Harry a Meghan se přestěhovali do Kalifornie. Trump odmítá platit za jejich ochranu

Magazín ČTK Magazín, ČTK
30. 3. 2020 9:59
Spojené státy nebudou platit za zajištění ochrany britského prince Harryho a jeho manželky Meghan. Na Twitteru to uvedl americký prezident Donald Trump. Harry a Meghan se na začátku letošního roku rozhodli opustit role předních členů královského dvora a začít více nezávislý život v Kanadě. Během koronavirové krize ale rodina údajně přeletěla do Kalifornie.
Princ Harry a vévodkyně Meghan
Princ Harry a vévodkyně Meghan | Foto: Reuters

Harry a Meghan nejprve pobývali částečně v Kanadě a částečně v Británii, nyní se ale podle informací médií přesunuli do Los Angeles, které je rodným městem bývalé herečky.

"Jsem velkým přítelem a obdivovatelem královny a Británie. Objevily se zprávy,že Harry a Meghan, kteří opustili království, budou nastálo bydlet v Kanadě. Nyní z Kanady odešli do Spojených států. USA ale nebudou platit za jejich ochranu. Oni musí platit!" napsal Trump na Twitteru.

Princ Harry a jeho manželka Meghan podle agentury Reuters uvedli v prohlášení, že nehodlají žádat Spojené státy o zdroje na zajištění bezpečnosti. Tu si prý již zabezpečili ze soukromých financí. Podle amerického bulváru rodina tráví karanténu poblíž Hollywoodu.

Odborník na americké právo Matteo Carrera deníku The Telegraph řekl, že princ Harry bude pravděpodobně žádat o diplomatický status a následně tak zvanou zelenou kartu, která by mu umožnila snadněji získat status amerického občana.

Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou chtějí vzdát rolí v královské rodině a začít pracovat, aby získali finanční nezávislost. Od dubna už nebudou pětatřicetiletý princ Harry a jeho o tři roky starší manželka mít kancelář v Buckinghamském paláci a s veřejností budou komunikovat prostřednictvím své charitativní organizace, kterou hodlají brzy představit.

Agentura AP uvedla, že kanadské úřady minulý měsíc sdělily, že přestanou platit za bezpečnost páru, až přestane plnit svou roli v královské rodině. Stát se tak má v příštích týdnech.

Harry a Meghan podle britského bulváru odletěli do Los Angeles soukromým letadlem minulý týden, tedy v době, kdy se Kanada a USA chystaly uzavřít hranice. Meghan má jakožto bývalá herečka mnoho přátel v Kalifornii, kde žije i její matka.

Hostomský: Nakažených je desetkrát víc, ale není to biologická zbraň. Neděsil bych se.

Lidé jsou zděšeni, ukazuje se, jak je Západ zranitelný, ale byly už daleko horší věci. Každé desetiletí tu byla výrazná virová epidemie, říká vědec. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 8 minutami

České dráhy porušují antimonopolní pravidla, uvedla EK. Státnímu dopravci hrozí pokuta

Evropská komise (EK) dospěla k předběžnému závěru, že České dráhy porušují antimonopolní pravidla, a to tím, že účtují ceny pod úrovní nákladů. Komise proto zejména v souvislosti s cenami jízdného na trati mezi Prahou a Ostravou zaslala českému státnímu dopravci své námitky. Unijní exekutiva to v pátek uvedla v tiskové zprávě.

Pokud státní dopravce nedokáže před komisí svůj postup v konkurenčním boji se soukromými dopravci obhájit, hrozí jí pokuta až do výše deseti procent ročního obratu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy