním oddělení leasingové firmy. Ve čtvrtek vyráží vyzvednout Denisku, 14letou dívku s těžkým mentálním postižením a potřebou celodenní péče. Stráví s ní odpoledne a vrátí ji rodičům, kteří konečně měli prostor si odpočinout nebo třeba zajít na poštu.
Video: Dětí úplňku

Rodiny dětí s těžkým postižením, které o své děti pečují ve dne v noci, si nemají možnost oddechnout. V Česku totiž zoufale chybí potřebné sociální služby, které by jim v péči o vlastní děti s těžkým postižením odlehčily. Ty, co existují, jsou přeplněné, takže získat místo a vhodnou podporu je v zásadě nereálné.

Jednoduchým a rychlým řešením se v ČR ukazuje novinka, která přichází ze zahraničí: homesharing. V Česku ho po prvním testování zkouší devět organizací napříč republikou.

V homesharingu se dají dohromady rodiny dětí s postižením a lidé, kteří třeba jednou za dva týdny tráví čas s dítětem s postižením. Rodiny si odpočinou, děti se dostávají do nového prostředí a tím rozvíjí sociální dovednosti, hostitele zase obohacují situace, do kterých se v běžném životě nedostanou.

"Míša je můj kámoš," popisuje zase Mario, který rád tráví čas s Michalem. Společně si užívají třeba plavání v bazénu. A oba působí velmi spokojeně. "Prostě mě naučil být v přítomnosti," shrnuje Mario, co si ze vztahu s mladým mužem s mentálním postižením odnáší.

V Česku se právě teď hledá 150 lidí, kteří darují chvíle svého času dětem s postižením a zapojí se do homesharingu. Zájemci se nejdříve mohou nezávazně zúčastnit informačního večera, kde se dozví více podrobností o možnostech zapojení.

Pro ty, kteří se budou chtít zapojit, je pak připraveno několik školení, na kterých se dozví, jak vše funguje, jaká jsou úskalí a jak se připravit na různé situace. Až poté se párují vhodné rodiny s vhodnými hostiteli tak, aby si rozuměli co nejvíce a mohli se vzájemně co nejvíce obohatit. Zájemci se mohou dozvědět více informací nebo se zapojit do homesharingu na homesharing.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy