Hledači našli v Rakousku poblíž českých hranic poklad s 1500 středověkými mincemi

ČTK ČTK
29. 7. 2020 20:31
Hledači pokladů našli na severu Rakouska poblíž hranic s Českem na 1500 středověkých stříbrných mincí. Nález řádně ohlásili a přenechali archeologům, napsala agentura APA s odvoláním na prohlášení Hornorakouského zemského muzea v Linci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Lidé hledající s pomocí detektorů kovů cenné předměty nejsou v Rakousku ničím zvláštním. Ti ve vesnici Unterweissenbach poblíž Freistadtu v Horních Rakousech se podle archeologa Stefana Traxlera chovali naprosto příkladně: Vyhledali majitelku pozemku nedaleko staré vesnické usedlosti a získali od ní povolení prohledat okolí.

Když koncem června skutečně učinili první nález, obratem kontaktovali úřad památkové péče. Přivolaným archeologům navíc pomáhali v dalších odkrývkách. Stříbrňáky, které byly původně uloženy v keramických nádobách, byly rozesety na ploše sto čtverečních metrů.

Archeologické práce skončily nedávno, celkem při nich bylo nalezeno 1500 pozdně středověkých stříbrných mincí. Badatelé nyní jednu po druhé očišťují a analyzují. Usuzují, že by se mohlo jednat o schované jmění místního statkáře.

Z tržní ceny pokladu, která zatím nebyla stanovena, náleží nálezcům polovina. Vědecká hodnota pokladu je ovšem nevyčíslitelná. Podle vědců lze již nyní říci, že se jedná o "významný a velice vzácný dokument doby pro zkoumání oběživa v 15. století". Veřejnost si bude moci poklad brzy prohlédnout v lineckém muzeu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy