Veselé fotky zvířat: Neslušné gesto želváka Terryho vyhrálo hlavní cenu

Veselé fotky zvířat: Neslušné gesto želváka Terryho vyhrálo hlavní cenu
Cena pro nejlepší sérii snímků: Daisy Gilardiniová (Kanada) - Medvěd, který si nevoněl.
Čestné uznání: Krisztina Scheeffová (Spojené království) - Vážně mi nechceš jednu dát?
Čestné uznání: Arthur Telle Thiemenn (Španělsko) - Smíšek
Čestné uznání: Luis Burgueño (Argentina) - Musel jsem zůstat dlouho v práci.
Foto: Comedy Wildlife Photography Awards 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
2. 11. 2020 6:00
Mezinárodní fotografická soutěž Comedy Wildlife Photography Awards, o jejímž průběhu jsme průběžně informovali, zná letošní vítěze. Hlavní cenu a safari v keňské rezervaci Massai Mara vyhrál australský fotograf Mark Fitzpatrick se snímkem želvy, která vypadá, jako by do objektivu ukazovala vztyčený prostředník. Na ostatní vítězné snímky se můžete podívat ve fotogalerii.

V soutěži, jejímž cílem není jen ukazovat zábavné fotografie, ale také upozornit na nutnost ochrany přírody, se letos sešlo na sedm tisíc snímků od fotografů z celého světa. Porotci ovšem přiznávají, že snímek, který pořídil Mark Fitzpatrick, byl jejich jasným favoritem. Fotografie vznikla u pobřeží australského ostrova Lady Elliot. 

"Jsem nadšený a je to pro mě čest, že vyhrála moje fotografie," říká autor vítězného snímku. "Je úžasné vidět reakce lidí, Terry dokázal svým gestem lidi rozesmát a to je v tomto těžkém roce moc důležité. Navíc fotografie pomáhá šířit poselství soutěže o tom, že je důležité chránit přírodu," uvedl Mark Fitzpatrick. Za vítězný snímek dostal nejen možnost zúčastnit se safari v keňské rezervaci Massai Mara, ale také fotoaparát Nikon, fotografickou brašnu Think Tank a cenu ručně vyrobenou v tanzanském Wonder Workshopu.

Cenu diváků Affinity Photo People’s Choice Award získal maďarský fotograf Roland Kranitz za snímek "zpívajícího" sysla s názvem O sole mio. 

Soutěž Comedy Wildlife Photography Awards založili fotografové a ochránci přírody Paul Joynson-Hicks a Tom Sullam. Prostřednictvím pozitivních a zábavných obrázků zvířat upozorňují na nutnost zachovat rozmanitost divoké přírody, na nutnost chovat se zodpovědně k životnímu prostředí a zároveň také podporují nadaci Born Free pro ochranu divoce žijících zvířat. Pokud byste chtěli vědět o těchto snahách více, informace najdete na stránkách soutěže: www.comedywildlifephoto.com.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy