Francouz ukradl dvě kila písku ze sardinské pláže. Dostal pokutu 26 tisíc

Magazín Magazín
8. 9. 2020 15:01
Turista z Francie musí zaplatit pokutu ve výši 1000 eur (asi 26 500 korun), chtěl totiž v zavazadle odvézt dvě kila písku z pláže v Sardinii. Pohádkově bílý písek na italském ostrově je chráněný, turistům za jeho krádež hrozí dokonce i vězení.
Pláže v Sardinii (ilustrační foto)
Pláže v Sardinii (ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Francouze zadržela policie 1. září na mezinárodním letišti Cagliari Elmas poté, co mu při zavazadlové kontrole objevila v kufru dvě kila písku. "Písek v lahvi jsme zabavili a momentálně se nachází v kontrolní místnosti, kde uchováváme zkonfiskované předměty. Na konci roku tu máme opravdu hodně lahví s pískem," řekl mluvčí ostrova zpravodajskému webu CNN.

V Sardinii začal před třemi roky platit zákaz odběru písku z místních pláží. Pokuty za jeho porušení se pohybují ve výši od 500 do 3000 eur (v přepočtu od 13 tisíc do 80 tisíc korun) v závislosti na množství odcizeného písku a lokalitě pláže. Ostrov zavedl přísné pokuty kvůli rostoucímu počtu incidentů, kdy si turisté odváželi na památku růžově nebo bíle zbarvený písek domů.

"Loni jsme dokonce objevili web, který prodával písek z našich pláží jako suvenýr," vysvětlil mluvčí, proč se Sardinie rozhodla zavést přísná opatření.

Policie v loňském roce zabavila u jednoho francouzského páru dokonce 40 kilogramů písku.

 

Právě se děje

před 50 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy