Gándhího trýznila touha po sexu, tvrdí britský historik

ČTK ČTK
12. 4. 2010 23:30
Ve Velké Británie vychází kniha, podle níž byl duchovní vůdce Indie muž trýzněný touhou

Dillí - Mahátma Gándhí byl muž trýzněný sexem a touhou po ženách. Ukazuje to britský historik Jad Adams ve své nové knize, v níž popisuje podrobnosti maniakální posedlosti jednoho z největších politických a duchovních vůdců Indie a indického hnutí za nezávislost vlastním sexuálním životem. O knize Gandhi: Naked Ambition (Gándhí: Nahé ambice), informovala dnes agentura ANSA.

Nejde o novinku, Gándhího sexuální život byl již předmětem několika studií a středem skandálu v posledních letech jeho života, připomněla agentura ANSA.

Poprvé však je tato kontroverzní stránka života "polonahého fakíra", jak jej pohrdavě charakterizoval Winston Churchill, analyzována v kontextu celého jeho života; od časného sňatku ve 13 letech se čtrnáctiletou Kasturbou, až po poslední chvíle, kdy jej podepíraly dvě dívky, jež sám označoval za "berly mého stáří".

Kniha odhaluje překvapivou a neznámou tvář Mahátmy Gándhího (1869-1948), která jde za rámec jeho obvyklého zpodobňování jako ochránce práv utlačovaných a slabých. V jeho autobiografických dílech se neustále objevuje téma čistoty a obtížnosti potlačit sexuální instinkt přes přísnou vegetariánskou dietu na bázi syrové zeleniny a sušeného ovoce.

Kniha mimo jiné připomíná, jak šestnáctiletý Gándhí opustil lože nemocného otce, aby uspokojil "neodkladnou sexuální potřebu" s manželkou. Když se vrátil, nalezl otce mrtvého.

Tato epizoda ho trápila celý život, napsal indický list Mail Today, který dnes vydal recenzi knihy. V roce 1906, když byl v jižní Africe, se rozhodl učinit slib čistoty, ale již mnoho let provozoval své "experimenty", kdy například nutil dívky a chlapce, aby se sprchovali společně, aby je tak uvedl do pokušení, a pak je osobně trestal, jestliže ustoupili "volání přírody".

Po návratu do Indie, do svého nového domu ve státě Gudžarát, zahájil ještě asketičtější život a hlásal, že sexuální vztahy jsou povoleny pouze k účelu plození dětí.

V roce 1936, když se jeho zdraví stalo křehkým z důvodu půstu a odříkání, "adoptoval" dvě dívky, Abhu a Sušílu, které u něho byly ve dne v noci. Sám se přiznal k tomu, že vstupoval do lázně, kde se myla Sušíla, ale že měl oči zavřené. Kupodivu manželka Kasturba znala podivné zvyky svého chotě a schvalovala je, napsal Mail Today.

Po smrti manželky v roce 1944 se jeho testy sebekontroly staly ještě radikálnějšími. Dokonce žádal svou dospívající neteř Manu, aby s ním spala nahá. "Musíme naši čistotu podrobit zkoušce," napsal jí v dopise. A tak to dělal s ní a s další dívkou Abhou až do posledních dní svého života.

Britský historik Jad Adams je známý studiem sexuálního života slavných osobností, mezi jinými spisovatele Rudyarda Kiplinga, který byl považován za nepřítele žen.

 

Právě se děje

Další zprávy