Přijdou teroristé ke mně domů? Časopis vysvětluje dětem teroristický masakr v Paříži

jaz
16. 11. 2015 13:49
Dětský francouzský časopis po pátečních teroristických útocích publikoval článek, ve kterém uvádí do problematiky své malé čtenáře a snaží se jim zodpovědět základní otázky: Je Francie ve válce? Přijdou teroristé ke mně domů? Časopis, který je určený dětem od sedmi do 11 let, je ohledně teroru v Paříži velmi otevřený, přesto citlivým způsobem popisuje tragické události a nabádá děti, aby se nebály.
teroristické útoky v Paříži (2015)
teroristické útoky v Paříži (2015) | Foto: Reuters

Paříž – Dětský časopis není zrovna běžné periodikum, kde by se očekával komentář k teroristickým útokům z 13. listopadu. 

Právě děti se často objevují na snímcích v médiích, jak se účastní pietních akcí a k místům, kde umírali násilnou smrtí lidé, pokládají obrázky, květiny a zapalují svíčky.

Francouzský časopis pro děti Astrapi proto připravil speciální článek, ve kterém zasvěcuje své malé čtenáře do problematiky současných dní, a také pomáhá rodičům vysvětlit, jak mají o tak tragických událostech mluvit. Informoval o tom server Mashable.

"Pomůžeme vám to pochopit," začíná článek pro děti, jehož bezplatná verze koluje po sociálních sítích. Autoři se pustili do nelehkého úkolu, kterému se vyhýbá řada rodičů: vysvětlit bez negativních emocí těm nejmenším, proč muselo umřít bez důvodu tolik nevinných lidí.

"Policie zatím útoky vyšetřuje, takže se moc o těchto vrazích neví. Známo je, že jsou to teroristé: lidé, kteří používají násilí, aby prosadili své názory. Jsou za to dokonce ochotni umřít," vysvětluje časopis.

Text inspirovaly otázky francouzských dětí, které se v televizi ptaly, co znamenají hrůzné fotografie v médiích, zda je Francie ve válce a jestli přijdou teroristé i k nim domů.

"Útočí na Francii, protože je to svobodná země, kde lidé mohou mluvit a žít tak, jak si přejí. Francie je ve válce s islamistickými zeměmi včetně Sýrie a Iráku. To je důvod, proč se mstí," píše se v článku, který nabádá, aby se děti nebály. "Nejlepší odpovědí na násilí a šílenství těchto mužů je pokračovat v normálním životě a dále respektovat ostatní."

Autoři se nepouští do složitého vysvětlování ideologie islamistů, nezapomínají ale zdůraznit, že tito radikálové nemluví za většinu muslimů, kteří praktikují své náboženství pokojně. Magazín Astrapi se již dříve zaměřil na téma uprchlické krize, kdy vydal článek Uprchlíci a migranti? Proč o nich tolik mluvíme?

Tentokrát se věnuje strachu a budoucnosti, aby i ti nejmladší věděli, co se bude dít. Pochopitelnou formou také přibližuje definici terorismu, radikalismu a roli Francie na Blízkém východě. Dětem mají rovněž pomoci ilustrace od Frédérica Benaglia, jako je plačící Eiffelova věž držící se za ruce s dětmi.

V časopise Astrapi se také objevila kresba dívky, která chlapci říká, aby se nebál, že více se strachují teroristé, které děsí svoboda. Ve finále Benaglio nakreslil děti za štítem s francouzskou vlajkou, jež je chrání proti zlu.

děti u pietního místa v Paříži
děti u pietního místa v Paříži | Foto: Reuters

Vysvětlit dětem teroristické útoky, ke kterým došlo v jejich zemi, se snaží i řada psychologů. Ti varují, že není dobré držet je v nevědomosti a ignorovat jejich legitimní otázky. "Je velmi pravděpodobné, že vaše dítě uslyší o tom, co se stalo. Nejlepší je odpovědět na všechny otázky a vysvětlit jim fakta s potřebným emocionálním podtónem," řekl pro server Time Harold Koplewicz, prezident dětského psychologického institutu.

Harold dále upozorňuje na potřebu dětí vyjádřit své pocity k něčemu takovému, jako byly nedávné tragické události. Pomáhá jim to učit se zdravě zvládat podobně vyhrocené situace do budoucna. Rodičům doporučuje se otázkám nevyhýbat, ale podle věku dávkovat nutné informace. Důležité je zdržet se dramatických projevů, které by děti mohly akorát vyděsit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy