Hra ze série Harryho Pottera potěší trans lidi. Budou v ní postavy nejasného pohlaví

Magazín Magazín
4. 3. 2021 11:14
Nová počítačová hra Hogwarts Legacy bude myslet na komunitu trans lidí. Hráči si totiž budou moci vybrat, jestli jejich postava bude mít mužský, či ženský hlas, nezávisle na tom, zda má maskulinní, nebo femininní pohlavní rysy. Autorka populární kouzelnické série J. K. Rowlingová přitom před necelým rokem prohlásila, že genderová identita není něco, co si člověk může jen tak zvolit.
Hogwarts Legacy - Trailer | Video: Avalanche Software / Warner Bros.

Ať už se hráči Hogwarts Legacy rozhodnou pro postavu kouzelníka, či čarodějky, budou jí moci přiřadit hlubší mužský i vyšší ženský hlas. Vývojáři tím chtějí přispět ke společenské inkluzi trans komunity a nebinárních lidí, kteří se neidentifikují ani s jedním pohlavím. Informoval o tom zpravodajský web Daily Dot.

Loňské RPG Cyberpunk 2077 například ve srovnání s tím nabízelo možnost zvolit si, jaké bude mít postava genitálie a tvar těla, ale pokud jí hráč přidělil mužský hlas, byla ve hře automaticky titulovaná zájmenem on a naopak. Kritici pak v reakci na to obviňovali tvůrce hry z transfobie a podporování stereotypů, které o trans osobách ve společnosti panují.

Přestože však nová počítačová hra přináší rozmanitý výběr genderových identit, na který vývojáři jiných her často zapomínají, fanouškům možná bude vadit, že část příjmů z jejího prodeje poputuje k britské spisovatelce J. K. Rowlingové. Autorka populární série o kouzelníku Harrym Potterovi, ze které hra vychází, totiž v posledních měsících na adresu trans komunity pronesla několik nepříliš šikovně formulovaných výroků.

Loni v červnu Rowlingovou rozčílil komentář na webu Devex.com, v jehož titulku se objevila genderově neutrální formulace "lidé, kteří menstruují". "Myslela jsem, že pro tyhle lidi máme konkrétní výraz. Nejsou to ženy?" ptala se Rowlingová ironicky na svém twitterovém účtu.

"Znám spoustu trans lidí a mám je ráda. Pokud ale budeme tvrdit, že pohlaví je jen umělý koncept, ztratíme tím schopnost srozumitelně popisovat věci, které prožíváme," dodala v dalším příspěvku. 

Na vlnu kritiky, která se na ni vzápětí ze strany trans komunity snesla, spisovatelka reagovala esejí, v níž se označila za "transexkluzivní radikální feministku". Proti jejím názorům se následně vymezila celá řada osobností včetně herců Daniela Radcliffa, Emmy Watsonové a Ruperta Grinta, kteří ve filmové adaptaci Harryho Pottera ztvárnili tři hlavní hrdiny.

Mohlo by vás zajímat: Menstruují i jiní lidé než ženy. Můžu i já. Pohlaví je jen škatulka, říká Heumann

J. K. Rowlingová znevažuje snahy přijmout fakt, že menstruují i jiní lidé než ženy. Pohlaví je jen přibližná kategorie, míní transmuž Viktor Heumann. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy