Přijdou teroristé ke mně domů? Časopis vysvětluje dětem teroristický masakr v Paříži

jaz
16. 11. 2015 13:49
Dětský francouzský časopis po pátečních teroristických útocích publikoval článek, ve kterém uvádí do problematiky své malé čtenáře a snaží se jim zodpovědět základní otázky: Je Francie ve válce? Přijdou teroristé ke mně domů? Časopis, který je určený dětem od sedmi do 11 let, je ohledně teroru v Paříži velmi otevřený, přesto citlivým způsobem popisuje tragické události a nabádá děti, aby se nebály.
teroristické útoky v Paříži (2015)
teroristické útoky v Paříži (2015) | Foto: Reuters

Paříž – Dětský časopis není zrovna běžné periodikum, kde by se očekával komentář k teroristickým útokům z 13. listopadu. 

Právě děti se často objevují na snímcích v médiích, jak se účastní pietních akcí a k místům, kde umírali násilnou smrtí lidé, pokládají obrázky, květiny a zapalují svíčky.

Francouzský časopis pro děti Astrapi proto připravil speciální článek, ve kterém zasvěcuje své malé čtenáře do problematiky současných dní, a také pomáhá rodičům vysvětlit, jak mají o tak tragických událostech mluvit. Informoval o tom server Mashable.

"Pomůžeme vám to pochopit," začíná článek pro děti, jehož bezplatná verze koluje po sociálních sítích. Autoři se pustili do nelehkého úkolu, kterému se vyhýbá řada rodičů: vysvětlit bez negativních emocí těm nejmenším, proč muselo umřít bez důvodu tolik nevinných lidí.

"Policie zatím útoky vyšetřuje, takže se moc o těchto vrazích neví. Známo je, že jsou to teroristé: lidé, kteří používají násilí, aby prosadili své názory. Jsou za to dokonce ochotni umřít," vysvětluje časopis.

Text inspirovaly otázky francouzských dětí, které se v televizi ptaly, co znamenají hrůzné fotografie v médiích, zda je Francie ve válce a jestli přijdou teroristé i k nim domů.

"Útočí na Francii, protože je to svobodná země, kde lidé mohou mluvit a žít tak, jak si přejí. Francie je ve válce s islamistickými zeměmi včetně Sýrie a Iráku. To je důvod, proč se mstí," píše se v článku, který nabádá, aby se děti nebály. "Nejlepší odpovědí na násilí a šílenství těchto mužů je pokračovat v normálním životě a dále respektovat ostatní."

Autoři se nepouští do složitého vysvětlování ideologie islamistů, nezapomínají ale zdůraznit, že tito radikálové nemluví za většinu muslimů, kteří praktikují své náboženství pokojně. Magazín Astrapi se již dříve zaměřil na téma uprchlické krize, kdy vydal článek Uprchlíci a migranti? Proč o nich tolik mluvíme?

Tentokrát se věnuje strachu a budoucnosti, aby i ti nejmladší věděli, co se bude dít. Pochopitelnou formou také přibližuje definici terorismu, radikalismu a roli Francie na Blízkém východě. Dětem mají rovněž pomoci ilustrace od Frédérica Benaglia, jako je plačící Eiffelova věž držící se za ruce s dětmi.

V časopise Astrapi se také objevila kresba dívky, která chlapci říká, aby se nebál, že více se strachují teroristé, které děsí svoboda. Ve finále Benaglio nakreslil děti za štítem s francouzskou vlajkou, jež je chrání proti zlu.

děti u pietního místa v Paříži
děti u pietního místa v Paříži | Foto: Reuters

Vysvětlit dětem teroristické útoky, ke kterým došlo v jejich zemi, se snaží i řada psychologů. Ti varují, že není dobré držet je v nevědomosti a ignorovat jejich legitimní otázky. "Je velmi pravděpodobné, že vaše dítě uslyší o tom, co se stalo. Nejlepší je odpovědět na všechny otázky a vysvětlit jim fakta s potřebným emocionálním podtónem," řekl pro server Time Harold Koplewicz, prezident dětského psychologického institutu.

Harold dále upozorňuje na potřebu dětí vyjádřit své pocity k něčemu takovému, jako byly nedávné tragické události. Pomáhá jim to učit se zdravě zvládat podobně vyhrocené situace do budoucna. Rodičům doporučuje se otázkám nevyhýbat, ale podle věku dávkovat nutné informace. Důležité je zdržet se dramatických projevů, které by děti mohly akorát vyděsit.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Bezprizorní dětští uprchlíci v Řecku podle Hamáčka nejsou

V řeckých táborech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nejsou dětští uprchlíci, kteří by byli vhodní pro převoz do Česka. Přivézt do ČR sedmnáctileté Afghánce či Pákistánce by nemělo smysl, řekl ve čtvrtek ministr ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že ministerstvo vnitra pokládá celou záležitost za uzavřenou.

"Žádné děti, které by byly bezprizorní, opuštěné a vhodné k relokaci do České republiky, nejsou. Je tam celá řada sedmnáctiletých Afghánců a Pákistánců, kteří z mého pohledu nemají šanci na nějakou rozumnou resocializaci v ČR," uvedl ministr vnitra. Podle něj by tito mladíci pravděpodobně brzo odešli za svými příbuznými do Německa nebo Švédska. Česko bude podle Hamáčka nadále pomáhat řešit situaci v řeckých uprchlických táborech materiálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy