Velký fotografický průvodce po Dolomitech. Malebné vesnice a pohádková jezera (2. díl)

Daniel Řeřicha: Velký fotografický průvodce po Dolomitech (2. díl)
La Valle. Ráno u místního kostelíku
La Valle. Pohled do části údolí Alta Badia s prvním sněhem na vrcholcích štítů.
La Valle. Zima pomalu přichází, aneb dvě roční období v jednom okamžiku.
Colle Santa Lucia. Když na chvilku zasvítí skrze těžké mraky
Foto: Daniel Řeřicha
Daniel Řeřicha
Aktualizováno 3. 6. 2017 13:20
Jak jsme slíbili v závěru první části povídání o Dolomitech, ve které jsme se věnovali zejména vysokohorským průsmykům, v tomto díle se společně podíváme do malebných údolí, zajímavých vesniček a nezapomeneme ani na pohádková jezera.

Začneme v horské vesničce La Valle, která je součástí údolí Alta Badia. Je to část Dolomit, která se proslavila zručností místních truhlářů a osloví vás upravenými zvlněnými stráněmi s typickou tyrolskou architekturou včetně selských dvorů. La Valle je tak trochu stranou hlavního turistického hemžení a tak se v této oblasti ladinské zvyky a tradice dodržují více než jinde. Alta Badia je jedním z pěti dolomitských údolí, ve kterých místní lidé hovoří ladinštinou, tady prastarým románským jazykem zdejších horalů - Ladinů.

Colle Santa Lucia

Malá vesnička Colle Santa Lucia sice není žádným top turistickým místem, ale malé náměstí, několik historických domů a kostelík Colle Santa Lucia, odkud je krásný výhled na skalní uskupení Monte Pelmo, určitě stojí za zastávku a krátkou procházku. V uličkách bývá až neuvěřitelný klid, který si dokážu vždy příjemně vychutnat. Nezapomenu na jednu podzimní návštěvu! Okolní štíty byly celý den zahaleny do těžkých mraků a každou chvilku pršelo, když najednou malou skulinou v mracích na vesničku jemně zasvítilo a já měl to štěstí tam zrovna v ten okamžik být se svým fotoaparátem.

Santa Maddalena

Dalším překrásným místem,kam se spolu vypravíme, je vesnice Santa Maddalena, kterou nalezneme na konci údolí Funes. Kombinace skalních štítů přírodního parku Puez-Odle, hlubokého údolí a dvou malebných kostelů (Santa Maddalena a St. Johann) nabízí až neuvěřitelně kýčovité pohledy, které nemohou chybět v žádném prospektu o tomto regionu. Mám toto místo pro jeho malebnost velice rád a vůbec se nedivím, že sem míří každým rokem více a více fotografů.

Cortina d´Ampezzo

Cortina d´Ampezzo je romantické místo v samém srdci italských Dolomit (oblast Valle d' Ampezzo) a bylo by chybou jej nezmínit. Je to městečko, které je vklíněno mezi vysoké štíty, dosahující výšek nad 3000 m (Tofana 3244 m, Monte Cristallo 3221 m nebo Gruppo del Sorapiss 3205 m) a tak není divu, že se zde v roce 1956 konaly zimní olympijské hry. Podle dobových fotografií se toho v Cortině od té doby moc nezměnilo. Díky tomu má středisko úžasnou atmosféru, kterou si člověk vychutná nejlépe při procházce centrem, kterému dominuje pěší zóna Corso Italia s luxusními obchody. Součástí promenády je několikrát přestavěný farní kostel se 72 m vysokou věží.

Lago di Braies: Místo, na které určitě nezapomeňte

Samotnou kapitolou jsou dolomitská jezera různých velikostí a významu. Některá jsou v údolích, jiná ve vysokohorských partiích.

Daniel Řeřicha

Krajinářský fotograf a organizátor domácích a zahraničních fotoakcí (workshopy, víkendy, expedice).

Web: http://www.danielrericha.cz/
Instagram: danielrerichacz
Facebook: daniel.rericha.photography
500px: 500px.com/Rericha

Pokud bych měl nějaká doporučit, určitě by mezi ně patřilo tyrkysově zbarvené jezero Lago di Braies (1496 m), které je vsazené mezi okolní vysoké štíty národního parku Parco Naturale Fanes-Senes-Braies a je pomyslnou perlou mezi jihotyrolskými jezery. Lze jej pohodlně obejít nebo si za horkého letního dne můžete půjčit loďku a pokochat se krásou jezera přímo z vodní hladiny. Pro fotografy je jeho návštěva přímo "povinností".

Lago di Carezza

Další pohádkově krásné jezero je Lago di Carezza (1534 m), které je opředeno bájemi o království mystického krále trpaslíků Laurina a jeho růžové zahradě, kterou dle pověsti zaklel. Od té doby je možné jeho růže pozorovat pouze v záři zapadajícího slunce v podobě skalního masivu. Ten bývá zapadajícím sluncem zabarven do rudé barvy a tím připomíná již zmíněnou zahradu růží. Bohužel na rozdíl od předchozího jezera se v tomto koupat nedá. Dokonce není ani možné se přiblížit k jeho břehu, což je ohromná škoda.

Lago Limedes

Lago Limedes (2171 m) je malé a relativně nevýrazné jezírko v blízkosti průsmyku Passo Falzarego. Není to takové turistické lákadlo jako předchozí dvě jezera, ale po fotografické stránce je naprosto úžasné. Při východu slunce se v jeho hladině krásně zrcadlí masiv Lagazuoi, při západu zase dominantní Tofana di Rozes a na opačné straně Averau. V jarních měsících se hladina často zvýší natolik, že se pak jezírko rozlije do okolní krajiny. Naopak na konci léta bývá zase téměř vyschlé a pokryté sytě zelenými řasami. Díky této své proměnlivosti dokáže vykouzlit pokaždé úplně jinou atmosféru.

Lago di Landro

Zajímavou zastávkou na trase Dobbiaco-Cortina d´Ampezzo může být jezero Lago di Landro (1406 m), které je doslova vklíněné do hlubokého údolí v Sextenské části Dolomit. V jeho hladině se dokážou krásně zrcadlit severní stěny velice členitého hřebenu Monte Cristallo. Díky mělkému profilu se v jarních měsících jezero často rozlévá do okolního lesního porostu. Při jedné červnové ranní návštěvě jezera jsem měl štěstí na přízemní mlhu, která v kombinaci s nasvětlenými špičkami štítů a částečným zrcadlením dodala místu až neuvěřitelně tajemnou atmosféru.

Lago d'Antorno

Cestou k asi nejnavštěvovanějšímu skalnímu uskupení Dolomit (Tre Cime di Lavaredo) budeme míjet menší jezero Lago d'Antorno (1866 m), od kterého se nám naskýtá výhled na jižní stěny Tre Cime di Lavaredo. Na opačné straně pohledu dominuje Gruppo del Sorapiss a směrem k východu se můžeme kochat až bizarními tvary masivu Cadini di Misurina. Pokud budete mít možnost, na chvilku se zde zastavte, určitě to stojí za to!

Lago di Misurina

Poslední jezero, které spolu navštívíme v této části Dolomit, je jezero Lago di Misurina (1745 m). Patří k jednomu z mnoha úchvatných míst v této oblasti. Ve vodní hladině se na jedné straně krásně zrcadlí mohutný skalní masiv Gruppo del Sorapiss a na opačné straně Tre Cime di Lavaredo. Bohužel se jedná o velice hojně navštěvované místo, které je součástí každého autobusového poznávacího zájezdu a tak zapomeňte na klid a pohodu, na kterou jste si zvykli u předchozích jezer.

Co říci závěrem dnešního putování? V příští třetím dílu povídání o Dolomitech si představíme některé zajímavé vrcholy a určitě také nevynecháme největší vysokohorskou pastvinu Evropy.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Lakers v NBA zdolali Utah a pojistili si vítězství v konferenci

Basketbalisté Los Angeles Lakers si po nedělní porážce s Torontem spravili chuť proti Utahu, který o den později porazili 116:108. K vítězství je dovedli Anthony Davis, jenž nasbíral 42 bodů a 12 doskoků, a LeBron James, který si připsal 22 bodů, osm doskoků a devět asistencí. Kalifornský celek si definitivně pojistil první příčku v Západní konferenci, do play off se podívá po pěti letech.

Davis v první půli nastřílel 24 bodů a dvacetibodovou hranici během úvodního poločasu překonal už podvacáté v sezoně. To naposledy v dresu Lakers dokázal Kobe Bryant. "Kobe se na nás dívá a fandí nám. Chtěli jsme to udělat pro něj," vzpomněl hvězdný pivot Davis na zesnulou legendu.

Lakers, kteří vybojovali prvenství na Západě podvanácté od roku 1984, udrželi soupeře na pětačtyřicetiprocentní střelbě. Jazz trefili pouze 12 ze 43 trojek. Klubu ze Salt Lake City nestačilo ani 33 bodů Donovana Mitchella či 24 bodů a osm finálních přihrávek rozehrávače Mikea Conleyho.

Nikola Jokič při výhře Denveru 121:113 v prodloužení nad Oklahoma City nasbíral triple double za 30 bodů, 12 doskoků a 10 asistencí. Nuggets uspěli navzdory absence trojice hráčů základní pětky.

Prostor zazářit tak kromě Jokiče dostal i Michael Porter, jenž zaznamenal 37 bodů a 12 doskoků. Dvaadvacetileté křídlo přitom průměrně dosahuje jen 7,5 bodu na zápas. "Vše, co musím dělat, je vnášet do hry energii a makat v obraně. To ostatní přijde samo," pochvaloval si Porter.

Toronto po skalpu Lakers uspělo také na horké půdě Miami, jež zdolalo 107:103. K vítězství přispěl nejvýraznější měrou rozehrávač Fred VanVleet, jenž nastřílel své osobní maximum 36 bodů včetně sedmi trojek z 12 pokusů. Proměnil rovněž všech 13 trestných hodů a přidal i pět doskoků.

Philadelphia v dramatu se San Antoniem zvítězila 132:130. O jejím triumfu rozhodl trojkou 6,1 sekundy před koncem rozehrávač Shake Milton, jenž nastřílel celkem 16 bodů. Nejvýrazněji se prosadili Joel Embiid s 27 a Tobias Harris s 25 body. Spurs nestačilo ani 30 bodů DeMara DeRozana.

Miltonův vítězný koš později Embiid ocenil také na sociálních sítích - jen o dva dny dříve se totiž oba spoluhráči dostali během duelu s Indianou do konfliktu. "Přišel za mnou před utkáním a řekl mi, že si to bere osobně. Stejně jako to dělával Michael Jordan. Hezká střela, mladíku," napsal Embiid.

Opět o sobě dala vědět loňská jednička draftu Zion Williamson, jež přispěl 23 body a sedmi doskoky k cennému vítězství New Orleans 109:99 nad Memphisem. Nejlepším střelcem klání byl s 24 body Brandon Ingram.

Výsledky NBA:

Miami - Toronto 103:107, New Orleans - Memphis 109:99, Oklahoma City - Denver 113:121 po prodl., Philadelphia - San Antonio 132:130, Utah - LA Lakers 108:116, Washington - Indiana 100:111.

Tabulky:

Východní konference:

1. x-Milwaukee 67 54 13 80,6
2. x-Toronto 66 48 18 72,7
3. x-Boston 66 44 22 66,7
4. x-Miami 67 42 25 62,7
5. x-Indiana 67 41 26 61,2
6. x-Philadelphia 67 40 27 59,7
7. Orlando 67 32 35 47,8
8. Brooklyn 66 31 35 47,0
9. Washington 67 24 43 35,8

Západní konference:

1. x-LA Lakers 66 51 15 77,3
2. x-LA Clippers 66 45 21 68,2
3. x-Denver 67 44 23 65,7
4. x-Houston 66 42 24 63,6
5. x-Utah 67 42 25 62,7
6. x-Oklahoma City 66 41 25 62,1
7. x-Dallas 69 40 29 58,0
8. Memphis 68 32 36 47,1
9. Portland 68 30 38 44,1
10. San Antonio 66 29 37 43,9
11. New Orleans 67 29 38 43,3
12. Sacramento 66 28 38 42,4
13. Phoenix 67 28 39 41,8

Poznámka: Týmy označené "x" mají jistý postup do play off.

před 15 minutami

Snížení daně z příjmů na 15 procent není realistické, věří Hamáček

Snížení daně z příjmů fyzických osob na 15 procent po zamýšleném zrušení superhrubé mzdy, o kterém se zmínil předseda vlády a hnutí ANO Andrej Babiš, považuje vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček za nerealistické. Znamenalo by to větší výpadek příjmů státního rozpočtu, než je celý roční rozpočet ministerstva vnitra, uvedl Hamáček v Právu.

Babiš o víkendu řekl, že od příštího roku počítá se zrušením superhrubé mzdy a zavedením 15procentní daně místo plánovaných 19 procent. To by podle ministerstva financí vedlo k výpadku příjmů 90 miliard korun. Nyní je efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Prasklé potrubí omezilo provoz tramvají v centru Prahy

Kvůli prasklému vodovodnímu potrubí v Ječné ulici byl v úterý před 07:00 v obou směrech zastaven provoz tramvají ve frekventovaném úseku mezi stanicemi I.P. Pavlova a Karlovo náměstí v centru Prahy. Týká se to linek 4, 6, 10, 16 a 22, které až do odvolání jezdí po objízdných trasách. Na svém webu o tom informoval dopravní podnik.

Náhradní autobusovou dopravu kvůli neprůjezdnosti úseku není možné podle dopravce zavést. Cestující mohou využít metro, a to ze stanic Náměstí Míru, Karlovo náměstí nebo I. P. Pavlova.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D8 u Lovosic znovu uzavřela nehodu kamionu

Dálnice D8 ve směru na Ústí nad Labem a dál na Drážďany je u Lovosic uzavřená. V noci tam v místě zúžení před sjezdem na průmyslovou zónu havaroval kamion. Policie odklání dopravu na exitu 45 Lukavec, zpátky na dálnici se řidiči vrací na nájezdu Lovosice. V okolí se tvoří kratší kolony, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra. Auta by se do uzavřeného úseku měla podle odhadu silničářů vrátit kolem 09:00.

Dálnice D8 u Lovosic byla neprůjezdná také v pondělí v noci a dopoledne. V úseku, který je kvůli stavebním pracím zúžený do jednoho pruhu, najel kamion do betonových svodidel. Vozidlo začalo hořet. Řidič stihl včas vystoupit, nikdo nebyl zraněn. Provoz byl kvůli odklízení následků a vyšetřování obnoven až po téměř deseti hodinách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy