Hotel InterContinental byl vrcholem československého luxusu. Památkou se ale nestane

Hotel InterContinental byl vrcholem československého luxusu. Památkou se ale nestane
Brutalistní stavba z 60. let, hotel InterContinental v Pařížské ulici, nakonec nebude mít status kulturní památky. Ministerstvo kultury ji považuje za "výjimečnou", nelíbí se mu však pozdější úpravy z 90. let, kvůli nimž "došlo k zásadním změnám jak v interiéru, tak exteriéru budovy. Všechny tyto změny snižují památkovou hodnotu objektu, proto nesplňuje podmínky pro prohlášení věci za kulturní památku."
Hotel InterContinental v Pařížské ulici měl původně sloužit jako ubytovací zařízení pro cestující americké společnosti letecké linky PanAm, pod niž spadala i mezinárodní síť hotelů InterContinental a která podepsala v roce 1969 dohodu s tehdejší vládou. Po roce 1968 se výhradním majitelem hotelu stala společnost Čedok.
Vhodné umístění hotelu, který měl reprezentovat vrchol československého luxusu 70. let, se řešilo téměř dva roky. Volba nakonec padla právě na Pařížskou ulici. Jedním z důvodů byl nepochybně exkluzivní výhled jak na Staré Město, tak i na řeku a Pražský hrad.
Část pozemku byla prázdná po zásahu bombou za 2. světové války, část zastavěná. Několik domů proto muselo stavbě hotelu ustoupit.
Foto: Roman Polášek, Národní památkový ústav
Magazín Magazín
Aktualizováno 16. 2. 2021 13:02
Brutalistní stavba z 60. let, hotel InterContinental v Pařížské ulici, nebude mít status kulturní památky. Ministerstvo kultury ji považuje za "výjimečnou", nelíbí se mu však pozdější přestavby. Hotel vznikl původně na popud americké společnosti, v době dokončení už patřil výhradně Čedoku. Nabízel pohodlí v moderně zařízených prostorech, ale i spoustu uměleckých děl předních výtvarníků té doby.

Ministerstvo kultury ve svém prohlášení uvedlo, že hotel je "stavbou výjimečnou oproti běžným stavbám této doby". Vadí mu však úpravy z 90. let, kvůli nimž "došlo k zásadním změnám jak v interiéru, tak exteriéru budovy. Všechny tyto změny snižují památkovou hodnotu objektu, proto nesplňuje podmínky pro prohlášení věci za kulturní památku."

Hotel, který měl reprezentovat vrchol československého luxusu 70. let, je dokladem doby, kdy architekti nebyli limitování z hlediska formy, stylu a experimentů. Podívejte se v galerii, co předcházelo jeho stavbě a jaké poklady v sobě později skrýval.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy