Veletrh CES: Panasonic představil špičkovou bezzrcadlovku Lumix GH5

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
5. 1. 2017 17:06
Panasonic v Las Vegas představil velmi očekávanou novinku pro profesionální fotografy a pokročilé amatéry. Nová bezzrcadlovka Lumix GH5 je odolná proti počasí a prachu, vyfotí 30 snímků za sekundu v rozlišení 18 megapixelů a hlavně nabízí funkce, které cílí na profesionální filmaře.
Veletrh CES: Panasonic Lumix GH5
Veletrh CES: Panasonic Lumix GH5 | Foto: Panasonic

Co bude umět nový Panasonic GH5? To byla otázka, kterou příznivci této značky hodně řešili už od podzimního veletrhu Photokina v německém Kolíně nad Rýnem. Firma tehdy ukázala jen siluetu přístroje a naznačila, že bude zvládat fotografování v režimu 6K videa. Jinými slovy že natočí krátký záznam a z toho pak vytáhne fotky v rozlišení 18 megapixelů.

Nyní se na veletrhu CES 2017 v Las Vegas potvrdilo, že GH5 tyto věci skutečně umí. A i další parametry fotoaparátu vypadají velice zajímavě.

Panasonic Lumix GH5
Panasonic Lumix GH5 | Foto: Panasonic

Hlavní novinka, tedy možnost natáčet video v rozlišení 4K se snímací frekvencí 60 obrázků za sekundu, cílí především na filmaře. Inovovaný systém rychlého zaostřování však ocení i fotografové.

Rozlišení snímače se zvedlo oproti modelu GH4 z 16 na 20,3 megapixelu, což je samozřejmě očekávaný posun. Panasonic pracuje společně s Olympusem s menšími snímači formátu Micro 4/3 a model se 20 megapixely už ve své nabídce mají obě značky (např. Olympus OMD-E M-1 Mk II. nebo Panasonic Lumix GX8). Výrazně přibylo také zaostřovacích bodů, oproti předchozím 49 je jich nyní 225.

Stejně tak bylo jisté, že před snímačem nebude takzvaný low pass filtr, který dříve zabraňoval vzniku nežádoucích efektů (tzv. moiré) na fotkách, ale také snižoval jejich ostrost. Je to už překonaná technologie, které se výrobci velmi rádi zbavují.

GH5 má nový obrazový procesor Venus Engine. Ten by měl opět přispět k ostřejší kresbě a lepšímu zobrazení detailů. Fotoaparát má také systém kontroly barev, který bere v úvahu nejen odstín a citlivost, ale také jas, a nastavuje pro každou z těchto veličin optimální hodnoty. Podle výrobce by to mělo zajistit syté a věrné barvy v celém tonálním rozsahu fotografie. Změnil se i systém eliminace šumu, který by měl umět zachovávat jemné detaily.

Pohled na zadní stranu Panasonicu GH5, které dominuje výklopný displej.
Pohled na zadní stranu Panasonicu GH5, které dominuje výklopný displej. | Foto: Panasonic

Lumix GH5 je samozřejmě vybaven pětiosou stabilizací obrazu (což je opět věc, která začíná být pro špičkové bezzrcadlovky formátu Micro 4/3 typická). Čas, který lze při fotografování udržet bez roztřesení takzvaně „z ruky“, může být až o pět expozičních stupňů delší než bez stabilizace. Jinými slovy, umožňuje to celkem spolehlivě fotografovat i s časy kolem 1/10s, a často i ještě delšími.

Fotoaparát umí pořídit 12 snímků za sekundu s pevným zaostřením a 9 snímků za sekundu s přeostřováním. Kromě toho ovšem nabízí i možnost fotografovat pomocí takzvaného 6K videa. Tam se frekvence zvedá na 30 snímků za sekundu v rozlišení 18 megapixelů. Zůstala zachováno i fotografování prostřednictvím 4K videa, známé z předchozích modelů. Zde je možné udělat 60 snímků za sekundu v rozlišení 8 megapixelů.

Lumix GH5 také nabízí v režimu 6K možnost dodatečného zostření snímku poté, co byl vyfotografován. Umí také zvyšovat hloubku ostrosti skládáním různě zaostřených snímků.

Zaměření na velmi pokročilé a profesionální uživatele potvrzuje i takový detail, jako jsou dva sloty na paměťové karty, což je věc typická pro profesionální fotoaparáty. Závěrka by měla vydržet 200 tisíc cyklů, což je údaj také odpovídající profesionálnímu použití.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Část dálnice D3 Ševětín-Borek se otevře motoristům, řidiči se po ní projedou už odpoledne

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v úterý zprovozní část dálnice D3 Ševětín-Borek dlouhou 10,7 kilometru. Řidiči by po ní měli poprvé projet kolem 15:00. Úsek staví firma Eurovia CS, náklady jsou zatím 1,27 miliardy Kč bez DPH, řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Otevření se zúčastní i ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Část Ševětín-Borek chtěl stát původně dokončit v březnu 2020. "Stavba není hotová, ale podle norem a zákonů unese bezpečný provoz, proto nebudeme čekat (se zprovozněním) na dokončení. Máme řidiče rádi, jakmile to jde, stavby zprovozňujeme," uvedl Rýdl.

Na úseku, který se staví od března 2017, vyvlastnil stát asi deset pozemků. V září tam silničáři zprovoznili 50 metrů dlouhou část, jejíž dostavbu blokovala žaloba majitele pozemku proti vyvlastnění, kterou soud zamítl v květnu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na jihu Chile se ztratilo armádní letadlo se 38 lidmi na palubě, mířilo na Antarktidu

Na jihu Chile se ztratilo z radarů vojenské letadlo se 38 osobami na palubě, informují o tom místní média. Podle nich mířil letoun z města Punta Arenas na chilskou základnu v Antarktidě. Chilská armáda vyslala na místo pátrací a záchranný tým.

"Na palubě (vojenského dopravního letounu) C-130 Hercules cestovalo 38 lidí, z toho 17 byla posádka a 21 cestující," uvedlo chilská letectvo v prohlášení. Letoun měl dovézt materiál a techniky na základnu v Antarktidě, uvedl deník La Tercera.

Letadlo startovalo z Punta Arenas v 16:55 místního času, rádiový kontakt s ním byl ztracen v 18:13 místního času (22:13 SEČ).

Chilský prezident Sebastián Piňera oznámil, že spolu s ministry vnitra a obrany situaci sleduje a ráno se proto chystá do Punta Arenas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy