Mafián natáčel, jak vaří, a nezakryl si tetování. Policie ho díky tomu vypátrala

Magazín Magazín
30. 3. 2021 13:59
Hledaný italský mafián Marc Feren Biart šest let úspěšně unikal policii a žil si spokojeně v Karibiku. Pak ale udělal osudovou chybu. V kuchařském videu, které nahrál na server YouTube, si při vaření zapomněl zakrýt svá tetování.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Marc Feren Claude Biart vedl ve svých 53 letech klidný život v přímořském městě Boca Chica v Dominikánské republice. Komunita dalších italských přistěhovalců, kteří na karibském pobřeží žijí, považovala uprchlého mafiána za cizince.

Biart byl na útěku od roku 2014, kdy ho italská prokuratura začala stíhat za kšeftování s kokainem v Nizozemsku. Obchodování s drogami mu svěřil klan Cacciola, který je jednou z větví patrně nejmocnějšího italského mafiánského gangu 'Ndrangheta. Informoval o tom zpravodajský web stanice BBC.

Po šesti letech úspěšného unikání před spravedlností ovšem stíhaný Ital udělal osudovou chybu. Když se chtěl na serveru YouTube pochlubit svým kulinářským uměním, zahalil si prozíravě obličej, aby ho podle tváře nikdo nepoznal. Zapomněl si však skrýt tetování a právě podle "kérek" na různých částech těla policie muže vypátrala.

Zločinecká organizace 'Ndrangheta pochází z Kalábrie na jihu Apeninského poloostrova a má pod palcem drtivou většinu kokainu, který na evropský kontinent přichází. Domnělým šéfem gangu je 66letý Luigi Mancuso, známý pod přezdívkou Strýc. Mezi další známé členy patří Vlk, Tlusťoch nebo Blonďák.

Časy, kdy nadvládu 'Ndranghety jen máloco ohrožovalo, ale mohou brzy skončit. Hned 355 zločinců z jejích řad teď totiž po dlouhém a náročném policejním vyšetřování čelí obvinění z trestné činnosti. Soud, který začal letos v lednu a měl by zabrat dva roky, je vůbec největším italským procesem s příslušníky mafie.

Při prvním slyšení trvalo žalobě tři hodiny, než vůbec přečetla jména všech obviněných. Mezi zločiny, za které jim hrozí trest, nechybí vraždy, vydírání, prodej drog ani praní špinavých peněz. Do soudních síní by během procesu mělo zavítat přes 900 svědků.

Mohlo by vás zajímat: Drogy v Česku zatím nedošly, ale heroinu je míň, lidé se chtějí víc léčit, říká Frydrych

V důsledku uzavřených hranic se ztížila dodávka heroinu a kokainu do Česka, mezi závislými je zvýšený zájem o léčbu, říká Jakub Frydrych. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 22 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy