Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Ischgl se připravuje na lyžařskou sezonu rozsáhlými protikoronavirovými opatřeními

Miroslava Kohoutová
9. 11. 2020 14:48
Roušky, dezinfekce, rozestupy, testování zaměstnanců i monitoring odpadních vod. Lyžařské středisko Ischgl podniká kroky pro bezpečnou zimní dovolenou
Pohled na zimní Ischgl
Pohled na zimní Ischgl | Foto: TVB Paznaun - Ischgl

Na otázku milovníků zimních sportů "Jak to bude s letošní lyžařskou sezonou v Rakousku?" odpovídá jedna z nejznámějších lyžařských oblastí Paznaun-Ischgl komplexním balíčkem opatření, který má za cíl zabránit šíření koronaviru a přitom dopřát návštěvníkům neobyčejný lyžařský zážitek.
"Naším cílem je stát se jednou z nejbezpečnějších destinací pro dovolenou," říká ředitel Turistického svazu oblasti Paznaun-Ischgl Andreas Steibl.

Ředitel Turistického svazu oblasti Paznaun-Ischgl Andreas Steibl
Ředitel Turistického svazu oblasti Paznaun-Ischgl Andreas Steibl | Foto: TVB Paznaun - Ischgl

Jedna z nejznámějších rakouských lyžařských oblastí, vedoucí až za tyrolské hranice do švýcarského střediska Samnaun, nabízí 239 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti a nyní i příslib bezpečné zimní dovolené. Zaručit ho má komplexní hygienický soubor opatření, který dalece přesahuje úředně stanovené předpisy rakouské vlády a jehož prostřednictvím chtějí zdejší úřady a organizace zajistit zdraví a bezpečnost hostů, stejně jako místních, v době světové pandemie. Přehled všech opatření naleznete zde

Lyžařské středisko Paznaun-Ischgl
Lyžařské středisko Paznaun-Ischgl | Foto: TVB Paznaun - Ischgl

Testy čekají personál i odpadní vody

Sezona v nadmořské výšce 1377 metrů nad mořem začne letos 17. listopadu. Ještě před ní proběhne ve zdejší oblasti rozsáhlé testování na koronavirus. Testováni budou například všichni zaměstnanci společnosti provozující lanové dráhy a bude doporučeno také všem zaměstnancům ubytovacích zařízení. Cíl je přitom jasný - zaručit co největší ochranu hostů a personálu v době pandemie. Pokud by měli zájem o testování samotní návštěvníci, mohou se nechat zdarma otestovat na covid-19 v prostorách obecní screeningové stanice, pro ně zřízených.

Testováni budou nejen lidé, ale i odpadní voda. Iniciativa Tyrolska, která je realizována ve spolupráci s Univerzitou Innsbruck, chystá pravidelný monitoring odpadních vod, který by měl umožnit s vysokou přesností včasné odhalení případného potenciálního výskytu infekce.

Lanovka Pardatschgratbahn
Lanovka Pardatschgratbahn | Foto: TVB Paznaun - Ischgl

Na vlek v rozestupu a s ochranou úst

Bezpečnostní opatření se nevyhnou ani vlekům a lanovkách, tedy místům, ve kterých se nepřetržitě střídá velké množství osob a hrozí v nich potenciální riziko nákazy. Mezi opatření, která šíření viru mají zabránit, patří povinnost mít zakrytá ústa a nos, stejně jako je tomu v nákupních centrech či restauracích. K ochraně mohou návštěvníci využít multifunkční šátek, který zdarma dostane každý při nákupu skipasu. Samozřejmostí bude pravidelná dezinfekce kabin lanovek přístroji tvořícími studenou mlhu, která eliminuje 99,99 procenta virů a bakterií. Stejným způsobem budou dezinfikovány také skibusy, obchody se sportovním vybavením, úschovny lyží či toalety. Místa, kde se mohou tvořit fronty, budou organizována tak, aby nedocházelo k větší kumulaci osob.
Společnost Silvrettaseilbahn AG investovala uplynulých týdnech celkem kolem 700 000 eur do nových zdravotních a bezpečnostních standardů. Mezi ně patří především instalace nově vyvinutého kamerového systému do nástupních prostor tří přibližovacích lanovek. Pomocí něj bude provoz v citlivých prostorách organizován tak, aby bylo možné rychle reagovat a předcházet tvorbě skupin lidí, stojících pohromadě. Systém navíc předpovídá čekací dobu u přibližovacích lanovek, takže je možné tyto cenné informace sdělovat hostům v reálném čase.

Après-ski
Après-ski | Foto: TVB Paznaun - Ischgl

V restauracích čekají digitální jídelní lístky

V bezpečí se budou cítit i ti, kteří si po dni stráveném na sjezdovce budou chtít vychutnat některou z místních specialit. V restauracích budou dodržovány minimální rozestupy mezi stoly a místy k sezení, k dispozici budou digitální jídelní lístky a omezen bude také počet osob, které mohou do restauračního zařízení vstoupit. Zjednodušit návštěvu restaurace přitom pomůže nová aplikace. Ve chvíli, kdy si ji uživatel stáhne a zaregistruje se, získá unikátní QR kód, který mu zajistí jednoduchý a rychlý vstup do stravovacích zařízení v oblasti.  

K bezpečné zimní dovolené přispěje také aplikace Stopp-Corona, která, obdobně jako česká eRouška, pomáhá při trasování nakažených. Aplikace bude hostům k dispozici se začátkem zimní sezony.

Veškeré informace k bezpečnostním opatřením v Ischglu naleznete aktuálně a přehledně zde 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy