Francouz ukradl dvě kila písku ze sardinské pláže. Dostal pokutu 26 tisíc

Magazín Magazín
8. 9. 2020 15:01
Turista z Francie musí zaplatit pokutu ve výši 1000 eur (asi 26 500 korun), chtěl totiž v zavazadle odvézt dvě kila písku z pláže v Sardinii. Pohádkově bílý písek na italském ostrově je chráněný, turistům za jeho krádež hrozí dokonce i vězení.
Pláže v Sardinii (ilustrační foto)
Pláže v Sardinii (ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Francouze zadržela policie 1. září na mezinárodním letišti Cagliari Elmas poté, co mu při zavazadlové kontrole objevila v kufru dvě kila písku. "Písek v lahvi jsme zabavili a momentálně se nachází v kontrolní místnosti, kde uchováváme zkonfiskované předměty. Na konci roku tu máme opravdu hodně lahví s pískem," řekl mluvčí ostrova zpravodajskému webu CNN.

V Sardinii začal před třemi roky platit zákaz odběru písku z místních pláží. Pokuty za jeho porušení se pohybují ve výši od 500 do 3000 eur (v přepočtu od 13 tisíc do 80 tisíc korun) v závislosti na množství odcizeného písku a lokalitě pláže. Ostrov zavedl přísné pokuty kvůli rostoucímu počtu incidentů, kdy si turisté odváželi na památku růžově nebo bíle zbarvený písek domů.

"Loni jsme dokonce objevili web, který prodával písek z našich pláží jako suvenýr," vysvětlil mluvčí, proč se Sardinie rozhodla zavést přísná opatření.

Policie v loňském roce zabavila u jednoho francouzského páru dokonce 40 kilogramů písku.

 

Právě se děje

Další zprávy