reklama
 
 

Mladík přežil 49 dní na oceánu pouze na dřevěné loďce. Živil se rybami a modlil se

24. 9. 2018 14:21
Necelé dva měsíce plul devatenáctiletý Aldi Novel Adilang sám na širém oceánu na dřevěné loďce. Vytáhli jej až námořníci z panamské lodě na ostrově Guam, více než dva a půl tisíce kilometrů daleko od jeho původní destinace. Přežil díky rybolovu a modlitbám.

Mladík pracoval jako každý den na tradičním rybářském plavidle se střechou (rompong), zhruba 125 kilometrů od města Manado na severu indonéského ostrova Sulawesi. Tři roky se tu staral o lovení ryb pro firmu, která mu na oplátku dovážela zásoby jídla, pití i paliva. 

Jednoho dne v půli července však silný vítr přetrhl lana kotvy a loď i s devatenáctiletým Aldim vyhnal na širý oceán. Indonéský mladík měl tehdy v lodi zásoby jen na pár dní. Necelé dva měsíce na vlnách Pacifiku údajně přežil díky chytání ryb, které opékal na rozpáleném dřevě z lodi, a pití slané vody přes svoje tričko, aby tak zabránil přesolení svého organismu.

Zástupci indonéského konzulátu v Osace uvedli, že kolem Aldiho proplulo deset plavidel, než jej poslední srpnový den u Guamu konečně zachránili zaměstnanci panamské lodě MV Arpeggio. Když si všiml panamského plavidla, vyslal Aldi nouzový signál, aby si posádka dřevěné loďky všimla.

"Řekl, že kdykoliv viděl velkou loď, doufal, že jej zachrání, ale proplulo kolem něj deset plavidel a žádné nezastavilo a ani Aldiho nevidělo," citoval diplomata z osackého konzulátu Indonésie deník Jakarta Post.

Aldi po své záchraně řekl, že "si myslel, že tam zemře". Zůstal uprostřed oceánu bez zásob vystrašený a často plakal. Dokonce v jednu chvíli uvažoval, že svůj život ukončí skokem do oceánu. Nakonec si ale vzpomněl na radu svých rodičů a začal se modlit.

Týden poté, co panamský kapitán mladíka zachránil, jej předal japonské pobřežní stráži a dále příslušnému úřadu. Aldi Novel Adilang se vrátil zpět domů o dva dny později v doprovodu zaměstnanců indonéského konzulátu. Podle posledních informací je v dobré kondici.

Video: Sólo plavby mě změnily, říká mořeplavkyně

Když plujete na plachetnici okolo světa, ztroskotání se dá očekávat, líčí Isabelle Autissier, první žena, která na plachetnici obeplula svět. | Video: Emma Smetana |  15:59

autor: Magazín | 24. 9. 2018 14:21

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama