Hledači našli v Rakousku poblíž českých hranic poklad s 1500 středověkými mincemi

ČTK ČTK
29. 7. 2020 20:31
Hledači pokladů našli na severu Rakouska poblíž hranic s Českem na 1500 středověkých stříbrných mincí. Nález řádně ohlásili a přenechali archeologům, napsala agentura APA s odvoláním na prohlášení Hornorakouského zemského muzea v Linci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Lidé hledající s pomocí detektorů kovů cenné předměty nejsou v Rakousku ničím zvláštním. Ti ve vesnici Unterweissenbach poblíž Freistadtu v Horních Rakousech se podle archeologa Stefana Traxlera chovali naprosto příkladně: Vyhledali majitelku pozemku nedaleko staré vesnické usedlosti a získali od ní povolení prohledat okolí.

Když koncem června skutečně učinili první nález, obratem kontaktovali úřad památkové péče. Přivolaným archeologům navíc pomáhali v dalších odkrývkách. Stříbrňáky, které byly původně uloženy v keramických nádobách, byly rozesety na ploše sto čtverečních metrů.

Archeologické práce skončily nedávno, celkem při nich bylo nalezeno 1500 pozdně středověkých stříbrných mincí. Badatelé nyní jednu po druhé očišťují a analyzují. Usuzují, že by se mohlo jednat o schované jmění místního statkáře.

Z tržní ceny pokladu, která zatím nebyla stanovena, náleží nálezcům polovina. Vědecká hodnota pokladu je ovšem nevyčíslitelná. Podle vědců lze již nyní říci, že se jedná o "významný a velice vzácný dokument doby pro zkoumání oběživa v 15. století". Veřejnost si bude moci poklad brzy prohlédnout v lineckém muzeu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy sníží počet vojáků v Afghánistánu, na místě jich zůstane pět tisíc

Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000, řekl to podle agentury Reuters v sobotu americký ministr obrany Mark Esper. V rozhovoru s televizí Fox News tak upřesnil vyjádření prezidenta Donalda Trumpa z počátku týdne. USA mají nyní v Afghánistánu asi 8600 vojáků. Ke snižování jejich počtu se zavázaly v únoru v dohodě s afghánským hnutím Tálibán.

Trump už 3. srpna v rozhovoru s reportérem zpravodajského webu Axios uvedl, že do listopadu bude počet amerických vojáků v Afghánistánu snížení na "pravděpodobně někde mezi 4000 až 5000".

Nynější snižování počtu vojáků v Afghánistánu vychází z dohody, kterou USA podepsaly na konci února s radikálním hnutím Tálibán. Dohoda předpokládá, že do 135 dnů od jejího podpisu zůstane v Afghánistánu z původních 13 tisíc amerických vojáků 8600 mužů a žen ve zbrani. Tohoto počtu dosáhly USA v červnu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

OKD se připravuje na obnovení těžby, navýší počet zaměstnanců v dolech

Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné firmy na opětovné obnovení těžby. Ve všech dolech byla na několik týdnů přerušena kvůli koronavirové nákaze, která se mezi horníky rozšířila.

"Od pondělí 10. srpna začínají důlní zaměstnanci OKD připravovat pracoviště na obnovení těžby po několikatýdenní odstávce. Musíme zkontrolovat veškerá zařízení, stroje a tak dále. Jakmile bude vše v pořádku, těžbu spustíme na všech čtyřech lokalitách. Mělo by se tak stát během několika dní," řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

Dodala, že od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy