“Haničko Písničko, srdce se mi trhá na kusy.” Takový byl život pěvecké hvězdy

Marek Pros Jiří Kropáček Marek Pros, Jiří Kropáček
26. 8. 2022 17:03
Hudební kolegové i fanoušci Hany Zagorové, která v pátek zemřela ve věku 75 let, na devítinásobnou držitelku ocenění Zlatý slavík vzpomínají jako na skvělou zpěvačku i statečnou ženu. Připomeňte si ve speciálu Aktuálně.cz její životní milníky i to, co o ní řekli její přátelé z branže.
Foto: Supraphon

Za svoji kariéru nazpívala Zagorová téměř 900 písní, působila v několika souborech a v divadlech Apollo a Semafor. Pak pro ni Karel Vágner sestavil na přelomu let 1972/1973 doprovodný orchestr. Vystupovala s Michalem Prokopem, Petrem Rezkem, Petrem Kotvaldem a Stanislavem Hložkem. Hana Zagorová zemřela 26. srpna ve věku 75 let. Připomeňte si její život i hudbu ve speciálu Aktuálně.cz.

„Je to zvláštní, jak ten život utekl, ale je to prostě tak.“ Život zpěvačky na archivních snímcích

Foto: ČTK

Věk jsem řešila, když mi bylo 60 let

Hana Zagorová v rozhovoru pro Aktuálně.cz, který v roce 2019 vedla Magdaléna Medková, vypráví o tom, jak se sama vyrovnávala se stářím, o spolupráci s mladými zpěváky i o minulém režimu. Připomínáme část interview.

V písni Já nemám strach zpíváte, že nemáte strach ze šedých vlasů ani vrásek. Je to tak i ve skutečnosti, nebo se stáří přece jen bojíte?

Je to zvláštní, jak ten život utekl, ale je to prostě tak. Kdybych chtěla být patetická, tak řeknu, že je to spravedlnost. Jedna z mála spravedlností na tomto světě. Myslím si, že věk jsem řešila víc v šedesáti než v sedmdesáti letech. Dnes jsem ráda, že žiju a že jsem na světě. To, že se každý den probudím, je báječné. Člověk si toho váží čím dál tím víc.

Máte ještě vůbec o čem psát a zpívat? Za svoji kariéru jste nazpívala asi 900 písní…

Vždycky budu mít. Život nezůstává stát, neustále se vyvíjí. Vždycky jsem říkala, že ze všeho můžete vytvořit text. Sice jsem hovořila o básních, protože je tam větší svoboda, ale platí to i u hudby. Téma můžete udělat třeba z kliky u dveří, když budete chtít.

Mladí i staří vás dnes znají jako duhovou vílu i holku, která si ráda sní. Jak je možné, že jste dokázala oslovit tolik generací?

Já si toho ohromně vážím, ale vůbec nevím, čím to je. Kdybych mohla říct, že jsem to tak chtěla, že jsem na té slávě pracovala celý život, řekla bych to. Ale není to pravda. Jsou za tím nějaké okolnosti, věci, které se semkly v tu správnou dobu, v tom správném okamžiku, a ty písničky najednou zazvonily. A nebo zvoní doteď. Ale popravdě nevím, čím to přesně je.

Foto: Ondřej Pýcha / Supraphon

Třeba tím, že jsou ty texty v určitém smyslu slova nadčasové? Láska, trápení ani počasí přece nikdy nevyjdou z módy…

Myslím, že to není jen texty, ale i interpretací. Ano, zpíváte krásné texty, zpíváte o věcech ze života, ale podáte je tak, že jim lidé věří, že je nevnímají jako nějaký útvar, ale v podstatě si je aplikují na svůj život. Pamatuji si, jak se někteří fanoušci urazili, když se dozvěděli, že píseň Maluj zase obrázky není o mém životě a že jsem ji nenapsala já. Tehdy jsem v nějakém rozhovoru řekla, že nejsem autor, ale interpret. Někteří lidé tehdy byli velice zklamaní, říkali mi, že mi i dříve psali, ať si z toho nic nedělám, že je v životě potkal stejný osud. Pamatuji si, že jsem jim tenkrát řekla: "Pokud jste tomu věřili, pak je všechno v pořádku, tak by to mělo být."

Vaše nejznámější písničky jsou ze 70. a 80. let, tedy z doby minulého režimu. Řekla jste si tehdy „raději zpívat apoliticky než nezpívat vůbec“?

Já jsem nikdy neměla ambice zpívat politické písně. Vždy mě zajímal život jako takový a chtěla jsem se realizovat ve svém produktivním věku. Myslím si, že hudba může lidem udělat radost i v těžkých chvílích. Ale to, jestli někdo zpíval, anebo nezpíval, byla každého volba. Na to, co je, nebo není dobře, obecně neexistují žádná pravidla. Každý člověk v každé době by se měl rozhodovat podle vlastního svědomí.

V roce 1989 jste ale podepsala Několik vět, souhlasila jste s propuštěním politických vězňů a svobodou slova, za což jste měla zákaz veškeré tvůrčí činnosti.

Jestli se mne chcete zeptat, zda jsem toho někdy litovala, tak nelitovala. V tom dokumentu nebylo nic, co se nedalo podepsat. Jsem moc ráda, že jsem to udělala a mohla se tak alespoň trošičku podílet na další historii. Ta doba, která nastala, byla úžasná.

A nelitovala jste někdy, že jste se k občanské iniciativě nepřidala už dřív?

Nelitovala, já nemám ráda co by kdyby. Zkrátka jsem se nedostala ve správný čas na správné místo, jako se to stalo toho 28. srpna.

Foto: ČTK

Co znamená „Nedělej Zagorku“

„Víte, že dodnes nevím, co to přesně znamená? Někdo říká, že je to jako ‚nedělej drahoty‘, což já nedělám. Osobně ten výraz chápu spíš ve smyslu ‚nestyď se, neostýchej se‘. Ale líbí se mi to, je to mnohem lepší než ‚Hanička Písnička‘. Je to příklad úžasné lidové tvořivosti,“ říká Hana Zagorová.

Hana Zagorová: Já nemám strach (2019)

Řekli o Haně Zagorové

Moje srdce se trhá na kusy. Odešla legenda, ale hlavně neuvěřitelný člověk s velkým srdcem. Moje spřízněná duše, která mi, jako jedna z mála rozuměla a ke které jsem vzhlížel. Hanička Písnička. Zažili jsme velké věci. Tolik si pro mě znamenala a děkuju za vše, co jsi pro mě udělala. Nikdy nezapomenu.Marek Ztracený

Je mi to opravdu moc a moc líto. Odmalička jsem poslouchal její písničky (teď je posloucháme i s dětmi), později už jsem se s ní potkával i na různých akcích, natáčení a koncertech. A na začátku mé kariéry mi hodně pomohli se Štefanem, když mě pozvali do pořadu TV Nova Hogo Fogo. Odchází další legenda, která je nenahraditelná.Pavel Šporcl

Nenalézám slov. Haničko, budete mi chybět. V našich srdcích budete žít navždy. Děkuji, že jste mi tenkrát dala šanci zazpívat si po vašem boku. V době, kdy se mnou lidi nechtěli mít nic společného. Dala jste mi tím vystoupením naději, tolik energie, odhodlání bojovat a v životě něco dokázat. A za to vám moc děkuju. Budu na vás vždy vzpomínat s láskou, úsměvem a vděčností.Jan Bendig

Tak hrozná zpráva, že tomu nemohu uvěřit. Tím, že si člověk zvykl, že nebyla absolutně zdravá, tak i tak je to šok. Vždy se ke mně chovala ohromně a moc jsem z toho špatná!Jiřina Bohdalová

Milá Hanko, nemůžu uvěřit. Ať je ti už jen dobře. Hodně sil a upřímnou soustrast všem blízkým, především, Štefane, Tobě.Jitka Zelenková

Je to obrovská ztráta pro českou kulturu, byl to člověk nejen skvělý interpretačně, ale hlavně lidsky. Byla pro mne obrovská čest, že jsem jí mohl napsat písničku. Jsem z toho zdrcen.Ondřej Brzobohatý

Považoval jsem ji nejen za jednu z nejlepších zpěvaček, ale také za jednoho z nejchytřejších a nejmoudřejších lidí v naší branži. Kromě toho byla milá a měla úžasný cit pro výběr repertoáru, řadu věcí si napsala i sama. Je mi až špatně z toho, že o ní musím mluvit v minulém čase, mám husí kůži. Stojím v této těžké chvíli za jejím milovaným a milujícím Štefanem, byli dokonalý pár.František Janeček

Nikdy na to nejsme připravení. Nikdy tomu nechceme věřit. Hlavně když jde o někoho, kdo byl tak srdečný a milý. Kdo se tak rád smál a staral se o druhé. Nejednou jsem jí vylila mé srdce. Budeš nám chybět.Marta Jandová

Nemohu tomu uvěřit. Se Štefanem jsem si volala, když jeli do Malagy. Moc jsem ji oceňovala, že se přidala před revolucí k těm, co to viděli normálně. Lidsky jsem si Hanky moc vážila. Milovala jsem její šansony! Ona byla takový andílek.Marta Kubišová

Haničko, maluj dál obrázky dlaní horkou od lásky. Už jsi o poschodí výš než my. Děkuji ti za všechny, co tě měli a budou mít vždy rádi.Peter Nagy

Život Hany Zagorové přehledně na časové ose

1946Hana Zagorová se narodila 6. září 1946 v obci Petřkovice poblíž Ostravy. Její otec byl stavební inženýr, matka pracovala jako učitelka.

1963O svých pěveckých kvalitách poprvé přesvědčila ve svých sedmnácti letech, když zazářila v ostravské soutěži Hledáme nové talenty. Nakřáplý hlas a špatná výslovnost sykavek se paradoxně staly jejími přednostmi.

1964–1968Původně snila o herecké kariéře, a tak v polovině 60. let vystudovala brněnskou JAMU. V době pražského jara už ale měla v televizi vlastní hudební pořad Písničky pro Hanku a roku 1968 jí vyšel první singl Prý jsem zhýralá. Vystupovala s bigbítovou kapelou Flamingo i se souborem Sodoma-Gomora, ve kterém ji pěvecky doprovázeli Viktor Sodoma a Jiří Štědroň.

1971Začátkem 70. let zpěvačka vydala své debutové album Bludička. Po přestěhování z Ostravy do Prahy začala nahrávat s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu. Do povědomí posluchačů se tehdy dostala písněmi Tisíc nových jmen, Já jsem tvá neznámá, Náš dům zní smíchem nebo On je někdo.

1972–1974V letech 1972 až 1974 Zagorová hostovala v Divadle Semafor, kde jí dal Jiří Suchý roli bludičky v parodickém představení na motivy Erbenovy Kytice.

1974V roce 1974 se poprvé umístila v anketě Zlatý slavík. Získala bronz, který obhájila i v následujícím roce. Roku 1977 už ale dosáhla na nejvyšší příčku a zlato si pak v dalších letech odnesla devětkrát po sobě. V mnoha rozhovorech přiznala, že obhajovat každý rok pro ni byl velký stres. A poté, co v roce 1986 vyhrála Iveta Bartošová, se jí ulevilo.

1977V roce 1977 podepsala takzvanou Antichartu, ve které řada známých osobností československé kulturní scény vyjádřila loajalitu komunistickému režimu a odmítala prohlášení Charty 77.

1980V roce 1980 se objevila v jedné z hlavních rolí muzikálu Trhák, který natočil režisér Zdeněk Podskalský podle scénáře Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Z filmu pochází i její duet s hercem Jurajem Kukurou Lásko, amore.

1980–1986Vrchol popularity zažila Zagorová v 80. letech, kdy vystupovala v doprovodu Petra Kotvalda a Stanislava Hložka. Společně nazpívali mimo jiné hit Můj čas, který lidé mohou znát také z televizního seriálu Sanitka. Ve stejné době spolupracovala i s Petrem Rezkem, který ji doprovodil v hitech Duhová víla či Dotazník.

1989Na jaře roku 1989 svým podpisem podpořila petici Několik vět, která mimo jiné požadovala propuštění politických vězňů, svobodu shromažďování či ukončení cenzury. Komunisté jí následně zakázali vystupovat, a před mikrofon se tak znovu postavila až o několik měsíců později, s příchodem sametové revoluce.

1992V červnu 1992 se Zagorová vdala za operního pěvce Štefana Margitu. Kvůli vzácné nemoci však nemohla mít vlastní děti.

1992–1996V těchto letech Zagorová načas přestala koncertovat. Podle svých slov tehdy „měla pocit, že co měla odzpívat, už odzpívala“.

2000–2004Na počátku nového tisíciletí Zagorová po boku manžela moderovala zábavný pořad Hogo Fogo, který vysílala televize Nova.

2007V roce 2007 poprvé ztvárnila postavu bláznivé prostitutky v muzikálu Vašo Patejdla Jack Rozparovač v divadle Kalich. O dva roky později si v muzikálu Michala Davida Mona Lisa zahrála matku hlavní hrdinky.

2016V září 2016 oslavila sedmdesátiny vyprodaným koncertem v Lucerně, na kterém pokřtila novinkové album O lásce. To později získalo status Zlatá deska a stejný úspěch slavila o dva roky později s albem Já nemám strach.

2022V pátek 26. srpna zemřela ve svých 75 letech.

 

 

 

 

Fotografie: Reuters, Profimedia, ČTK, Supraphon

 

Právě se děje

Další zprávy