Nejnešťastnější vlakové nádraží. Chlouba Evropy roky pustne, teď má ožít jako hotel

Magazín Magazín
20. 7. 2021 17:00
Pokud je možné o budově říct, že měla za svou historii smůlu, pak je železniční stanice Canfranc na španělsko-francouzských hranicích dokonalým příkladem. Kdysi velkolepá budova si v minulosti vysloužila přezdívku "Titanic hor", stejně jako slavnou loď ji totiž zastihla série neštěstí. Nyní se ale plánuje její přestavba na hotel, která má vyjít v přepočtu na 700 milionů korun.
Foto: Shutterstock

Slavnou železniční stanici Canfranc provázely již od její stavby kromě velkých očekávání i komplikace. Koncepčně i technicky spadala do 19. století, protože plán na její stavbu pochází z roku 1853. Její konstrukce ale byla dokončena až v roce 1928.

"Španělsko v té době chtělo ukázat, že je schopné postavit po vzoru ostatních evropských mocností 'železniční katedrálu'," řekl pro server The Guardian Alfonso Marco, který o nádraží napsal knihu a jehož rodným domovem je právě Canfranc, kde pracoval jeho otec.

Nádražní budova má 365 oken, každé z nich reprezentuje jeden den v roce.
Nádražní budova má 365 oken, každé z nich reprezentuje jeden den v roce. | Foto: Shutterstock

"Katedrála" byla i na tehdejší poměry obrovská, 365 oken reprezentovalo každý den v roce a nástupiště měřila více než 200 metrů.

Otevření stanice bylo velkolepé, zúčastnili se ho prezident Francie Gaston Doumergue a španělský král Alfonso XIII., který velkoryse prohlásil, že "Pyreneje již neexistují". Jenže od té doby to šlo s nádražím z pomyslného kopce. 

Požár i války

Jedním z prvních zádrhelů byly odlišné rozchody kolejí používané ve Francii a Španělsku, kvůli čemuž se přeprava stala logistickou noční můrou, protože cestující i zboží na hranici museli přestupovat a měnit vlaky.

Rok od spuštění provozu pak oblast zasáhla finanční krize a o dva roky později Canfranc zachvátil požár, který budovu značně poškodil. V roce 1936 začala španělská občanská válka a v momentě, kdy skončila, vypukla válka světová. V té době stanice posloužila jako úniková cesta pro mnoho Židů i spojeneckých vojáků. Její konec však teprve čekal až na rok 1970.

Padající omítka a poničené perony se brzy stanou minulostí.
Padající omítka a poničené perony se brzy stanou minulostí. | Foto: Shutterstock

Tehdy zde vykolejil vlak, který narazil do nedalekého mostu. Jeho obnova by byla podle úřadů příliš nákladná, což osud Canfranc zpečetilo. Budovy nádraží postupem času chátraly a nedaleká vesnice pustla, jak její obyvatelstvo odcházelo.

Dlouhá léta trvalo, než si opuštěné nádraží našli turisté, díky nimž se sem vrátila velmi omezená vlaková doprava. A letos se začalo uvažovat o revitalizaci.

Architekti Joaquín Magrazó a Fernando Used ve spolupráci s regionální vládou oblasti Aragonie a hotelovým řetězcem Barceló řeší přestavbu nádraží na hotel se 104 pokoji. Rekonstrukce má stát v přepočtu 700 milionů korun, přičemž část z nákladů poputuje na obnovu tratí a rozvoj okolí.

Původní fasáda zůstane, za budovou však vznikne nové nádraží. Součástí rozsáhlého komplexu bude konferenční centrum pro 200 návštěvníků i muzeum železnice. Hotel chce otevřít za pět let a počítá i s provozem tunelu Somport, který spojuje Španělsko a Francii a jehož trasa povede právě přes Canfranc.

Mohlo by vás zajímat: Stavba první vysokorychlostní železnice v Tibetu trvala šest let. Na trati je 47 tunelů a 121 mostů

Největší most v této železnici je 430 m dlouhý oblouk Zangmu Railway Bridge | Video: Chinese bridge
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy