Indky vytvořily 620 kilometrů dlouhý lidský řetěz. Máme stejná práva jako muži, tvrdí

ČTK ČTK
3. 1. 2019 8:48
Desítky tisíc žen vytvořily v úterý v jihoindickém státě Kérala lidský řetěz dlouhý 620 kilometrů. Chtěly tak podpořit rovnoprávnost obou pohlaví, informovala agentura AFP. Zároveň se tím postavily za rozhodnutí soudu, který vynesl rozsudek ve prospěch žen ve sporu o přístup do jednoho z místních hinduistických chrámů.
Protestující ženy.
Protestující ženy. | Foto: ČTK

Indický soud loni v září rozhodl o zrušení stovky let platného zákazu vstupu žen ve věku od deseti do 50 let do horského chrámu Sabarimala. Tento zákaz byl podle soudu nezákonný, protože porušoval právo na vyznání víry, informovala agentura AFP.

S tím ale nesouhlasí konzervativní hinduistické skupiny, které nadále brání ženám ve vstupu do chrámu. Tvrdí, že zachování zákazu vstupu žen ve věku, kdy mohou menstruovat, je nezbytné kvůli rituálům spojeným s hlavním bohem chrámu, který žije ve věčném celibátu.

Protestující s obrazem bohyně Ayyappan.
Protestující s obrazem bohyně Ayyappan. | Foto: Reuters

Od vynesení rozsudku se do chrámu pokusilo vejít jen několik málo žen, žádná se ale nedostala až dovnitř. Nejblíže tomu byly v říjnu dvě ženy, které doprovázelo více než sto policistů, kteří je chránili před protestujícími konzervativci. Ti na ženy házeli kameny. Těsně před vstupem do chrámu se nakonec dvojice musela vrátit.

Historický moment se však opakoval také ve středu, kdy nad ránem přišly do chrámu ve městě Pathanamthitta dvě ženy. "Přišly jsme brzy ráno a na pár minut jsme ji (bohyni Ayyappu, pozn. red.) spatřily," řekla 40letá Bindu Amminiová BBC. Kéralský ministr to označil za historický moment. 

Představitelé chrámu si však návštěvu žen vykládají jako "znesvěcení", proto byl na hodinu zavřen a rituálně očištěn. Akce navíc spustila vlnu protestů po celé Kérale. Policie demonstranty rozháněla i slzným plynem. 

Do řetězu se zapojilo pět milionů žen

K vytvoření lidského řetězu 1. ledna na protest proti zákazu vstupu žen do chrámu vyzvala levicová vláda státu Kérala. Organizátoři původně očekávali, že se protestu zúčastní asi tři miliony žen, nakonec jich ale z různých částí jihoindického státu dorazilo podle BBC kolem pěti milionů.

Do protestů se zapojilo až pět milionů žen.
Do protestů se zapojilo až pět milionů žen. | Foto: ČTK

Ženy se shromáždily na silnicích od severozápadního cípu státu po hlavní město Tiruvanantapuram na jihovýchodě.

"Toto je skvělý způsob, jak ukázat, jakou moc ženy mají, jak si můžeme dodat vzájemně síly a pomoci jedna druhé… Nemyslím si, že tradice či zpátečnictví jakéhokoli druhu by měly ženy zastavit. Ti, kteří se chtějí modlit, mají právo se modlit," řekla jedna z protestujících stanici BBC.

"Věřím, že muži a ženy jsou si rovni," říká jedna z protestujících.
"Věřím, že muži a ženy jsou si rovni," říká jedna z protestujících. | Foto: Reuters

Podle další se protest netýkal jen přístupu do chrámu Sabarimala. "Věřím, že muži a ženy jsou si rovni," zdůraznila.

Přestože vládnoucí představitelé Kéraly s rozhodnutím soudu o přístupu žen do chrámu souhlasí, indická nacionalistická strana BJP je proti. A vyzvala tak ke dvoudenním protestu. Podle vládnoucí politické strany porušuje povolení hinduistické tradice. 

Video: Říjnové protesty proti vstupu žen do chrámu

Demonstrace proti vstupu žen do chrámu v Sabarimale | Video:
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy