Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Ischgl se připravuje na lyžařskou sezonu rozsáhlými protikoronavirovými opatřeními

Miroslava Kohoutová
9. 11. 2020 14:48
Roušky, dezinfekce, rozestupy, testování zaměstnanců i monitoring odpadních vod. Lyžařské středisko Ischgl podniká kroky pro bezpečnou zimní dovolenou
Pohled na zimní Ischgl
Pohled na zimní Ischgl | Foto: TVB Paznaun - Ischgl

Na otázku milovníků zimních sportů "Jak to bude s letošní lyžařskou sezonou v Rakousku?" odpovídá jedna z nejznámějších lyžařských oblastí Paznaun-Ischgl komplexním balíčkem opatření, který má za cíl zabránit šíření koronaviru a přitom dopřát návštěvníkům neobyčejný lyžařský zážitek.
"Naším cílem je stát se jednou z nejbezpečnějších destinací pro dovolenou," říká ředitel Turistického svazu oblasti Paznaun-Ischgl Andreas Steibl.

Ředitel Turistického svazu oblasti Paznaun-Ischgl Andreas Steibl
Ředitel Turistického svazu oblasti Paznaun-Ischgl Andreas Steibl | Foto: TVB Paznaun - Ischgl

Jedna z nejznámějších rakouských lyžařských oblastí, vedoucí až za tyrolské hranice do švýcarského střediska Samnaun, nabízí 239 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti a nyní i příslib bezpečné zimní dovolené. Zaručit ho má komplexní hygienický soubor opatření, který dalece přesahuje úředně stanovené předpisy rakouské vlády a jehož prostřednictvím chtějí zdejší úřady a organizace zajistit zdraví a bezpečnost hostů, stejně jako místních, v době světové pandemie. Přehled všech opatření naleznete zde

Lyžařské středisko Paznaun-Ischgl
Lyžařské středisko Paznaun-Ischgl | Foto: TVB Paznaun - Ischgl

Testy čekají personál i odpadní vody

Sezona v nadmořské výšce 1377 metrů nad mořem začne letos 17. listopadu. Ještě před ní proběhne ve zdejší oblasti rozsáhlé testování na koronavirus. Testováni budou například všichni zaměstnanci společnosti provozující lanové dráhy a bude doporučeno také všem zaměstnancům ubytovacích zařízení. Cíl je přitom jasný - zaručit co největší ochranu hostů a personálu v době pandemie. Pokud by měli zájem o testování samotní návštěvníci, mohou se nechat zdarma otestovat na covid-19 v prostorách obecní screeningové stanice, pro ně zřízených.

Testováni budou nejen lidé, ale i odpadní voda. Iniciativa Tyrolska, která je realizována ve spolupráci s Univerzitou Innsbruck, chystá pravidelný monitoring odpadních vod, který by měl umožnit s vysokou přesností včasné odhalení případného potenciálního výskytu infekce.

Lanovka Pardatschgratbahn
Lanovka Pardatschgratbahn | Foto: TVB Paznaun - Ischgl

Na vlek v rozestupu a s ochranou úst

Bezpečnostní opatření se nevyhnou ani vlekům a lanovkách, tedy místům, ve kterých se nepřetržitě střídá velké množství osob a hrozí v nich potenciální riziko nákazy. Mezi opatření, která šíření viru mají zabránit, patří povinnost mít zakrytá ústa a nos, stejně jako je tomu v nákupních centrech či restauracích. K ochraně mohou návštěvníci využít multifunkční šátek, který zdarma dostane každý při nákupu skipasu. Samozřejmostí bude pravidelná dezinfekce kabin lanovek přístroji tvořícími studenou mlhu, která eliminuje 99,99 procenta virů a bakterií. Stejným způsobem budou dezinfikovány také skibusy, obchody se sportovním vybavením, úschovny lyží či toalety. Místa, kde se mohou tvořit fronty, budou organizována tak, aby nedocházelo k větší kumulaci osob.
Společnost Silvrettaseilbahn AG investovala uplynulých týdnech celkem kolem 700 000 eur do nových zdravotních a bezpečnostních standardů. Mezi ně patří především instalace nově vyvinutého kamerového systému do nástupních prostor tří přibližovacích lanovek. Pomocí něj bude provoz v citlivých prostorách organizován tak, aby bylo možné rychle reagovat a předcházet tvorbě skupin lidí, stojících pohromadě. Systém navíc předpovídá čekací dobu u přibližovacích lanovek, takže je možné tyto cenné informace sdělovat hostům v reálném čase.

