reklama
 
 

Francie chtěla zdanit neekologické nádobí, návrh padl

18. 9. 2008 12:12
Ekologický návrh neprošel, vyšší daň nebude

Paříž - Francie chtěla zdanit nerecyklovatelné talíře a příbory na jedno použití, aby přinutila zákazníky kupovat ekologičtější produkty. Návrh zákona kvůli opozičním politikům nepřošel.

Měl to být první krok v komplexnějším boji, který by se měl zaměřit i na sféru domácích spotřebičů a elektroniky, řekl podle agentury Reuters ministr životního prostředí Borloo.

"Nebude žádná nová daň," řekl předseda francouzské vlády Francouis Fillon. "Neexistuje žádná pikniková daň."

Auta, ledničky a papírové tácky

Francie již zavedla takzvaný "bonus-malus" systém pro automobily, podle kterého většina majitelů dopravních prostředků vážně znečišťujících životní prostředí platí vyšší daně. Naopak majitelé ekologičtějších aut dostanou na dani slevu.

Francouzský deník Le Figaro napsal, že vláda odsouhlasila seznam nových položek, kterých by se tento systém měl týkat. Jsou na něm například ledničky, pračky, televize, baterie nebo dřevěný nábytek.

Více o stravě: Nejezte maso, ochladíte Zemi, říká klimatický šéf OSN

Daň se měla vztahovat na nerecyklovatelný karton, ale ne na plastové nádobí a příbory. Odvádět ji měli velkoobchodníci a dovozci.

Podle ministra takzvaná "pikniková daň" bude činit maximálně 0,9 eura. Nicméně neřekl, na jaký objem příborů se bude daň vztahovat.

Výrobci obalů návrh kritizovali 

Společnost CSEMP, která reprezentuje průmyslovou výrobu plastových obalů, návrh kritizovala.

Podle ní bude drahý, neúčinný, složitý k zavedení, a především nebude mít žádný dopad na druh výrobku, který produkuje nejvíce odpadu.

Deník Le Figaro píše, že prozatímní seznam devatenácti kategorií výrobků se v současnosti podrobuje technické analýze a konzultacím.

Schéma, které také přinese slevy na daních pro ekologické produkty, by mělo být finančně vyrovnané.

Více o Francii: Nová francouzská rezervace vychází vstříc postiženým

autoři: Vanda Králová, vk | 18. 9. 2008 12:12

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama