Hra ze série Harryho Pottera potěší trans lidi. Budou v ní postavy nejasného pohlaví

Nová počítačová hra Hogwarts Legacy bude myslet na komunitu trans lidí. Hráči si totiž budou moci vybrat, jestli jejich postava bude mít mužský, či ženský hlas, nezávisle na tom, zda má maskulinní, nebo femininní pohlavní rysy. Autorka populární kouzelnické série J. K. Rowlingová přitom před necelým rokem prohlásila, že genderová identita není něco, co si člověk může jen tak zvolit.
Hogwarts Legacy - Trailer | Video: Avalanche Software / Warner Bros.

Ať už se hráči Hogwarts Legacy rozhodnou pro postavu kouzelníka, či čarodějky, budou jí moci přiřadit hlubší mužský i vyšší ženský hlas. Vývojáři tím chtějí přispět ke společenské inkluzi trans komunity a nebinárních lidí, kteří se neidentifikují ani s jedním pohlavím. Informoval o tom zpravodajský web Daily Dot.

Loňské RPG Cyberpunk 2077 například ve srovnání s tím nabízelo možnost zvolit si, jaké bude mít postava genitálie a tvar těla, ale pokud jí hráč přidělil mužský hlas, byla ve hře automaticky titulovaná zájmenem on a naopak. Kritici pak v reakci na to obviňovali tvůrce hry z transfobie a podporování stereotypů, které o trans osobách ve společnosti panují.

Přestože však nová počítačová hra přináší rozmanitý výběr genderových identit, na který vývojáři jiných her často zapomínají, fanouškům možná bude vadit, že část příjmů z jejího prodeje poputuje k britské spisovatelce J. K. Rowlingové. Autorka populární série o kouzelníku Harrym Potterovi, ze které hra vychází, totiž v posledních měsících na adresu trans komunity pronesla několik nepříliš šikovně formulovaných výroků.

Loni v červnu Rowlingovou rozčílil komentář na webu Devex.com, v jehož titulku se objevila genderově neutrální formulace "lidé, kteří menstruují". "Myslela jsem, že pro tyhle lidi máme konkrétní výraz. Nejsou to ženy?" ptala se Rowlingová ironicky na svém twitterovém účtu.

"Znám spoustu trans lidí a mám je ráda. Pokud ale budeme tvrdit, že pohlaví je jen umělý koncept, ztratíme tím schopnost srozumitelně popisovat věci, které prožíváme," dodala v dalším příspěvku. 

Na vlnu kritiky, která se na ni vzápětí ze strany trans komunity snesla, spisovatelka reagovala esejí, v níž se označila za "transexkluzivní radikální feministku". Proti jejím názorům se následně vymezila celá řada osobností včetně herců Daniela Radcliffa, Emmy Watsonové a Ruperta Grinta, kteří ve filmové adaptaci Harryho Pottera ztvárnili tři hlavní hrdiny.

Mohlo by vás zajímat: Menstruují i jiní lidé než ženy. Můžu i já. Pohlaví je jen škatulka, říká Heumann

J. K. Rowlingová znevažuje snahy přijmout fakt, že menstruují i jiní lidé než ženy. Pohlaví je jen přibližná kategorie, míní transmuž Viktor Heumann. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 3 minutami

Výroba nábytku v Česku loni vzrostla na rekordních 48,5 miliardy korun

Nábytkářské firmy v Česku loni vyrobily zboží za rekordních 48,5 miliardy korun, meziročně o 1,1 procenta více. Tržby z prodeje nábytku klesly o 3,1 procenta na 38,62 miliardy korun. Vývoz stoupl o 13,6 procenta, dovoz se zvýšil o 10,6 procenta. Ve čtvrtek to sdělil tajemník Asociace českých nábytkářů (AČN) Tomáš Lukeš.

"Výkon výroby nábytku zaznamenal další růst v řadě. Loni na podzim jsme odhadovali, že bude zhruba stagnovat. Méně potěšitelnou zprávou je, že podíl dovozu na prodejích meziročně vzrostl téměř o osm procentních bodů na 61,3 procenta. To znamená, že čeští nábytkáři ztratili významnou pozici na tuzemském trhu," uvedl Lukeš. Podle něj to pravděpodobně souvisí s rozvojem on-line prodejů, kdy většina takového nábytku je právě ze zahraničí, zejména z Polska a Číny.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 minutami

Kulhánek by mohl být jmenován ministrem zahraničí ve středu, řekl Babiš po jednání

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). 

Babiš po jednání řekl Blesku, že by měl být Kulhánek jmenován ministrem zahraničí nejspíš ve středu. Premiér kandidátovi na šéfa diplomacie řekl, aby se vakcínami vůbec nezabýval.

Kulhánek se po jednání s Babišem novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman. "Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Německý ústavní soud zrušil zmrazení nájmů v Berlíně

Německý ústavní soud ve čtvrtek zrušil zákon, který v hlavním městě Berlíně zmrazil nájemné. Podle soudu jednotlivým spolkovým zemím, kterou je i německá metropole, nepřísluší o výši nájemného rozhodovat. Tuto pravomoc má pouze parlament na celoněmecké úrovni, informovala agentura DPA.

Koncem loňského února vstoupil v Berlíně v platnost zákon, který na pět let zmrazil nájemné u zhruba 1,5 milionu bytů. U zhruba 300 000 bytů museli majitelé nájemné snížit na úroveň z června 2019. Od roku 2022 mohou ceny znovu stoupat, ale ročně nejvýše o 1,3 procenta.

Cílem kontroverzního opatření prosazeného levicovou koalicí na berlínské radnici bylo zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy