Hasselblad je mezi fotoaparáty totéž co Rolls-Royce mezi auty. Co umí ten nejlevnější?

Petr Vocelka
27. 3. 2017 13:33
Partnerství legendárních značek fotoaparátů s výrobci telefonů rozhodně neskončilo u legendární německé značky Leica a u firmy vyrábějící telefony Huawei. Hasselblad True Zoom, modul určený pro vybrané telefony značky Lenovo Moto, je z podobného těsta. Nabídne 10x optický zoom, silný blesk a taky opravdu vysokou cenovku 8 tisíc korun.
Hasselblad - test.
Hasselblad - test. | Foto: Petr Vocelka, Hasselblad

Modul, který se jednoduše nacvakne pomocí magnetu na záda Lenova Moto, už od nasazení vzbuzoval pozornost všech technických hračičků v našem okolí. Aniž bychom cokoli říkali, sami vycítili, že je v okolí něco mimořádně zajímavého.

Hasselblad True Zoom disponuje 12 MPx čipem s podporou focení do RAWu a objektivem se clonou f/3,5 - f/6,5, který se z těla přístroje vysune podobně, jak to známe od kompaktních fotoaparátů.

Moto Mods Hasselblad True Zoom.
Moto Mods Hasselblad True Zoom. | Foto: Petr Vocelka, Hasselblad

Největším lákadlem pro pořízení tohoto doplňku k telefonu je však určitě desetinásobný optický zoom. Jinak kvalitní zpracování kazilo snad jen plastové tlačítko pro focení, které nebylo pevně uchyceno a vydávalo zvuk jako krabička s bonbóny Tic Tac.

Jak tento doplněk od Hasselbladu fotí?

Co se fotek týče, možná jsme očekávali víc, než je možné do 1,5 cm tlustého "fotoaparátu" dostat. Napřed přišlo zklamání, protože fotky byly horší než z fotoaparátu vestavěného v telefonu. Naštěstí pro Hasselblad však stačilo nainstalovat aktualizace, které zařízení relativně navrátily druhý dech.

Kvalita fotek z Hasselbladu True Zoom se jinak příliš neliší od jakéhokoliv chytrého telefonu vyšší třídy. Jednoduše řečeno, v kvalitě snímků si extra nepolepšíte. Ostření bylo pomalé a poměrně nepřesné, takže na street fotografii tento foťák moc nepoužijete. Stejně tak ostrost rozhodně nebyla u většiny ohnisek nijak ohromující.

Za optimálních podmínek vyfotí Hasselblad True Zoom opravdu solidní fotky.
Za optimálních podmínek vyfotí Hasselblad True Zoom opravdu solidní fotky. | Foto: Petr Vocelka
10x optický zoom u mobilu je tajným snem všech fotografů.
10x optický zoom u mobilu je tajným snem všech fotografů. | Foto: Petr Vocelka

Zajímavé je i přímé srovnání telefonu Motorola Moto Z Play s Moto Mods Hasselblad True Zoom. Možná to bude pro někoho překvapení, ale telefon většinou vyhodnotil situaci lépe a podal i věrnější barvy. Dokonce se zdálo, že i ostrost byla na nejširším ohnisku na lepší úrovni než v případě mohutného objektivu Hasselbladu.

Podání barev bylo věrnější u mobilního telefonu (vlevo) než u přídavného Hasselbladu (vpravo).
Podání barev bylo věrnější u mobilního telefonu (vlevo) než u přídavného Hasselbladu (vpravo). | Foto: Petr Vocelka

Rozdíl v megapixelech není nijak markantní, samotný telefon Moto Z Play má 16 MPx fotoaparát, zatímco doplněk Hasselblad má 12 MPx, ale ve výsledku to ani nepoznáte. Ani na šumu se tato hodnota nijak negativně nepodepsala. Telefon ovšem umí fotku z vlastního fotoaparátu zpracovat lépe než tu ze speciálního modulu. Výsledkem je věrohodnější podání barev.

I detaily se zdály být lepší ostřejší u telefonu (vlevo), než u Hasselbladu (vpravo).
I detaily se zdály být lepší ostřejší u telefonu (vlevo), než u Hasselbladu (vpravo). | Foto: Petr Vocelka

Integrovaný fotoaparát měl tendenci v noci snímky přesvětlovat, oproti tomu Hasselblad je zase dělal tmavší, než jaká byla ve skutečnosti scéna. Ideálním řešením by bylo nejspíš obě aplikace sloučit dohromady.

Aplikace je trochu chudá

Mobilní aplikace pro přídavný fotoaparát.
Mobilní aplikace pro přídavný fotoaparát. | Foto: Petr Vocelka

Předinstalovaná aplikace nezvládne s tímto modulem Hasselblad fotit HDR (snímky s vysokým dynamickým rozlišením).

K dispozici je pouze několik základních režimů: panorama, manuální režim, noční portrét, sport, krajina a portrét se světlem za objektem. Ovládá se intuitivně, jenom je trochu chudá na funkce.

Závěr: Mobil dostane zoom a dobrý blesk, ale stojí to za to?

Fotit s Hasselbladem za necelých 9 tisíc byla rozhodně výzva. Mobil s modulárním optickým zoomem je zajímavá věc a každý technický nadšenec by mi dal určitě za pravdu. Dobře se drží, modul kromě desetinásobného optického zoomu nabídne taky mnohonásobně výkonnější blesk a ve svém okolí vzbudíte doslova pozdvižení.

Bohužel, pokud jde o poměr cena výkon, musíme zůstat při zemi. Modul není kompatibilní s ničím jiným než se dvěma modely telefonů Lenovo Moto (Z Play, Z Force) a třeba jej ani v budoucnu už k další verzi nemusíte připojit. Kdo ví.

Před případným kupcem, kterému nevadí nosit s sebou dvě zařízení, navíc stojí otázka, zda si za 9 tisíc nekoupit raději kvalitní kompaktní fotoaparát.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Izraelská policie zatkla palestinského ministra pro Jeruzalém

Izraelská policie v noci na pátek zatkla palestinského ministra pro jeruzalémské záležitosti za údajné porušení izraelského zákazu palestinských politických aktivit ve východní části města. Informovala o tom agentura AP.

Fádí Hadamí byl zatčen v blízkosti svého bydliště na Olivetské hoře. Jeho kancelář zveřejnila video, na němž policie se psy prohledává jeho dům. Podle kanceláře zabavili policisté na místě v přepočtu asi 70 tisíc korun. Podle agentury AP byl Hadamí takto zatčen již počtvrté.

Izrael východní Jeruzalém obsadil za války v roce 1967 a později tuto část města připojil k západní části. Celý Jeruzalém přitom považuje za své hlavní město, což však odporuje mezinárodnímu právu a předchozím dohodám s Palestinci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy