Izraelský potápěč našel 900 let starý meč. Patřil křižáckému rytíři

ČTK ČTK
19. 10. 2021 10:59
Potápěč Šlomi Kacim ve vodách u izraelského pobřeží o víkendu objevil meč starý 900 let. Podle izraelské agentury pro staré památky zřejmě patřil nějakému křižáckému rytíři. Navzdory vrstvě nánosu se dochoval ve výborném stavu a až ho vědci očistí a prozkoumají, bude si ho moci prohlédnout i veřejnost.
V Izraeli objevili meč, který pravděpodobně patřil před téměř tisíciletím křižákovi. | Video: Reuters

Kacin zpozoroval na dně předměty jako úlomky keramiky a kamenných i kovových kotev. Mezi nimi ležel meč s metrovou čepelí a třiceticentimetrovým jílcem. Dostal se na povrch dna zřejmě přesunem písku. Informovala o tom izraelská agentura pro staré památky (IAA), kterou citoval deník The Jerusalem Post.

Protože se Kacin bál, že by sedimenty zbraň mohly znovu zakrýt, vyzvedl ji a obrátil se na IAA. Meč sice v průběhu času pokryl nános, ale je zřejmě ze železa. "Uchoval se ve výborném stavu, je to krásný a vzácný nález, který zjevně patřil nějakému křižáckému rytíři," sdělil Nir Distelfeld z IAA.

Ředitel agentury Eli Escosido informoval, že "až bude meč očištěn a až ho prohlédnou vědci v laboratoři, bude vystaven, aby ho mohla spatřit veřejnost". Kobi Šarvit, který vede oddělení mořské archeologie, vysvětlil, že nález pochází z pobřeží pod pohořím Karmel, z místa, které bylo odedávna využíváno jako přirozené kotviště, protože chránilo lodě za bouří.

"Zdejší podmínky sem lákaly obchodní lodě po staletí. Je tady mnoho archeologických nálezů a nedávno objevený meč je jedním z nich," přiblížil Šarvit. IAA se o místo, kde ležel meč, zajímá od června. Ukazuje se, že sem lodě připlouvaly už před čtyřmi tisíci lety a používaly ho jako přirozené kotviště.

Nález meče znamená, že lokalita byla takto využívána ještě před 900 lety. Předměty ale často zakryje písek převalující se na dně. "I nejslabší bouře písek přesune, takže se odhalí určitá část dna a jiná se zase zakryje," řekl Šarvit. Mezi Izraelci podle něj přibývá fanoušků potápění a není tedy vyloučené, že nálezů bude přibývat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Sídlo OSN v New Yorku bylo uzavřeno, policie vyjednává s ozbrojeným mužem

Newyorská policie oznámila, že se snaží vyjednávat s mužem, který je před sídlem OSN na Manhattanu a je zřejmě ozbrojený. Podle policie jde o bělocha ve věku kolem 60 let, píše agentura Reuters.

Mluvčí OSN jen o chvíli dříve oznámil, že budova byla vzhledem k situaci uzavřena.

Na místo podle záběrů z okolních ulic dorazilo mnoho policejních aut i sanitky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Muž převlečený za ninju napadl dvě francouzské policistky

Muž oblečený jako ninja dnes mečem napadl a zranil dvě policistky v západofrancouzském městě Cherbourg. Obě utrpěly lehká zranění. Útočníka postřelil třetí policista. Muž je ve vážném stavu v nemocnici, uvedla agentura AFP. Policie zatím vyloučila teroristický motiv.

Šestatřicetiletý útočník ukradl automobil, nad kterým následně ztratil kontrolu a způsobil dopravní nehodu. Poté zaútočil na dvě policistky, které kolem něj zrovna projížděly. Jednu zranil na obličeji a druhou na bradě. Útočníka třikrát postřelil další policista. Muže následně převezla do nemocnice v Caenu helikoptéra.

Státní zástupce Yves Le Clair uvedl, že zranění, které ženy utrpěly, jsou jen povrchová. Útočník podle něj neměl žádný teroristický motiv. Incident na Twitteru potvrdil francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bidenova vláda se dohodla s Mexikem na obnově Trumpova imigračního opatření

Spojené státy ve čtvrtek uzavřely dohodu s Mexikem, na základě které budou muset žadatelé o azyl v USA přicházející přes jejich jižní hranici čekat na výsledek svého řízení v Mexiku. Opatření zavedl republikánský prezident Donald Trump za hlasitého odporu nevládních organizací. Biden se jej pokusil zrušit, jeho obnovu však nynější administrativě přikázal soud. Začne částečně platit od pondělí.

Opatření přezdívané "Zůstaňte v Mexiku" zavedl Trump na začátku roku 2019. Biden jej zrušil hned první den v úřadu, federální soud však v srpnu označil postup za neopodstatněný a nařídil opatření kritizované obhájci práv migrantů obnovit. Uznal však, že je nejprve nutné se domluvit s Mexikem. Rozhodnutí nižší instance odmítl zablokovat i nejvyšší soud. Nynější vláda se rozhodnutí soudu snaží naplnit, ačkoliv stále pracuje na způsobu, jak jej legálně zrušit.

Trump donutil Mexiko k přijetí dohody hrozbou navýšení cel. Bidenova vláda se svým jižním sousedem dlouho vyjednávala, Mexiko na obnovu systému přistoupilo poté, co do něj byla zahrnuta řada změn, píše agentura AP.

Všichni migranti, kterých se nařízení dotkne, budou muset být nově naočkování proti covidu-19. USA se zavázaly, že se budou snažit vyřídit všechny žádosti do 180 dnů a ministerstvo spravedlnosti vyčlenilo 22 soudců, kteří se budou zabývat jen těmito případy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy