Hotel InterContinental byl vrcholem československého luxusu. Památkou se ale nestane

Hotel InterContinental byl vrcholem československého luxusu. Památkou se ale nestane
Brutalistní stavba z 60. let, hotel InterContinental v Pařížské ulici, nakonec nebude mít status kulturní památky. Ministerstvo kultury ji považuje za "výjimečnou", nelíbí se mu však pozdější úpravy z 90. let, kvůli nimž "došlo k zásadním změnám jak v interiéru, tak exteriéru budovy. Všechny tyto změny snižují památkovou hodnotu objektu, proto nesplňuje podmínky pro prohlášení věci za kulturní památku."
Hotel InterContinental v Pařížské ulici měl původně sloužit jako ubytovací zařízení pro cestující americké společnosti letecké linky PanAm, pod niž spadala i mezinárodní síť hotelů InterContinental a která podepsala v roce 1969 dohodu s tehdejší vládou. Po roce 1968 se výhradním majitelem hotelu stala společnost Čedok.
Vhodné umístění hotelu, který měl reprezentovat vrchol československého luxusu 70. let, se řešilo téměř dva roky. Volba nakonec padla právě na Pařížskou ulici. Jedním z důvodů byl nepochybně exkluzivní výhled jak na Staré Město, tak i na řeku a Pražský hrad.
Část pozemku byla prázdná po zásahu bombou za 2. světové války, část zastavěná. Několik domů proto muselo stavbě hotelu ustoupit.
Foto: Roman Polášek, Národní památkový ústav
Magazín Magazín
Aktualizováno 16. 2. 2021 13:02
Brutalistní stavba z 60. let, hotel InterContinental v Pařížské ulici, nebude mít status kulturní památky. Ministerstvo kultury ji považuje za "výjimečnou", nelíbí se mu však pozdější přestavby. Hotel vznikl původně na popud americké společnosti, v době dokončení už patřil výhradně Čedoku. Nabízel pohodlí v moderně zařízených prostorech, ale i spoustu uměleckých děl předních výtvarníků té doby.

Ministerstvo kultury ve svém prohlášení uvedlo, že hotel je "stavbou výjimečnou oproti běžným stavbám této doby". Vadí mu však úpravy z 90. let, kvůli nimž "došlo k zásadním změnám jak v interiéru, tak exteriéru budovy. Všechny tyto změny snižují památkovou hodnotu objektu, proto nesplňuje podmínky pro prohlášení věci za kulturní památku."

Hotel, který měl reprezentovat vrchol československého luxusu 70. let, je dokladem doby, kdy architekti nebyli limitování z hlediska formy, stylu a experimentů. Podívejte se v galerii, co předcházelo jeho stavbě a jaké poklady v sobě později skrýval.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy