Francouz předělal nacistický bunkr na penzion. Lidé v něm najdou bar i repliky zbraní

Magazín Magazín
27. 8. 2021 13:12
Na pobřeží Bretaně mohou turisté nově zažít opravdu nevšední nocleh. Bunkr, který na severu Francie během druhé světové války vybudovali nacisté, totiž prošel rekonstrukcí a stal se z něj penzion. Za jednodenní ubytování pro šest lidí zájemci zaplatí 375 dolarů (přes osm tisíc korun).
Francouz předělal vojenský bunkr na hotelový apartmán | Video: Reuters

Severní pobřeží Francie je betonovými bunkry doslova obsypané. Systém opevnění se zapsal do dějin jako takzvaný Atlantický val a německá armáda ho tam v období druhé světové války postavila na obranu proti vojskům Spojenců. Žádný z bunkrů však dosud nenašel podobné využití jako ten v bretaňské obci Saint-Pabu. 

I tam turisté najdou bunkrů hned několik. Vypadají nenápadně, protože je nacisté předvídavě schovali do písečných pláží. Serge Colliou si jeden z nich vyhlédl, i s okolním pozemkem ho odkoupil a postupně ho přeměnil na penzion, ve kterém se nyní může ubytovat až osm hostů. Informovala o tom agentura Reuters.

Práce Francouzovi zabrala celý rok a půl. Musel totiž studené podzemní prostory o rozloze 400 metrů čtverečních předělat na pohodlné zázemí, ve kterém nechybí bar ani společenská místnost. "Chtěl jsem, aby budova začala nový život, ale zároveň neztratila nic ze své někdejší atmosféry," upozornil Colliou.

V bunkru, který za války nesl označení L479, návštěvníci najdou vojenské helmy i reprodukce zbraní. Stěny pak zdobí třeba válečné odznaky. "Některé historické aspekty jsem zachoval, aby lidé věděli, kde se nacházejí. Nechtěl jsem ale z bunkru dělat vyloženě muzeum," dodal Francouz.

Netradiční penzion otevřel před rokem a od té doby v něm přespávali jak jeho krajané, tak turisté z Německa. Starostové některých obcí na pobřeží Francie přitom usilují o odstranění bunkrů, protože podle nich ohrožují plavce. Městské samosprávy v Saint-Nazaire, La Rochelle nebo Brestu se naopak snaží opevnění zachovat jako historické památky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

PPF klesl vloni čistý zisk o téměř polovinu, skupina vydělala 3,36 miliardy korun

Skupina PPF vykázala za loňský rok čistý zisk 140 milionů eur, tedy zhruba 3,36 miliardy korun, což bylo o 49 procent méně než o rok dříve Celková aktiva skupiny loni klesla o 5,5 procenta na 39,9 miliardy eur, v přepočtu 960 miliard korun, informovala společnost v tiskové zprávě.

"Výsledky prvního pololetí loňského roku výrazně ovlivnily ztráty způsobené odchodem z ruského trhu. To, že se náš celoroční hospodářský výsledek podařilo hned v následujícím období překlopit do celkového zisku, považuji za mimořádný výkon," komentoval výsledky ředitel skupiny PPF Jiří Šmejc.

Skupina PPF podniká ve 25 zemích Evropy, Asie a Severní Ameriky. Investuje do telekomunikací, médií, finančních služeb, e-commerce, biotechnologií, nemovitosti a strojírenství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy