Vesnické výjevy z dávných časů. Unikátní fotky z Bílých Karpat od Ferdinanda Bučiny

Vesnické výjevy z dávných časů. Unikátní fotky z Bílých Karpat od Ferdinanda Bučiny
Fotil zvyky a folklor v Javorníku – v Bílých Karpatech.
Snímky jsou zcela unikátní, Bučina měl totiž během svého života jen jednu samostatnou výstavu.
Nyní jsou Bučinovy snímky k vidění v Atelieru Josefa Sudka v Praze.
Výstava potrvá do 20. listopadu.
Foto: Ferdinand Bučina
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
2. 11. 2016 11:04
Lidé v Javorníku pod Bílými Karpatami si prý před osmdesáti lety vykládali, že dítě nesmí žábě ukázat zuby, jinak by mu vypadaly. Fotograf Ferdinand Bučina se snažil místní zvyky a folklór zaznamenat. Za svého života vystavoval prý jenom jednou. Zato se jeho fotografiemi potiskly kilometry papíru v novinách a časopisech. Teď jsou jeho snímky ze třicátých a čtyřicátých let k vidění v Ateliéru Josefa Sudka.

„Archiv Ferdinanda Bučiny (1909–1994) obsahuje tisíce negativů, moře denikových záznamů, ale jen málo autorských zvětšenin,“ vysvětluje výjimečnost výstavy kurátor Jan Freiberg.

„Bučina za svého života individuálně vystavoval jedenkrát a poslední skupinové výstavy se zúčastnil v roce 1959. Jeho galerií byly desetitisíce metrů potištěných ploch papíru knih a časopisů. Například polské poválečné magazíny s Bučinovými obálkami běžně překonávaly milion výtisků a jeho kolorované fotografie doplňovaly mozaiku tehdejšího středoevropského vizuálního mainstreamu,“ píše kurátor.

Do horňáckého Javorníku zavítal Bučina poprvé v roce 1937. Zjistil, že tam žije zajímavá komunita protestantů, kteří se v kraji usídlili v sedmnáctém století. Vypadalo to, jako by se tam zastavil čas před stovkou let.

Začal zaznamenávat jejich zvyky, kroje i práci na polích.„Část ze svých entografických zápisů autor upotřebil v textu knihy Lidé z Javorníka vydané v roce 1941, druhá kniha fotografií připravená k tisku v roce 1942 pod názvem Vzpomínka na Javorník nevyšla. Nyní se stala jádrem výstavy,“ vysvětluje Freiberg.

Výstava snímků Ferdinanda Bučiny je k vidění v pražském Ateliéru Josefa Sudka do 20. listopadu.

O výstavě:

 

Právě se děje

před 48 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 53 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy