Gorilí celebrita Moja čeká ve Španělsku své první mládě

Pavel Baroch
12. 9. 2012 10:50
Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek oznámil, že Moja by měla porodit v březnu
Foto: Khalil Baalbaki

Praha/Cabárceno - Slavná gorilí samice Moja, kterou loni v listopadu převezli z pražské zoologické zahrady do severošpanělského přírodního parku Cabárceno, je březí.

Na svém facebookovském profilu to oznámil ředitel pražské zahrady Miroslav Bobek. "Mládě by se mělo narodit v březnu," řekl následně Aktuálně.cz Bobek.

"Jsem rád, že došlo k naplnění toho, proč jsme Moju do Španělska odvezli - že dostává šanci mít potomstvo," konstatoval Bobek. "Zpráva o její březosti, kterou jsme netrpělivě očekávali, je vynikající, ale do porodu zbývá ještě dlouhá doba. Držme jí tedy palce!"

Moja se stala jedním z nejoblíbenějších, ne-li nejoblíbenějším zvířetem v Česku. O jejím osudu - stěhování z pražské zoo - se rozhodlo už v okamžiku, kdy se narodila. Bylo to v roce 2004, kdy se Moja stala první gorilou narozenou v Česku.

Aby mohla žít plnohodnotný život a založit tedy rodinu, musela do jiné zahrady. V Praze by totiž musela mít potomka se svým otcem, samce Richardem, což by nebylo dobré pro zachování kvalitního evropského chovu goril. Moja, která už dorostla do reprodukčního věku, proto dokonce brala antikoncepci.

Proč odletěla do Španělska

Zástupci Evropského záchovného programu ve spolupráci se Zoo Praha proto pro gorilu začali hledat novou, vhodnou rodinu. Volba nakonec padla na španělský přírodní park Cabárcena a vedení pražské zoo je spokojeno.

Podívejte se, jak se Moja stěhovala do Španělska:

"Nebylo to tak, že by byl seznam a my jsme si vybírali. Cabárcena se ale jeví jako výborná volba," řekl Aktuálně.cz Bobek.

Tříčlennou španělskou skupinu tvoří pětadvacetiletý geneticky cenný samec Nicky, který má pro evropský chov goril obrovský význam - pochází z volné přírody. A navíc oplodnil šestiletou Chelewu.

"Ukázal se jako dobrý samec," poznamenal Bobek. To se potvrdilo teď, když ošetřovatelé potvrdili, že s ním Moja čeká svého prvního potomka. Španělskou gorilí rodinu doplňuje ještě třicetiletá samice Nadia.

Moja ve svém novém španělském domově.
Moja ve svém novém španělském domově. | Foto: Štěpánka Broege

Sever Španělska je rovněž pro Moju, narozenou v Praze, klimaticky příznivý.

Zvířecí celebrita

Výběr místa, kam Moja nakonec zamíří, se řešil od předloňského roku. Ředitel Bobek nezakrýval, že pro českou zoo bylo hodně důležité, jaký nový domov zástupce Evropského záchovného programu nakonec vybere.

"Požádali jsme ho, aby Moje věnoval mimořádnou pozornost," poznamenal Bobek. Z Moji se díky projektu Odhalení a dalším aktivitám stala skutečná zvířecí celebrita.

Když se rozhodlo o jejím stěhování, její příznivci jí psali vzkazy na rozloučenou. Nedlouho před odletem byl papír se vzkazy dlouhý více než 180 metrů. Největší milovníci Moji oznámili, že se za ní hodlají do Španělska vypravit.

Moja se navíc stala tváří českých aktivit na pomoc gorilám nížinám, kterým hrozí v Africe vyhubení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy