Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Ischgl se připravuje na lyžařskou sezonu rozsáhlými protikoronavirovými opatřeními

Miroslava Kohoutová
9. 11. 2020 14:48
Roušky, dezinfekce, rozestupy, testování zaměstnanců i monitoring odpadních vod. Lyžařské středisko Ischgl podniká kroky pro bezpečnou zimní dovolenou
Pohled na zimní Ischgl
Pohled na zimní Ischgl | Foto: TVB Paznaun - Ischgl

Na otázku milovníků zimních sportů "Jak to bude s letošní lyžařskou sezonou v Rakousku?" odpovídá jedna z nejznámějších lyžařských oblastí Paznaun-Ischgl komplexním balíčkem opatření, který má za cíl zabránit šíření koronaviru a přitom dopřát návštěvníkům neobyčejný lyžařský zážitek.
"Naším cílem je stát se jednou z nejbezpečnějších destinací pro dovolenou," říká ředitel Turistického svazu oblasti Paznaun-Ischgl Andreas Steibl.

Ředitel Turistického svazu oblasti Paznaun-Ischgl Andreas Steibl
Ředitel Turistického svazu oblasti Paznaun-Ischgl Andreas Steibl | Foto: TVB Paznaun - Ischgl

Jedna z nejznámějších rakouských lyžařských oblastí, vedoucí až za tyrolské hranice do švýcarského střediska Samnaun, nabízí 239 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti a nyní i příslib bezpečné zimní dovolené. Zaručit ho má komplexní hygienický soubor opatření, který dalece přesahuje úředně stanovené předpisy rakouské vlády a jehož prostřednictvím chtějí zdejší úřady a organizace zajistit zdraví a bezpečnost hostů, stejně jako místních, v době světové pandemie. Přehled všech opatření naleznete zde

Lyžařské středisko Paznaun-Ischgl
Lyžařské středisko Paznaun-Ischgl | Foto: TVB Paznaun - Ischgl

Testy čekají personál i odpadní vody

Sezona v nadmořské výšce 1377 metrů nad mořem začne letos 17. listopadu. Ještě před ní proběhne ve zdejší oblasti rozsáhlé testování na koronavirus. Testováni budou například všichni zaměstnanci společnosti provozující lanové dráhy a bude doporučeno také všem zaměstnancům ubytovacích zařízení. Cíl je přitom jasný - zaručit co největší ochranu hostů a personálu v době pandemie. Pokud by měli zájem o testování samotní návštěvníci, mohou se nechat zdarma otestovat na covid-19 v prostorách obecní screeningové stanice, pro ně zřízených.

Testováni budou nejen lidé, ale i odpadní voda. Iniciativa Tyrolska, která je realizována ve spolupráci s Univerzitou Innsbruck, chystá pravidelný monitoring odpadních vod, který by měl umožnit s vysokou přesností včasné odhalení případného potenciálního výskytu infekce.

Lanovka Pardatschgratbahn
Lanovka Pardatschgratbahn | Foto: TVB Paznaun - Ischgl

Na vlek v rozestupu a s ochranou úst

Bezpečnostní opatření se nevyhnou ani vlekům a lanovkách, tedy místům, ve kterých se nepřetržitě střídá velké množství osob a hrozí v nich potenciální riziko nákazy. Mezi opatření, která šíření viru mají zabránit, patří povinnost mít zakrytá ústa a nos, stejně jako je tomu v nákupních centrech či restauracích. K ochraně mohou návštěvníci využít multifunkční šátek, který zdarma dostane každý při nákupu skipasu. Samozřejmostí bude pravidelná dezinfekce kabin lanovek přístroji tvořícími studenou mlhu, která eliminuje 99,99 procenta virů a bakterií. Stejným způsobem budou dezinfikovány také skibusy, obchody se sportovním vybavením, úschovny lyží či toalety. Místa, kde se mohou tvořit fronty, budou organizována tak, aby nedocházelo k větší kumulaci osob.
Společnost Silvrettaseilbahn AG investovala uplynulých týdnech celkem kolem 700 000 eur do nových zdravotních a bezpečnostních standardů. Mezi ně patří především instalace nově vyvinutého kamerového systému do nástupních prostor tří přibližovacích lanovek. Pomocí něj bude provoz v citlivých prostorách organizován tak, aby bylo možné rychle reagovat a předcházet tvorbě skupin lidí, stojících pohromadě. Systém navíc předpovídá čekací dobu u přibližovacích lanovek, takže je možné tyto cenné informace sdělovat hostům v reálném čase.

Après-ski
Après-ski | Foto: TVB Paznaun - Ischgl

V restauracích čekají digitální jídelní lístky

V bezpečí se budou cítit i ti, kteří si po dni stráveném na sjezdovce budou chtít vychutnat některou z místních specialit. V restauracích budou dodržovány minimální rozestupy mezi stoly a místy k sezení, k dispozici budou digitální jídelní lístky a omezen bude také počet osob, které mohou do restauračního zařízení vstoupit. Zjednodušit návštěvu restaurace přitom pomůže nová aplikace. Ve chvíli, kdy si ji uživatel stáhne a zaregistruje se, získá unikátní QR kód, který mu zajistí jednoduchý a rychlý vstup do stravovacích zařízení v oblasti.  

K bezpečné zimní dovolené přispěje také aplikace Stopp-Corona, která, obdobně jako česká eRouška, pomáhá při trasování nakažených. Aplikace bude hostům k dispozici se začátkem zimní sezony.

Veškeré informace k bezpečnostním opatřením v Ischglu naleznete aktuálně a přehledně zde 

 

Právě se děje

před 42 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy