Jak pašovat vzácné ptáky? Pod kalhotami

Veronika Šmausová, Report
9. 5. 2009 16:50
Los Angeles - Aby mohl Vietnamec pašovat zpěvné ptáky do USA, vyrobil si speciální kalhoty, do kterých mohl ptáčků schovat více než tucet. Prozradila ho ale čouhající pírka.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: wikipedia

Na losangeleském letišti si pašeráka povšiml inspektor, jehož pohledu neunikla pírka ptáčků vykukující zpod kalhot a trus na Vietnamcových ponožkách.

Šestačtyřicetiletý pašerák si totiž k pašování nechal ušít speciální legínové kalhoty s knoflíky pod látkovou vrstvou, na které ptáčky přichycoval.

Státní žalobce už na muže, který ptactvo z Vietnamu do Los Angeles pašoval, podal žalobu. Pašerák je nyní ve vazbě.

Dobrý byznys

"Zpěvní ptáci jsou ve Vietnamu k mání za deset až třicet dolarů. Sběratelé ve Spojených státech za jeden kus ale zaplatí až 400 dolarů," uvedl právní zástupce Thom Mrozek.

Takových sběratelů sice údajně není mnoho, ale jsou za jeden kus ochotni utratit nepředstavitelné částky.

"O tomto pašerákovi víme již dlouho. V prosinci nechal na letišti v Los Angeles kufr s osmnácti ptáčky. Pět z nich při letu zemřelo," uvedl Mrozek.

Už za měsíc se ale muž do USA vrátil s další várkou. Pod kalhotami převážel celkem třináct ptáčků vzácných zpěvných druhů.

Šest z nich je škodlivý druh, který znamená nebezpečí pro lidi i ekosystém.

"Vše, co je z Asie, může být nakaženo ptačí chřipkou," upozorňuje Mrozek.

Ptáci jsou nyní v karanténě, a pokud jsou zdraví, mohli by být věnováni ZOO.


 

Právě se děje

před 3 minutami

Čeští policisté zadrželi cizince podezřelého v Německu z trestného činu

Policisté poblíž Prahy zadrželi cizince, který je v Německu podezřelý z násilného trestného činu. Spáchal ho údajně ve středu, poté odjel autem do Česka. Muže poslal soud do vazby, do několika týdnů bude předán zpět do Německa. Podobný případ se odehrál počátkem května, kdy čeští policisté zadrželi na dálnici D1 cizince, který se podle německé policie pokusil v Německu o vraždu.

Cizinec podle mluvčího využil ke vstupu do Česka zmírnění dřívějších omezení kvůli koronaviru, od úterka jsou kontroly na hranicích s Německem i Rakouskem pouze namátkové. Německá policie vydala evropský zatýkací rozkaz, v Česku byl muž zadržen zhruba 12 hodin od spáchání skutku. "Samotné zadržení proběhlo velmi rychle a provedlo ho několik středočeských dopravních policistů nedaleko Prahy, pod záminkou běžné silniční kontroly," uvedl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Zdroj: ČTK
Další zprávy