Procesí kajícníků, tance ďáblů a smrti. Velikonoce ve světě očima fotoreportéra

Procesí kajícníků, tance ďáblů a smrti. Velikonoce ve světě očima fotoreportéra
Lužičtí Srbové v sousedním Německu pořádají o velikonoční neděli Jízdy křižáků.
Postava Veroniky se služebnicemi se v průvodu objevila až v době španělské nadvlády na Sicílii. Podle legendy Veronika cestou na Golgotu podala Ježíši potní šátek  aby si otřel tvář. Kristův obraz se tak zázračně otiskl do roušky, kterou pak sv. Veronika v Římě předala sv. Klementu Římskému.
Městečko Prizzi ovládnou o velikonoční neděli červené masky ďáblů a žlutá maska smrti během festivalu Il ballo dei diavoli neboli Tanec ďáblů.
Společným rysem ve velikonočních procesí ve Španělsku je používání kajícného roucha zvaného nazareno. Tento oděv se skládá z tuniky a kapuce s kónickou špičkou, která slouží k zakrytí obličeje a někdy i pláště.
Foto: Michal Novotný
Michal Novotný Michal Novotný, Foto
14. 4. 2022 6:03
Čokoládoví zajíčci zírající z výloh, polévání žen a dívek ledovou vodou a pomlázka přecházející nezřízenou pijatyku. Z českých Velikonoc se téměř vytratil původní náboženský význam, ale pro více než dvě miliardy křesťanů jsou především oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Pojďme se s fotografem Michalem Novotným podívat, jak Velikonoce slaví jinde.

V křivolakých uličkách sicilských měst divoce tančí masky smrti a ďáblů nebo pochodují obří loutky apoštolů. V Egyptě probíhají koptské liturgie v obavách před bombovými útoky islámských extremistů. Španělskými městečky o Svatém týdnu tiše prochází procesí kajícníků v děsivých dlouhých hábitech a kápích. V gruzínském Tbilisi nejdou spát a bohoslužby v kostelech trvají celou noc. Na Sardinii prostírají stůl s lebkou a u německých sousedů pořádají Lužičtí Srbové procesí jezdců v cylindrech a fracích na stovkách koní. Podívejte se na snímky renomovaného fotoreportéra Michala Novotného, pro kterého jsou světová náboženství a podoby víry jedním z klíčových témat.

O fotografovi

Michal Novotný (1973) - začal kariéru v osmnácti letech fotografováním konfliktu v bývalé Jugoslávii. Pak působil v časopise Reflex a v Pátku Lidových Novin. Od roku 2009 je na volné noze a publikuje v nejprestižnějších světových novinách a časopisech. Jeho reportáže získaly mnoho ocenění - mezi nejvýznamnější patří 3. cena v soutěži World Press Photo v kategorii Každodenní život nebo 1. místo v soutěži Best of Photojournalism 2007 v kategorii Každodenní život. (red)

Web a sociální sítě Michala Novotného
Instagram: www.instagram.com/michalnovotnyphoto
Web: www.michalnovotny.com/

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Ledecká je popáté Královnou bílé stopy

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká je popáté Královnou bílé stopy. Vyhrála i hodnocení obou svých sportů, tedy alpského lyžování a snowboardingu. Na trůnu vystřídala snowboardcrossařku Evu Samkovou, která o vrchol olympijské sezony přišla poté, co si v prosinci zlomila obě nohy u kotníků. Naopak Ledecká v Pekingu vyhrála paralelní obří slalom na snowboardu a přidala ke dvěma zlatým olympijským medailím z Pchjongčchangu další triumf.

Ledecká na ZOH útočila na medaile i na lyžích. V kombinaci skončila čtvrtá, v superobřím slalomu pátá a ve sjezdu ji jen hrubá chyba srazila až na 27. příčku. Na stupně vítězů se mezi lyžařkami dostala v závodech Světového poháru. Při únorových sjezdech v Crans Montaně byla první a druhá, v lednu obsadila třetí příčku při sjezdu v Cortině d'Ampezzo. Třetí místo jí patřilo i v celkovém hodnocení sjezdu ve Světovém poháru.

Aktualizováno před 1 hodinou

Německo a Francie oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy