„Archiv Ferdinanda Bučiny (1909–1994) obsahuje tisíce negativů, moře denikových záznamů, ale jen málo autorských zvětšenin,“ vysvětluje výjimečnost výstavy kurátor Jan Freiberg.
„Bučina za svého života individuálně vystavoval jedenkrát a poslední skupinové výstavy se zúčastnil v roce 1959. Jeho galerií byly desetitisíce metrů potištěných ploch papíru knih a časopisů. Například polské poválečné magazíny s Bučinovými obálkami běžně překonávaly milion výtisků a jeho kolorované fotografie doplňovaly mozaiku tehdejšího středoevropského vizuálního mainstreamu,“ píše kurátor.
Do horňáckého Javorníku zavítal Bučina poprvé v roce 1937. Zjistil, že tam žije zajímavá komunita protestantů, kteří se v kraji usídlili v sedmnáctém století. Vypadalo to, jako by se tam zastavil čas před stovkou let.
Začal zaznamenávat jejich zvyky, kroje i práci na polích.„Část ze svých entografických zápisů autor upotřebil v textu knihy Lidé z Javorníka vydané v roce 1941, druhá kniha fotografií připravená k tisku v roce 1942 pod názvem Vzpomínka na Javorník nevyšla. Nyní se stala jádrem výstavy,“ vysvětluje Freiberg.
Výstava snímků Ferdinanda Bučiny je k vidění v pražském Ateliéru Josefa Sudka do 20. listopadu.
O výstavě:
- Kde: Ateliér Josefa Sudka, Újezd 30, Praha 1
- Web: http://www.atelierjosefasudka.cz/cz/
- Otevřeno: denně kromě pondělí, 12–18 hod
- Vstupné: 10 Kč