Indičtí lupiči uspávají lidi plynem skrz klimatizaci

Zpravodajská směna
20. 5. 2010 19:40
Lupiči touto metodou získali už tisíce liber

Nové Dillí (Indie) - Indičtí policisté pátrají v hlavním městě po gangu lupičů, který vykrádá obchody a domy neobvyklým způsobem.

K loupení zloději používají speciální plyn, který pouštějí obyvatelům do klimatizace a který je během několika minut uspí. Zloději si pak mohou z objektu odnést vše, co chtějí.

Ve většině domů a kanceláři v hlavním městě se totiž od dubna do července používá klimatizace - tedy spíše její levná varianta. Zařízení vhání do místností chladný vzduch přes mokré trávníkové panely, které jsou obvykle namontované zvenku na oknech, takže jsou snadno přístupné.

Klasické klimatizace, jaké známe my, se v Indii používají jen málokde. Jejich provoz je totiž pro chudé indické obyvatele drahý.

Uspávací trik skupiny zlodějů odhalil čtyřicetiletý Hanif Qureshi, který se sám stal obětí jejich loupeže. Probudil se několik hodin po akci gangu zamčený ve své ložnici s hroznou bolestí hlavy.

Domů předtím přišel sám, pustil si klimatizaci a cítil z ní nějaký divný zápach. Pak už si pamatuje jen to, že se probudil a jeho dům byl vykradený.

Pomocí uspávacího plynu tento týden skupina vyloupila například dům v Ghazipuru ve východní části metropole a odnesla si hotovost a šperky v hodnotě 8 tisíc liber, před třemi týdny zase zloději získali z obdobné loupeže 14 tisíc liber.

Policie se obává, že by tuto uspávací metodu mohl gang používat čím dál tím častěji, a vykrádáním obchodů a domů v Novém Dillí by si tak mohl přijít na několik milionů liber. Proto se snaží co nejrychleji skupinu vypátrat.

"Vyšetřování stále probíhá, vzorek objevené látky v klimatizaci jsme poslali do laboratoře a zároveň se snažíme chytit zloděje při činu," citoval policejního mluvčího Rajan Bhagata deník The Daily Telegraph.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy