Indičtí lupiči uspávají lidi plynem skrz klimatizaci

Zpravodajská směna
20. 5. 2010 19:40
Lupiči touto metodou získali už tisíce liber

Nové Dillí (Indie) - Indičtí policisté pátrají v hlavním městě po gangu lupičů, který vykrádá obchody a domy neobvyklým způsobem.

K loupení zloději používají speciální plyn, který pouštějí obyvatelům do klimatizace a který je během několika minut uspí. Zloději si pak mohou z objektu odnést vše, co chtějí.

Ve většině domů a kanceláři v hlavním městě se totiž od dubna do července používá klimatizace - tedy spíše její levná varianta. Zařízení vhání do místností chladný vzduch přes mokré trávníkové panely, které jsou obvykle namontované zvenku na oknech, takže jsou snadno přístupné.

Klasické klimatizace, jaké známe my, se v Indii používají jen málokde. Jejich provoz je totiž pro chudé indické obyvatele drahý.

Uspávací trik skupiny zlodějů odhalil čtyřicetiletý Hanif Qureshi, který se sám stal obětí jejich loupeže. Probudil se několik hodin po akci gangu zamčený ve své ložnici s hroznou bolestí hlavy.

Domů předtím přišel sám, pustil si klimatizaci a cítil z ní nějaký divný zápach. Pak už si pamatuje jen to, že se probudil a jeho dům byl vykradený.

Pomocí uspávacího plynu tento týden skupina vyloupila například dům v Ghazipuru ve východní části metropole a odnesla si hotovost a šperky v hodnotě 8 tisíc liber, před třemi týdny zase zloději získali z obdobné loupeže 14 tisíc liber.

Policie se obává, že by tuto uspávací metodu mohl gang používat čím dál tím častěji, a vykrádáním obchodů a domů v Novém Dillí by si tak mohl přijít na několik milionů liber. Proto se snaží co nejrychleji skupinu vypátrat.

"Vyšetřování stále probíhá, vzorek objevené látky v klimatizaci jsme poslali do laboratoře a zároveň se snažíme chytit zloděje při činu," citoval policejního mluvčího Rajan Bhagata deník The Daily Telegraph.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Kreml potvrdil ochotu prodloužit odzbrojovací dohodu s USA

Moskva ve středu prostřednictvím mluvčího Kremlu opět potvrdila ochotu prodloužit poslední odzbrojovací dohodu se Spojenými státy a uvítala úsilí, které v tomto směru slibuje nastupující administrativa nového amerického prezidenta Joea Bidena. Uvedla to agentura Reuters.

Antony Blinken, kterého si Biden vybral za nového ministra zahraničí, při úterním slyšení v Senátu prohlásil, že příští americká vláda se bude zabývat prodloužením smlouvy s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní.

Pokud by se obě velmoci rychle nedomluví na prodloužení, vyprší už 5. února platnost smlouvy podepsané v roce 2010 v Praze a zvané START 3 nebo též Nový START.

Zdroj: ČTK
Další zprávy