Italský spisovatel Saviano kritizoval ministra vnitra, ten mu naznačil, že by mohl přijít o ochranku

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 6. 2018 23:24
Roberto Saviano čelí kvůli své knize o italské mafii Gomora řadu let výhrůžkám smrtí, patří ale také k hlasitým kritikům ministra vnitra.
Spisovatel Roberto Saviano.
Spisovatel Roberto Saviano. | Foto: ČTK

Řím - Italský spisovatel a novinář Roberto Saviano kritizoval ministra vnitra Mattea Salviniho, který ve čtvrtek naznačil, že by tento bojovník proti mafii mohl přijít o policejní ochranu. Informovala o tom italská média. Saviano čelí kvůli své knize o italské mafii Gomora řadu let výhrůžkám smrtí. Patří k hlasitým kritikům nynějšího italského ministra vnitra.

"Příslušné úřady zhodnotí, jestli mu něco hrozí, zčásti proto, že se mi zdá, že tráví dost času v zahraničí," uvedl v rozhovoru poskytnutém stanici RAI ministr vnitra Salvini. "Zhodnotí, jak jsou vynakládány peníze italských daňových poplatníků," dodal.

Saviano je pod nepřetržitou policejní ochranou od roku 2006, kdy vyšla jeho kniha Gomora, která pojednává o neapolské mafii Camorra a která se stala předlohou stejnojmenného filmu oceněného na festivalu v Cannes.

Italský spisovatel, který se ve svých knihách dál věnuje organizovanému zločinu, je ostrým kritikem nového ministra vnitra a předsedy strany Liga Salviniho, především kvůli jeho postoji k migraci a k Romům. Na Facebooku jej Saviano označil za "ministra podsvětí". Na výrok ministra vnitra reagoval razantně.

"Ochranku jsem dostal, když mi bylo 26 let. Myslíš si snad, že mi naženeš strach, že mě můžeš ohrozit? Během těch let let jsem byl pod ohromným tlakem, ze strany klanu Casalesi (z neapolské Camorry) a ze strany mexické narkomafie. Mám větší strach takhle žít, než takhle zemřít. A ty si myslíš, že bys mi skutečně mohl nahnat strach? Šašku!" uvedl ve videu Saviano.

"Salvini za nepřátele považuje imigranty. Za nepřátele má Italy z jihu země. Ty nejprve urážel, ale pak je při volbách prosil o hlasy. Za nepřátele považuje Romy. (…) Jsem rád, že i já patřím mezi jeho nepřátele," pokračoval.

"Salvini byl zvolen v Kalábrii na politickém shromáždění ve městě Rosarno. V prvních řadách tehdy stáli lidé z rodiny Pesce, která tradičně patří k 'Ndranghetě a je navázaná na rodinu Belloco, mocnou organizaci obchodující s drogami. (Salvini) přitom neřekl ani slovo. Ten zbabělec neřekl ani slovo o tom, že je proti 'Ndranghetě. Řekl, že Rosarno zná celý svět kvůli slumům a ty prý jsou hlavním problémem města. A přitom je to už celá desetiletí bašta 'Ndranghety. Tak to je Matteo Salvini," připomněl Saviano politické začátky nynějšího ministra vnitra.

"Na vazby mezi Ligou severu a 'Ndranghety si (Salvini) nepamatuje. Nepamatuje si praní špinavých peněz prostřednictvím 'Ndranghety a Ligy severu. A najednou Salvini mluví o penězích. Italové by prý měli vědět, jak se s jejich penězi nakládá. Salvini nám neřekl, kam se podělo těch 50 milionů státních příspěvků na volební náklady, které Liga severu zpronevěřila. Ať nejprve Salviniho Liga tyto peníze vrátí, a teprve pak může ministr mluvit o tom, že Italové mají vědět, jak se s jejich penězi zachází," uzavřel Saviano.

Zakladatel Ligy severu Umberto Bossi byl minulý rok odsouzen ke dvěma a půl letům vězení za zpronevěru více než 56 milionů eur (přibližně 1,44 miliardy Kč) ze státní pokladny. Pod jeho vedením Liga severu volala po odtržení Padánie a metropoli označovala jako "zlodějský Řím". Bossi byl ale roku 2012 obviněn z korupce a vedení převzal postupně Salvini. Strana vypustila z názvu slovo "sever" a začala se prezentovat jako celonárodní síla.

Dříve marginální strana získala v březnových volbách hlas 17 procent voličů. Svůj volební úspěch Liga postavila na silné protiimigrační rétorice. Minulý týden začal Salvini uplatňovat tvrdý přístup vůči plavidlům zahraničních nevládních organizací, jež se podílejí na záchraně migrantů, kteří se ve Středozemním moři ocitnou v nouzi.

V pondělí ministr vnitra uvedl, že plánuje sčítání Romů a deportaci těch bez dokumentů. To předseda ústavního soudu Giorgio Lattanzi dnes označil za protiústavní.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Jaderný provoz v íránském Natanzu se stal cílem teroristického útoku, prohlásil v televizi šéf íránského jaderného programu

Zdroj: ČTK
Další zprávy