Hejno delfínů prý zachránilo loď před piráty

Michal Štůsek Michal Štůsek
22. 4. 2009 14:15
Adenský záliv (Arabské moře) - Tisíce delfínů zabránilo somálským pirátům napadnout několik čínských obchodních lodí, které proplouvaly Adenským zálivem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Encyklopedie Oceán, Euromedia 2007

Podle informací čínské rádiové stanice CRI (China Radio International) byly obchodní lodě doprovázeny čínskou ochrankou, která zde stráží před útoky pirátů.

V momentě, kdy projížděly Adenským zálivem se na obzoru objevilo několik pirátských lodí.

Očekávanému útoku překvapivě zabránily tisíce delfínů, které oběma stranám zkřížily cestu.

Piráty zjevení obrovského hejna kytovců natolik zarazilo, že se otočili a odpluli pryč. 

Čínská ochrana somálských vod

Čína se k ochraně vlastních lodí v této oblasti rozhodla po výzvě OSN z 26. prosince loňského roku.

V současné době zde působí eskorta tří lodí, která dosud doprovodila 206 lodí a před útokem pirátů úspěšně ochránila 3 zahraniční obchodní lodě.

Od ledna do listopadu loňského roku bylo napadeno piráty přibližně 20% čínských nákladních lodí, které proplouvaly somálskými vodami. Sedm lodí bylo zajato.

Poslední obětí únosu se šťastným koncem byla čínská rybářská loď Tianyu 8 s celkovým počtem 24 námořníků, kterou piráti zajali 14. listopadu a propustili začátkem února.


 

Právě se děje

před 16 minutami

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy