Přijdou teroristé ke mně domů? Časopis vysvětluje dětem teroristický masakr v Paříži

jaz
16. 11. 2015 13:49
Dětský francouzský časopis po pátečních teroristických útocích publikoval článek, ve kterém uvádí do problematiky své malé čtenáře a snaží se jim zodpovědět základní otázky: Je Francie ve válce? Přijdou teroristé ke mně domů? Časopis, který je určený dětem od sedmi do 11 let, je ohledně teroru v Paříži velmi otevřený, přesto citlivým způsobem popisuje tragické události a nabádá děti, aby se nebály.
teroristické útoky v Paříži (2015)
teroristické útoky v Paříži (2015) | Foto: Reuters

Paříž – Dětský časopis není zrovna běžné periodikum, kde by se očekával komentář k teroristickým útokům z 13. listopadu. 

Právě děti se často objevují na snímcích v médiích, jak se účastní pietních akcí a k místům, kde umírali násilnou smrtí lidé, pokládají obrázky, květiny a zapalují svíčky.

Francouzský časopis pro děti Astrapi proto připravil speciální článek, ve kterém zasvěcuje své malé čtenáře do problematiky současných dní, a také pomáhá rodičům vysvětlit, jak mají o tak tragických událostech mluvit. Informoval o tom server Mashable.

"Pomůžeme vám to pochopit," začíná článek pro děti, jehož bezplatná verze koluje po sociálních sítích. Autoři se pustili do nelehkého úkolu, kterému se vyhýbá řada rodičů: vysvětlit bez negativních emocí těm nejmenším, proč muselo umřít bez důvodu tolik nevinných lidí.

"Policie zatím útoky vyšetřuje, takže se moc o těchto vrazích neví. Známo je, že jsou to teroristé: lidé, kteří používají násilí, aby prosadili své názory. Jsou za to dokonce ochotni umřít," vysvětluje časopis.

Text inspirovaly otázky francouzských dětí, které se v televizi ptaly, co znamenají hrůzné fotografie v médiích, zda je Francie ve válce a jestli přijdou teroristé i k nim domů.

"Útočí na Francii, protože je to svobodná země, kde lidé mohou mluvit a žít tak, jak si přejí. Francie je ve válce s islamistickými zeměmi včetně Sýrie a Iráku. To je důvod, proč se mstí," píše se v článku, který nabádá, aby se děti nebály. "Nejlepší odpovědí na násilí a šílenství těchto mužů je pokračovat v normálním životě a dále respektovat ostatní."

Autoři se nepouští do složitého vysvětlování ideologie islamistů, nezapomínají ale zdůraznit, že tito radikálové nemluví za většinu muslimů, kteří praktikují své náboženství pokojně. Magazín Astrapi se již dříve zaměřil na téma uprchlické krize, kdy vydal článek Uprchlíci a migranti? Proč o nich tolik mluvíme?

Tentokrát se věnuje strachu a budoucnosti, aby i ti nejmladší věděli, co se bude dít. Pochopitelnou formou také přibližuje definici terorismu, radikalismu a roli Francie na Blízkém východě. Dětem mají rovněž pomoci ilustrace od Frédérica Benaglia, jako je plačící Eiffelova věž držící se za ruce s dětmi.

V časopise Astrapi se také objevila kresba dívky, která chlapci říká, aby se nebál, že více se strachují teroristé, které děsí svoboda. Ve finále Benaglio nakreslil děti za štítem s francouzskou vlajkou, jež je chrání proti zlu.

děti u pietního místa v Paříži
děti u pietního místa v Paříži | Foto: Reuters

Vysvětlit dětem teroristické útoky, ke kterým došlo v jejich zemi, se snaží i řada psychologů. Ti varují, že není dobré držet je v nevědomosti a ignorovat jejich legitimní otázky. "Je velmi pravděpodobné, že vaše dítě uslyší o tom, co se stalo. Nejlepší je odpovědět na všechny otázky a vysvětlit jim fakta s potřebným emocionálním podtónem," řekl pro server Time Harold Koplewicz, prezident dětského psychologického institutu.

Harold dále upozorňuje na potřebu dětí vyjádřit své pocity k něčemu takovému, jako byly nedávné tragické události. Pomáhá jim to učit se zdravě zvládat podobně vyhrocené situace do budoucna. Rodičům doporučuje se otázkám nevyhýbat, ale podle věku dávkovat nutné informace. Důležité je zdržet se dramatických projevů, které by děti mohly akorát vyděsit.

 

Právě se děje

Další zprávy