Vesnické výjevy z dávných časů. Unikátní fotky z Bílých Karpat od Ferdinanda Bučiny

Vesnické výjevy z dávných časů. Unikátní fotky z Bílých Karpat od Ferdinanda Bučiny
Fotil zvyky a folklor v Javorníku – v Bílých Karpatech.
Snímky jsou zcela unikátní, Bučina měl totiž během svého života jen jednu samostatnou výstavu.
Nyní jsou Bučinovy snímky k vidění v Atelieru Josefa Sudka v Praze.
Výstava potrvá do 20. listopadu.
Foto: Ferdinand Bučina
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
2. 11. 2016 11:04
Lidé v Javorníku pod Bílými Karpatami si prý před osmdesáti lety vykládali, že dítě nesmí žábě ukázat zuby, jinak by mu vypadaly. Fotograf Ferdinand Bučina se snažil místní zvyky a folklór zaznamenat. Za svého života vystavoval prý jenom jednou. Zato se jeho fotografiemi potiskly kilometry papíru v novinách a časopisech. Teď jsou jeho snímky ze třicátých a čtyřicátých let k vidění v Ateliéru Josefa Sudka.

„Archiv Ferdinanda Bučiny (1909–1994) obsahuje tisíce negativů, moře denikových záznamů, ale jen málo autorských zvětšenin,“ vysvětluje výjimečnost výstavy kurátor Jan Freiberg.

„Bučina za svého života individuálně vystavoval jedenkrát a poslední skupinové výstavy se zúčastnil v roce 1959. Jeho galerií byly desetitisíce metrů potištěných ploch papíru knih a časopisů. Například polské poválečné magazíny s Bučinovými obálkami běžně překonávaly milion výtisků a jeho kolorované fotografie doplňovaly mozaiku tehdejšího středoevropského vizuálního mainstreamu,“ píše kurátor.

Do horňáckého Javorníku zavítal Bučina poprvé v roce 1937. Zjistil, že tam žije zajímavá komunita protestantů, kteří se v kraji usídlili v sedmnáctém století. Vypadalo to, jako by se tam zastavil čas před stovkou let.

Začal zaznamenávat jejich zvyky, kroje i práci na polích.„Část ze svých entografických zápisů autor upotřebil v textu knihy Lidé z Javorníka vydané v roce 1941, druhá kniha fotografií připravená k tisku v roce 1942 pod názvem Vzpomínka na Javorník nevyšla. Nyní se stala jádrem výstavy,“ vysvětluje Freiberg.

Výstava snímků Ferdinanda Bučiny je k vidění v pražském Ateliéru Josefa Sudka do 20. listopadu.

O výstavě:

 

Právě se děje

Další zprávy