Takové je Mělnicko z nebe. Výstava a kniha Milana Paprčky ukazuje krajinu i památky

Takové je Mělnicko z nebe. Výstava a kniha Milana Paprčky ukazuje krajinu i památky
Kokořín (ukázka z knihy Mělnicko z nebe)
Kralupy nad Vltavou (ukázka z knihy Mělnicko z nebe)
Kralupy nad Vltavou (ukázka z knihy Mělnicko z nebe)
Mělník (ukázka z knihy Mělnicko z nebe)
Foto: Milan Paprčka
Foto
8. 12. 2018 14:40
Zajímavé letecké pohledy na region Mělnicka nabízí výstava leteckých fotografií, která je až do konce roku k vidění v Kulturním domě Vltava v Kralupech nad Vltavou. Vystavené snímky fotografa a pilota Milana Paprčky pochází z připravované knihy Mělnicko z nebe, která vyjde na jaře příštího roku.

"Na Mělnicku nalezneme celou řadu významných kulturních památek, ale i přírodních krás. Dvě největší řeky Labe a Vltava se spojují právě pod Mělníkem. Nyní se krásy Mělnicka ukážou díky leteckým fotografiím na unikátních pohledech shora," říká Blanka Imramovská z vydavatelství CBS, které připravuje vydání knihy. 

Vstup na výstavu v Kralupech nad Vltavou je zdarma a lze ji navštívit každý všední den od půl čtvrté odpoledne do osmi hodin večer, o víkendu pak od půl druhé do osmi. 

O výstavě

  • Kde: Kulturní dům Vltava, náměstí J. Seiferta 706, Kralupy nad Vltavou
    Kdy: do 31. prosince 2018
  • Otevírací doba: po-pá 15:30-20:00, so-ne 13:30-20:00
  • Vstupné: Zdarma
 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy