Francouzský důchodce chtěl přeplout Atlantik na veslici, zemřel u Azorských ostrovů

ČTK ČTK
23. 1. 2022 8:46
Pětasedmdesátiletý Francouz Jean-Jacques Savin, který chtěl překonat Atlantik na veslici, zemřel. Oznámil to jeho podpůrný tým, který v sobotu informoval, že se Savinem ztratil kontakt. Tělo se našlo v kabině jeho převráceného plavidla poblíž Azorských ostrovů.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Savin v roce 2019 Atlantický oceán překonal v plavidle podobném sudu vydaném napospas pouze větru a mořským proudům. Tentokrát se vydal na moře na veslici Audacieux.

"S velkým smutkem jsme se právě dozvěděli o smrti přítele Jeana-Jacquesa. Jeho tělo se našlo bez života v kabině Audacieux. Tentokrát byl oceán silnější než náš přítel, který tak miloval plachtění a moře," uvedl podpůrný tým na Facebooku.

Savin vyplul 1. ledna z jihu Portugalska a blížil se k azorskému městu Ponta Delgada, když s ním jeho skupina ztratila v pátek kontakt.

Portugalská námořní hlídka spatřila převrácený Savinův člun u Azor a potápěč v kabině pod hladinou našel tělo. Přesná příčina smrti zatím nebyla stanovena.

Savin býval armádní výsadkář a později soukromý pilot, v roce 2015 vystoupil na Mont Blanc. Své 75. narozeniny oslavil minulý týden a dal si na lodi husí játra a šampaňské. Ve středu napsal na facebooku, že se potýká se silným větrem, kvůli němuž se trasa prodlouží o 900 kilometrů. Měl také potíže se solárním zařízením, ale chtěl ho opravit po zakotvení v přístavu města Ponta Delgada. "Buďte klidní, nejsem v nebezpečí," napsal.

V osmimetrovém plavidlu měl strávit tři měsíce a své veslařské dobrodružství označil za způsob, jak "se ve stáří smát".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Kanoista Martin Fuksa postoupil na SP v Poznani do finále i na kilometru

Kanoista Martin Fuksa může na Světovém poháru v Poznani zaútočit stejně jako před týdnem v Račicích na zlatý double. Po pětistovce si dnes v Polsku zajistil v semifinále postup do nedělního finále i na olympijském kilometru. Přímo z rozjížděk šla do finále na 1000 m i deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil.

Program druhého dne komplikovalo stejně jako ve čtvrtek počasí. Kvůli větru, velkým vlnám a dešti se musela řada semifinálových rozjížděk odkládat a problémy se podle předpovědi čekají i v sobotu, kdy se takřka závodit nebude. Všechna finále A jsou přeložena na neděli, na jiné než medailové závody už pak zřejmě nedojde.

Jen s účastí v béčku se měl na rozdíl od pětistovky v Poznani spokojit Fuksův mladší bratr Petr, kterému v semifinále na kilometru postup mezi nejlepší o místo utekl. Ve finále B se měl na olympijské pětistovce představit i deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf a Eliška Betlachová, Adéla Házová. Až céčko zbylo na další posádku Jakub Zavřel, Martin Sobíšek. Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou v semifinále skončily.

Až v neděli čekají semifinálové jízdy na dvoustovce kanoistky Denisu Řáhovou a Martinu Malíkovou i kajakářku Anežku Paloudovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy