Hlodavec údajně vyhynul před 150 lety. Nyní se našel na malém ostrově

Magazín Magazín
6. 7. 2021 18:16
Nová studie australských vědců ukazuje, že druh tzv. myši Gouldovy, který byl více než jedno století považován za vyhynulý, ve skutečnosti přežívá na malém ostrově v západní Austrálii.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Tým vědců pod vedením bioložky Emily Roycroftové zkoumal úbytek původních živočišných druhů na území Austrálie od prvního příchodu Evropanů, při tom porovnal i vzorky DNA osmi vyhynulých australských hlodavců, a to včetně zmíněné myši Gouldovy s jejími 42 stále žijícími příbuznými. Výsledky analýzy byly překvapující. 

Výzkum odhalil, že hlodavci, kteří žijí na Bernierově ostrově v tamní Žraločí zátoce, jsou ve skutečnosti kolonií myši Gouldovy. "Vzkříšení tohoto druhu přináší dobré zprávy, navzdory nepřiměřeně vysoké míře úhynu původních hlodavců na území Austrálie od evropské kolonizace v roce 1788," uvedla pro server CNN Roycroftová. Zároveň však upozorňuje, že od té doby došlo k úhynu 41 procent savců na celém kontinentu.

"Zmizení tohoto druhu z pevniny poukazuje na obrovský kolaps populace, z rozšíření po celé pevnině přežil pouze na přilehlém ostrově," upozorňuje Roycroftová. 

Tým vědců rovněž zjistil, že genetická diverzita mnohých vyhynulých hlodavců včetně myši Gouldovy je relativně vysoká, dokazuje to tak stabilitu a rozšíření myší populace před příchodem Evropanů na kontinent. "Na tomto případu vidíme, že genetická rozmanitost ale nezaručuje přežití," dodává Roycroftová.

Myš, která do roku 1857 obývala celou Austrálii, čelila od její kolonizace zavlečení invazivních druhů jako koček a lišek, vyklizení zemědělské půdy i novým nemocem. Podle vědců však jedna malá skupinka nestačí k přežití celého druhu, myš proto převezli na další dva ostrovy.

 

Právě se děje

Další zprávy