Nejošklivější architektura? Naopak, hotel InterContinental chtěl předvést české umění

Nejošklivější architektura? Naopak, hotel InterContinental chtěl předvést české umění
Po roce 1968 se výhradním majitelem hotelu stala společnost Čedok.
Vhodné umístění hotelu, který měl reprezentovat vrchol československého luxusu 70. let, se řešilo téměř dva roky. Volba nakonec padla právě na Pařížskou ulici. Jedním z důvodů byl nepochybně exkluzivní výhled jak na Staré Město, tak i na řeku a Pražský hrad.
Část pozemku byla prázdná po zásahu bombou za 2. světové války, část zastavěná. Několik domů proto muselo stavbě hotelu ustoupit.
Autory projektu jsou architekti Karel Filsak, Karel Bubeníček a Jaroslav Švec. "Není divu, že se k projektu dostal zrovna Karel Filsak, který měl v té době za sebou realizace několika českých ambasád a patřil tak k nejviditelnějším českým architektům v zahraničí," přibližuje architekt a popularizátor architektury Petr Klíma.
Foto: ČTK
Petra Jansová Petra Jansová
Aktualizováno 13. 11. 2019 15:12
Hotel InterContinental v Pařížské ulici vznikl původně na popud americké společnosti. Ta ale byla po roce 1968 z projektu vytlačena a v době dokončení (1974) už patřil výhradně Čedoku. Nabízel pohodlí v moderně zařízených prostorech, ale i spoustu uměleckých děl předních výtvarníků té doby. Značka InterContinental však nyní z Prahy po více než 40 letech mizí. Nově ponese název Golden Prague Hotel.

Historii objektu v rámci cyklu přednášek Nejošklivější architektura v Praze, který pořádá platforma Scholastika, přiblížil architekt a historik architektury Petr Klíma.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Aston Villa je díky gólu v nastavení ve finále Ligového poháru

Gól ze třetí nastavené minuty posunul fotbalisty Aston Villy do finále anglického Ligového poháru. Postup trefil záložník Trezeguet střelou z voleje po dlouhém centru dalšího egyptského hráče Ahmeda Elmohamadyho. Birminghamský klub porazil na svém hřišti favorizovaný Leicester 2:1 a po remíze 1:1 z prvního utkání se může těšit do Wembley.

Tam se bude 1. března hrát finále a soupeřem Aston Villy bude lepší z manchesterského derby mezi City a United. První zápas vyhráli obhájci trofeje City 3:1, odveta je na programu ve středu.

Aston Villa, jež v lize bojuje o záchranu a má jen dvoubodový náskok na nesestupové pozice, získala Ligový pohár pětkrát. Naposledy v roce 1996.

Anglický fotbalový Ligový pohár - semifinále, odveta:

Aston Villa - Leicester 2:1 (12. Targett, 90.+3 Trezeguet - 72. Iheanacho). První zápas 1:1, postoupila Aston Villa.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Šéf diplomacie EU: americký plán pro Blízký východ je příležitost k obnovení snah o řešení izraelsko-palestinského konfliktu

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell řekl, že americký plán pro mír na Blízkém východě je "příležitostí obnovit naléhavě nutné snahy o schůdné řešení izraelsko-palestinského konfliktu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy