Francouz ukradl dvě kila písku ze sardinské pláže. Dostal pokutu 26 tisíc

Magazín Magazín
8. 9. 2020 15:01
Turista z Francie musí zaplatit pokutu ve výši 1000 eur (asi 26 500 korun), chtěl totiž v zavazadle odvézt dvě kila písku z pláže v Sardinii. Pohádkově bílý písek na italském ostrově je chráněný, turistům za jeho krádež hrozí dokonce i vězení.
Pláže v Sardinii (ilustrační foto)
Pláže v Sardinii (ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Francouze zadržela policie 1. září na mezinárodním letišti Cagliari Elmas poté, co mu při zavazadlové kontrole objevila v kufru dvě kila písku. "Písek v lahvi jsme zabavili a momentálně se nachází v kontrolní místnosti, kde uchováváme zkonfiskované předměty. Na konci roku tu máme opravdu hodně lahví s pískem," řekl mluvčí ostrova zpravodajskému webu CNN.

V Sardinii začal před třemi roky platit zákaz odběru písku z místních pláží. Pokuty za jeho porušení se pohybují ve výši od 500 do 3000 eur (v přepočtu od 13 tisíc do 80 tisíc korun) v závislosti na množství odcizeného písku a lokalitě pláže. Ostrov zavedl přísné pokuty kvůli rostoucímu počtu incidentů, kdy si turisté odváželi na památku růžově nebo bíle zbarvený písek domů.

"Loni jsme dokonce objevili web, který prodával písek z našich pláží jako suvenýr," vysvětlil mluvčí, proč se Sardinie rozhodla zavést přísná opatření.

Policie v loňském roce zabavila u jednoho francouzského páru dokonce 40 kilogramů písku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy