Nejnešťastnější vlakové nádraží. Chlouba Evropy roky pustne, teď má ožít jako hotel

Magazín Magazín
20. 7. 2021 17:00
Pokud je možné o budově říct, že měla za svou historii smůlu, pak je železniční stanice Canfranc na španělsko-francouzských hranicích dokonalým příkladem. Kdysi velkolepá budova si v minulosti vysloužila přezdívku "Titanic hor", stejně jako slavnou loď ji totiž zastihla série neštěstí. Nyní se ale plánuje její přestavba na hotel, která má vyjít v přepočtu na 700 milionů korun.
Foto: Shutterstock

Slavnou železniční stanici Canfranc provázely již od její stavby kromě velkých očekávání i komplikace. Koncepčně i technicky spadala do 19. století, protože plán na její stavbu pochází z roku 1853. Její konstrukce ale byla dokončena až v roce 1928.

"Španělsko v té době chtělo ukázat, že je schopné postavit po vzoru ostatních evropských mocností 'železniční katedrálu'," řekl pro server The Guardian Alfonso Marco, který o nádraží napsal knihu a jehož rodným domovem je právě Canfranc, kde pracoval jeho otec.

Nádražní budova má 365 oken, každé z nich reprezentuje jeden den v roce.
Nádražní budova má 365 oken, každé z nich reprezentuje jeden den v roce. | Foto: Shutterstock

"Katedrála" byla i na tehdejší poměry obrovská, 365 oken reprezentovalo každý den v roce a nástupiště měřila více než 200 metrů.

Otevření stanice bylo velkolepé, zúčastnili se ho prezident Francie Gaston Doumergue a španělský král Alfonso XIII., který velkoryse prohlásil, že "Pyreneje již neexistují". Jenže od té doby to šlo s nádražím z pomyslného kopce. 

Požár i války

Jedním z prvních zádrhelů byly odlišné rozchody kolejí používané ve Francii a Španělsku, kvůli čemuž se přeprava stala logistickou noční můrou, protože cestující i zboží na hranici museli přestupovat a měnit vlaky.

Rok od spuštění provozu pak oblast zasáhla finanční krize a o dva roky později Canfranc zachvátil požár, který budovu značně poškodil. V roce 1936 začala španělská občanská válka a v momentě, kdy skončila, vypukla válka světová. V té době stanice posloužila jako úniková cesta pro mnoho Židů i spojeneckých vojáků. Její konec však teprve čekal až na rok 1970.

Padající omítka a poničené perony se brzy stanou minulostí.
Padající omítka a poničené perony se brzy stanou minulostí. | Foto: Shutterstock

Tehdy zde vykolejil vlak, který narazil do nedalekého mostu. Jeho obnova by byla podle úřadů příliš nákladná, což osud Canfranc zpečetilo. Budovy nádraží postupem času chátraly a nedaleká vesnice pustla, jak její obyvatelstvo odcházelo.

Dlouhá léta trvalo, než si opuštěné nádraží našli turisté, díky nimž se sem vrátila velmi omezená vlaková doprava. A letos se začalo uvažovat o revitalizaci.

Architekti Joaquín Magrazó a Fernando Used ve spolupráci s regionální vládou oblasti Aragonie a hotelovým řetězcem Barceló řeší přestavbu nádraží na hotel se 104 pokoji. Rekonstrukce má stát v přepočtu 700 milionů korun, přičemž část z nákladů poputuje na obnovu tratí a rozvoj okolí.

Původní fasáda zůstane, za budovou však vznikne nové nádraží. Součástí rozsáhlého komplexu bude konferenční centrum pro 200 návštěvníků i muzeum železnice. Hotel chce otevřít za pět let a počítá i s provozem tunelu Somport, který spojuje Španělsko a Francii a jehož trasa povede právě přes Canfranc.

Mohlo by vás zajímat: Stavba první vysokorychlostní železnice v Tibetu trvala šest let. Na trati je 47 tunelů a 121 mostů

Největší most v této železnici je 430 m dlouhý oblouk Zangmu Railway Bridge | Video: Chinese bridge
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy