reklama
 
 

Alan Alda trpí Parkinsonovu chorobou. Nejsem ale dementní, říká hvězdu seriálu M.A.S.H.

1. 8. 2018 10:06
Dvaaosmdesátiletý herec a režisér se diagnózu dozvěděl před třemi a půl roku, nemoc však přiznal až nyní. Uměleckou kariéru nepřerušil a i nadále poskytuje rozhovory. Na Twitteru oznámil, že sportuje, užívá léky a "není o nic dementnější, než byl dosud".

Americký herec a režisér Alan Alda, který se proslavil účinkováním v seriálu M.A.S.H., oznámil, že trpí Parkinsonovou chorobou. Dvaaosmdesátiletý umělec v televizním pořadu CBS This Morning uvedl, že se diagnózu dozvěděl před třemi a půl roku. 

Alda řekl, že není naštvaný a považuje svůj boj s chorobou za výzvu. Hereckou kariéru nepřerušil a i nadále poskytuje rozhovory. Připustil však, že si nedávno na záběrech všiml svého škubajícího palce a došlo mu, že si jeho nemoci brzy někdo všimne a napíše o něm negativní článek. 

Herec doufá, že odhalení nemoci pomůže i ostatním lidem s Parkinsonovou chorobou, aby se nebáli a i nadále pokračovali v běžném životě. Na Twitteru oznámil, že chodí třikrát týdně boxovat, trénuje tenis, žongluje a užívá předepsané léky.

"Nemám postupující demenci. Nejsem dementnější než dříve. Možná bych to měl přeformulovat - jsem v pohodě," napsal herec na Twitteru. 

Parkinsonova choroba postupně napadá nervový systém a začíná se navenek projevovat nervovými záškuby. Kromě Aldy trpí nemocí také například kanadský herec Michael J. Fox, britský komik Billy Connolly či americký zpěvák Neil Diamond.

Postava chirurga z mobilní armádní nemocnice ze seriálu M.A.S.H. udělala z Aldy hvězdu, možná ale trochu zastínila jeho další role. Často ztvárňoval ambiciózní, autoritářské postavy, jakou byl třeba senátor ve filmu Letec (2005). Za roli získal nominaci na Oscara.

Známý je také ze snímků Tajemná vražda na Manhattanu (1993), Všichni říkají: Miluji tě (1996), Po čem ženy touží (2000) či z Mostu špionů režiséra Stevena Spielberga.

autoři: ČTK, Magazín | 1. 8. 2018 10:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama