Horská chata v Tatrách musí vystěhovat kočky, stěžovala si na ně turistka

ČTK ČTK
16. 12. 2021 9:35
Správa polského Tatranského národního parku nařídila provozovatelům jedné z horských chat, aby se zbavili svých koček. Podle ochranářů jde o živočišný druh, který je tatranské přírodě cizí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Dvě kočky v chatě na Kondratowské holi dělaly společnost výletníkům, ta jménem Fanta dokonce v listopadu zdolala horu Giewont a sama se vrátila domů. Nicméně tento týden provozovatelé chaty informovali, že musejí kočky nabídnout k adopci, protože jistá turistka si na ně stěžovala na správě Tatranského národního parku. Do něho je zakázané vodit zvířata, která nepatří do tamního ekosystému. Výjimkou jsou pastevečtí a vodicí psi a psi určení pro vyhledávání lidí zavalených pod lavinou.

Zpráva o nuceném stěhování koček z chaty vyvolala na sociálních sítích bouřlivé reakce. Jedni rozhodnutí správy národního parku kritizovali, jiní chválili, jiní zase obviňovali provozovatele chaty, že kočkám ubližovali, protože je vypouštěli do sněhu a mrazu. Přitom kocour jménem Filemon do ní přišel sám, a i když ho několikrát odvezli do Zakopaného, vždy se vrátil. Pro něho se už nový domov mimo národní park prý podařilo najít. Kočka Fanta se ovšem mezitím ztratila, živá a zdravá se vrátila až po dvou dnech. "S ohledem na bezpečnost koček" její majitelé o ní ani Filemonovi nezveřejňují žádné informace.

List Gazeta Wyborcza píše, že Tatranský národní park ročně navštíví okolo čtyř milionů lidí. Letos v srpnu ochranáři na cestě vedoucí k jezeru Morskie Oko zastavili turisty z Německa, kteří si na výlet vyrazili s opicí. Výletníci se museli vrátit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

Hokejisté Ruska mají v sedmatřicetičlenné nominaci sedm majitelů zlatých medailí z Pchjongčchangu. Šanci zopakovat triumf mohou mít v týmu kouče Alexeje Žamnova obránci Vjačeslav Vojnov z Dynama Moskva, Jegor Jakovlev z Magnitogorsku a Nikita Něstěrov s útočníky Sergejem Andronovem a Michailem Grigorenkem z CSKA Moskva a dalšími forvardy Nikitou Gusevem z Petrohradu a Vadimem Šipačovem, Vojnovovým klubovým spoluhráčem.

před 3 hodinami

Ukrajinský soud odročil na středu jednání o uvalení vazby na exprezidenta Porošenka, kterému ve vlasti hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady

Další zprávy