Speciální balon poletí na okraj vesmíru. Let pro turisty bude stát přes dva miliony

Magazín Magazín
24. 6. 2021 9:46
Technologická firma Space Perspective zahájila rezervace na lety "na okraj vesmíru" ve speciálně upravených balonech. Adrenalinové výlety chce uspořádat už na začátku roku 2024 a za lístek na palubu lidé zaplatí 125 tisíc dolarů za osobu (přes dva a půl milionu korun).
Speciální balón Spaceship Neptune, který bude létat "téměř do vesmíru".
Speciální balón Spaceship Neptune, který bude létat "téměř do vesmíru". | Foto: Space Perspective

Do speciálního balonu se vejde osm lidí. Cestovat budou v tlakuvzdorném plavidle řízeném profesionálním pilotem. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Zkušební let balonu Spaceship Neptune se uskutečnil 18. června. Loď startovala ze základny Space Coast Spaceport ve městě Titusville na Floridě a cesta tam a zpátky jí trvala šest hodin a 39 minut. Napoprvé letěla bez pilota, ale na palubě byly kamery, které zachytily úchvatný pohled na Zemi při západu slunce.

Společnost Space Perspective testovací fázi označila za klíčový milník k tomu, aby zájemcům brzy zpřístupnila vyhlídkové lety, při nichž nebude chybět občerstvení ani možnost pořídit si fotku a sdílet ji na sociálních sítích. Vedle letů z Floridy by cesty balony postupně ráda rozšířila i do dalších částí světa.

Více než šestihodinový výlet bude obnášet pozvolné stoupání do výšky 30 kilometrů nad zemským povrchem (hranice vesmírného prostoru je cca 100 kilometrů nad povrchem Země, pozn. red.). Účastníci tak budou mít pod sebou 99 procent zemské atmosféry a po celé dvě hodiny si budou moci užívat pohled na svou domovskou planetu ze všech stran. Další dvě hodiny pak bude balon klesat zpátky, než se bezpečně položí na vodu oceánu.

Speciální balon Spaceship Neptune bude létat do vesmíru.
Speciální balon Spaceship Neptune bude létat do vesmíru. | Foto: Space Perspective

Vyhlídkové plavidlo, ve kterém se budou cestující nacházet, má v průměru pět metrů. Polyethylenový balon, na němž je zavěšené, naproti tomu při plném nafouknutí dosahuje průměru 100 metrů, což se blíží délce fotbalového hřiště. Nalodit se na palubu bude podle firmy Space Perspective stejně snadné jako nastoupit do letadla.

Ve střední části obytného plavidla nebude chybět ani záchod, kdyby se někomu z pasažérů udělalo nevolno. Protože helia je momentálně nedostatek a používá se primárně k medicínským účelům, balony Spaceship Neptune budou využívat vodík. "Pohonný plyn je lehčí než vzduch, takže se díky němu atmosférou budeme pohybovat stejně jako kostka ledu ve vodě," slíbila firma.

Mohlo by vás zajímat: První soukromá posádka letí do vesmíru

První soukromá posádka letí do vesmíru | Video: SpaceX
 

Právě se děje

Další zprávy