Jacksonovi fanoušci uctívají starobylou sochu

Kristina Winklerová
13. 8. 2009 8:51
Chicago - Zarytí fanoušci Michaela Jacksona mají nové poutní místo. Tři tisíce let stará egyptská socha v chicagském muzeu totiž jako by z oka vypadla jejich zesnulému idolu.
Egyptská socha s tváří Michaela Jacksona
Egyptská socha s tváří Michaela Jacksona | Foto: www.telegraph.co.uk

Torzo hlavy je součástí výstavy, která návštěvníkům The Field Museum přibližuje život starověkého Egypta.

Vápencovou sochu se štíhlými tvářemi a chybějící špičkou nosu již podle deníku Daily Telegraph od zpěvákovy smrti navštívily tisíce truchlících obdivovatelů.

Socha pochází z období Nové říše. Vědci ale nebyli schopní zjistit, kdo sochu vyrobil nebo koho zobrazuje, protože na ní nenalezli žádné hieroglyfy.

Dvacet pět centimetrů vysoká a třicet pět centimetrů široká hlava je proto označována jen jako "vápencová socha ženy".Umělecké dílo bylo zakoupeno v Káhiře v roce 1889 a muzeum ho vystavuje již 21 let.

Celou dobu zůstávala busta nápadně připomínající někdejšího "krále popu" spíše stranou zájmu. Po Jacksonově smrti ale její popularita náramně vzrostla, protože se o ní fanoušci začali zmiňovat na internetu.

Líbání zakázáno

Muzeum tak nyní navštíví zhruba 4500 lidí denně, všichni ale mají zakázáno bustu líbat nebo se jí jinak dotýkat. Kvůli obzvláště neodbytným fanouškům je socha pro jistotu schovaná za sklem.

Nadšenci tak na vystavený exponát alespoň obdivně zírají a vedou zapálené hovory s dalšími lidmi, kteří se na sochu přijeli podívat.

Podle Darnella Williamse, který má na starosti styky s veřejností, někteří z fanoušků vyhrožují, že udělají z muzea regulérní poutní místo.

"Ta socha je tady roky, zájem vzrostl až po smrti Michaela Jacksona. Lidé se sjíždějí z celé země, aby ji viděli a porovnali její podobu s králem popu. Někteří z nich cestu chápou jako nábožnou pouť a jako způsob, jak vzdát hold tomu, co dokázal. Měl skutečně velký vliv na populární kulturu," vysvětlil Williams.

Je přitom zřejmé, že velká část návštěvníků nemá zájem o další vystavené skvosty, ale touží se co nejrychleji dostat ke konkrétní soše. Někteří z nich ji touží vidět tak zoufale, že se ptají na cestu k ní ještě dříve, než si vůbec koupí lístek.

"Chtějí se té sochy dotýkat a líbat ji, jako by to byl nějaký bůh, dali jsme ji ale za sklo, aby na ní nevznikly škody. Jakmile ji lidé jednou vidí, jsou užaslí a nemohou přestat mluvit o té podobě. Je to skutečně pozoruhodné," dodal Williams.

Jackson prý sochu neznal

Kurátor výstavy James Phillips přiznává, že o původu busty je toho známo jen málo, je ale přesvědčen, že podoba se zesnulým Jacksonem je čistě náhodná.

"Nevěříme, že Michael Jackson někdy naše muzeum navštívil nebo viděl danou výstavu, a je proto jen málo pravděpodobné, že svůj vzhled založil na této soše," uvedl.

Socha je Jacksonovi tak výrazně podobná také díky chybějící špičce nosu. Phillips ale přichází s pravděpodobným vědeckým vysvětlením.

"Jsme přesvědčeni, že bustě chybí nos, protože raní křesťané nebo muslimové odstraňovali malbám a sochám nosy, aby nevypadaly jako lidé. Jejich náboženství totiž zakazovalo zobrazovat lidské bytosti," uvedl.


 

Právě se děje

Další zprávy