Après-ski
Après-ski | Foto: TVB Paznaun - Ischgl

V restauracích čekají digitální jídelní lístky

V bezpečí se budou cítit i ti, kteří si po dni stráveném na sjezdovce budou chtít vychutnat některou z místních specialit. V restauracích budou dodržovány minimální rozestupy mezi stoly a místy k sezení, k dispozici budou digitální jídelní lístky a omezen bude také počet osob, které mohou do restauračního zařízení vstoupit. Zjednodušit návštěvu restaurace přitom pomůže nová aplikace. Ve chvíli, kdy si ji uživatel stáhne a zaregistruje se, získá unikátní QR kód, který mu zajistí jednoduchý a rychlý vstup do stravovacích zařízení v oblasti.  

K bezpečné zimní dovolené přispěje také aplikace Stopp-Corona, která, obdobně jako česká eRouška, pomáhá při trasování nakažených. Aplikace bude hostům k dispozici se začátkem zimní sezony.

Veškeré informace k bezpečnostním opatřením v Ischglu naleznete aktuálně a přehledně zde 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Němečtí Zelení souhlasí s jednáním o vládě se sociálními demokraty a liberály

Němečtí Zelení v neděli na zvláštním sněmu formálně schválili mandát svému vedení, aby zahájilo jednání o německé vládní koalici se sociálními demokraty (SPD) a liberálními svobodnými demokraty (FDP). Vedení SPD dalo zelenou koaličním rozhovorům už v pátek, FDP se vyjádří v pondělí, uvedla agentura DPA. Kandidát na kancléře konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet, který chtěl s liberály a zelenými rovněž vyjednávat o vládě, dal v sobotu najevo, že unie skončí po 16 letech u moci v opozici.

Pro zahájení koaličních rozhovorů na sněmu strany Spojenectví 90/Zelení hlasovala drtivá většina 67 ze 70 delegátů, dva byli proti a jeden se zdržel. Spolupředseda strany Robert Habeck vyzval delegáty, aby podpořili vznik vlády, kde Zelení budou hrát "progresivní roli". "Z defenzívy jdeme do ofenzívy," uvedl. Někteří delegáti vyzvali stranické špičky, aby více tlačily na SPD a FDP v oblasti ochrany klimatu a investic do ekologicky šetrných technologií. Další vyjádřili obavu z příliš velkého vlivu liberálů na rozpočtovou a sociální politiku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koalice vedená Saúdskou Arábií tvrdí, že v Jemenu zabila nejméně 165 povstalců

Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií v neděli uvedla, že při náletu v Jemenu zabila nejméně 165 povstalců. Koalice a šíitští rebelové známí jako Húsíové svádí boje o město Maríb, které je poslední baštou provládních sil na severu země, uvedla agentura AFP. Povstalci své ztráty obvykle nesdělují a informaci vojenské koalice nekomentovali.

Vojenská koalice tvrdí, že její nálety za posledních 24 hodin zabily 165 povstalců a zničily deset vojenských vozů. Podobnou informaci síly vedené Saúdskou Arábií vydaly i v pátek, kdy tvrdily, že zabily nejméně 156 rebelů a zničily osm vozů. Boje v Maríbu a okolí znepřátelené strany zahájily v únoru, oblast je bohatá na ropu. V posledních dnech si boje vyžádaly v oblasti kolem tisíce mrtvých.

Válka v Jemenu, nejchudší zemi arabského světa, vypukla poté, co se Íránem podporovaní šíitští povstalci v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Na její straně se o rok později do boje proti rebelům zapojila mezinárodní vojenská koalice pod vedením Saúdské Arábie. Konflikt bývá často označován za zástupnou válku Saúdské Arábie a Íránu. OSN situaci v Jemenu označuje za nejhorší světovou humanitární krizi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy