Vesnické výjevy z dávných časů. Unikátní fotky z Bílých Karpat od Ferdinanda Bučiny

Vesnické výjevy z dávných časů. Unikátní fotky z Bílých Karpat od Ferdinanda Bučiny
Fotil zvyky a folklor v Javorníku – v Bílých Karpatech.
Snímky jsou zcela unikátní, Bučina měl totiž během svého života jen jednu samostatnou výstavu.
Nyní jsou Bučinovy snímky k vidění v Atelieru Josefa Sudka v Praze.
Výstava potrvá do 20. listopadu.
Foto: Ferdinand Bučina
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
2. 11. 2016 11:04
Lidé v Javorníku pod Bílými Karpatami si prý před osmdesáti lety vykládali, že dítě nesmí žábě ukázat zuby, jinak by mu vypadaly. Fotograf Ferdinand Bučina se snažil místní zvyky a folklór zaznamenat. Za svého života vystavoval prý jenom jednou. Zato se jeho fotografiemi potiskly kilometry papíru v novinách a časopisech. Teď jsou jeho snímky ze třicátých a čtyřicátých let k vidění v Ateliéru Josefa Sudka.

„Archiv Ferdinanda Bučiny (1909–1994) obsahuje tisíce negativů, moře denikových záznamů, ale jen málo autorských zvětšenin,“ vysvětluje výjimečnost výstavy kurátor Jan Freiberg.

„Bučina za svého života individuálně vystavoval jedenkrát a poslední skupinové výstavy se zúčastnil v roce 1959. Jeho galerií byly desetitisíce metrů potištěných ploch papíru knih a časopisů. Například polské poválečné magazíny s Bučinovými obálkami běžně překonávaly milion výtisků a jeho kolorované fotografie doplňovaly mozaiku tehdejšího středoevropského vizuálního mainstreamu,“ píše kurátor.

Do horňáckého Javorníku zavítal Bučina poprvé v roce 1937. Zjistil, že tam žije zajímavá komunita protestantů, kteří se v kraji usídlili v sedmnáctém století. Vypadalo to, jako by se tam zastavil čas před stovkou let.

Začal zaznamenávat jejich zvyky, kroje i práci na polích.„Část ze svých entografických zápisů autor upotřebil v textu knihy Lidé z Javorníka vydané v roce 1941, druhá kniha fotografií připravená k tisku v roce 1942 pod názvem Vzpomínka na Javorník nevyšla. Nyní se stala jádrem výstavy,“ vysvětluje Freiberg.

Výstava snímků Ferdinanda Bučiny je k vidění v pražském Ateliéru Josefa Sudka do 20. listopadu.

O výstavě:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

MPSV nepočítá se zvýšením úhrad za sociální služby od klientů

Ministerstvo práce nepočítá se zvýšením ceny, kterou mohou lidé platit za sociální služby. Vyhlášku se stanovením maximálních úhrad za pobyt v domově pro seniory či za pečovatelskou službu upravovat nebude. Do novely o sociálních službách ale navrhne model automatického navyšování částek za určitých podmínek. Na jednání sněmovního sociálního výboru to ve čtvrtek odpoledne řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Vyhláška stanovuje nejvyšší možné částky, jaké mohou lidé za domov seniorů, stacionář, pečovatelskou službu, stravování či pomoc s nákupem dát. Ceny platí od roku 2014. Kraje, obce i poskytovatelé péče si stěžují na nedostatek peněz. Poukazují na rostoucí náklady, ale i na zvyšování penzí a příspěvků na péči. Sněmovna loni ministerstvu uložila vyhlášku do konce září novelizovat, resort předpis nezměnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sparta zadarmo přivedla slovenského brankáře Holce

První posilou sparťanských fotbalistů na příští sezonu se stal gólman Dominik Holec. Pětadvacetiletý člen širšího kádru slovenské reprezentace přišel na Letnou jako volný hráč z Žiliny, která je kvůli koronavirové krizi v likvidaci. S Pražany Holec podepsal smlouvu do konce června 2023.

"Dominik má velký podíl na tom, že Žilina byla před přerušením soutěží druhá v tabulce slovenské ligy s druhým nejnižším počtem inkasovaných gólů. Žilina přitom hraje hodně ofenzivním stylem. Dominik měl v poslední sezoně druhý nejvyšší počet úspěšných zákroků ze všech brankářů v tamní lize," řekl pro klubový web sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický.

"U nás dostane příležitost, aby prokázal své schopnosti. Jeho příchodem budeme mít na brankářském postu výraznou konkurenci, která ze všech gólmanů vymáčkne maximum," doplnil Rosický.

Holec strávil prakticky celou kariéru v Žilině, pouze si odskočil na pár hostování. V tomto ročníku slovenské ligy nastoupil k 22 zápasům a připsal si 11 nul.

"Těším se na nové výzvy ve skvělém týmu, ve skvělém městě a s výbornými fanoušky. Ty pocity jsou opravdu skvělé, těžko to vylíčit slovy. Ještě si to asi úplně neuvědomuju, teprve to na mne dolehne. Věřím, že spolu budeme úspěšní a mužstvu pomůžu co nejvíc," uvedl Holec.

"Odmalička jsem zvyklý bojovat o místo v bráně, nikdy jsem neměl nic jisté. Vím, jak velká je tu konkurence, ale to člověka posouvá dopředu, můžete se zlepšovat," dodal rodák z Českých Budějovic, který si už od českého trenéra Pavla Hapala vysloužil pozvánku do slovenské reprezentace, ale start si zatím nepřipsal.

Žilina z finančních důvodů po přerušení soutěže kvůli pandemii koronaviru ukončila s hráči smlouvu. Ze stejného klubu už na začátku května získala Viktoria Plzeň Filipa Kašu a Miroslava Káčera. Všichni tři hráči budou moci v českých klubech nastoupit až v příští sezoně a s týmy zatím budou jen trénovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy