Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Jak odzimovat bazén?

komerční článek
11. 2. 2020 11:03
Venku sice zatím vládne zima, ale není od věci začít přemýšlet nad tím, jak odzimovat bazén. Před novou sezónou je třeba ho vyčistit a připravit na nápor koupajících. Jak na to?
Hawaj.cz
Hawaj.cz | Foto: Komerční sdělení

Podle doporučení výrobce by se většina nadzemních bazénů měla na zimu demontovat a uskladnit. Většina z nás to ale nedělá a bazén nechá přes zimu na zahradě s minimem vody, demontovanou filtrací a zakrytý plachtou. Je třeba ale počítat s tím, že bazénová fólie se vlivem mrazu může poškodit.

Jak na odzimování bazénu?

Po období klidu, kdy se v bazénu nikdo nekoupal a neběžela ani filtrace, je třeba bazén zprovoznit a upravit vodu. Celý tento proces není radno uspěchat, nesmíte s ním ale ani příliš otálet.

Kdy začít odzimovávat?

Jakmile teplota vzduchu přestane trvale padat pod bod mrazu a teplota vody v bazénu se pohybuje mezi 10-15°C, nastal ten správný okamžik. Snažte se ho neprošvihnout, protože jakmile voda v bazénu začne zelenat, můžete začít od úplného začátku.

Jak připravit bazén na novou sezónu?

Co takové odzimování obnáší? Nebojte, nejde o nic složitého. Zvládnete to sami, vlastními silami.

Krok první: Bazén očistěte

Nejprve stáhněte z bazénu plachtu a očistěte stěny a dno bazénu od usazených nečistot.

Krok druhý: Sestavte filtraci

Pokud máte solární ohřev, tak i ten. Zkontrolujte všechna těsnění a spoje tak, aby nedošlo k úniku vody.

Náš tip: Pokud máte pískovou filtraci a písek jste minulou sezónu neměnili, udělejte to teď.

Krok třetí: Napusťte vodu

Doplňte vodu alespoň do poloviny výšky okna skimmeru, v případě bazénu s nafukovacím lemem pak zhruba 1 cm pod prstenec.

Náš tip: Víte, že péče o vodu se odvíjí od jejích vlastností? Jakmile vodu do bazénu napustíte, změřte její tvrdost, pH a obsah chloru.

Hawaj.cz
Hawaj.cz | Foto: Komerční sdělení

Krok čtvrtý: Úprava vody

Teď nastal čas upravit tvrdost vody a její pH. Když k dopuštění vody použijete vodu z řadu, možná nic z toho nebude třeba. Pokud ale do bazénu napustíte vodu ze studně, bude asi tvrdší a vy ji budete muset chemicky upravit. Tvrdost vody by se měla pohybovat mezi 8-18° N.

Víte, že pro kvalitu vody na koupání je zásadní hodnota pH? Ideální je hodnota pH mezi 7 a cca 7,4. Pokud je hodnota nižší, zvyšte ho pomocí přípravků s označením pH+. Když je hodnota vyšší než dané rozmezí, aplikujte pH-.

Hodnota pH vyšší než 7,4 se může projevit mléčným zákalem vody, snížením účinnosti přípravků s chlórem i podrážděním očí a kůže. Když je pH nižší než 7, kovové části bazénu korodují, barvy blednou a pokožka i oči mohou být podrážděné.

Krok pátý: Nezapomeňte ani na dezinfekci vody.

Jen tak zničíte zbytky řas a všechny choroboplodné zárodky. Obsah chloru ve vodě by neměl být menší než 0,3 mg/l?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Poprvé v historii. Izraelský prezident Herzog přiletěl na návštěvu do Bahrajnu

Izraelský prezident Jicchak Herzog přiletěl do Bahrajnu, informovala agentura AFP. Toto království v Perském zálivu patří k několika muslimským státům, s nimiž Izrael normalizoval vztahy. Jde o první návštěvu hlavy židovského státu v této zemi a izraelská média ji označují za historickou.

Herzoga v zemi přivítal bahrajnský ministr zahraničí Abdal Latíf bin Rašíd Zajání. Poté se setkal s králem Hamadem bin Ísou Chalífou i korunním princem a premiérem Salmánem bin Hamadem Chalífou. Herzog dříve uvedl, že při setkání se chce soustředit na "způsoby posílení hospodářské spolupráce" mezi oběma zeměmi, jakož i na otázky změny klimatu a bezpečnosti.

Bahrajn a Spojené arabské emiráty, které Herzog navštíví v pondělí, se v září 2020 staly prvními arabskými státy, které v uplynulém čtvrtstoletí normalizovaly vztahy s Izraelem. Předtím takový krok učinily pouze dvě arabské země - Jordánsko v roce 1994 a Egypt v roce 1979. Dohodu s Izraelem zástupci SAE a Bahrajnu podepsali ve Washingtonu. Palestinci krok odsoudili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy