Veletrh CES: Panasonic představil špičkovou bezzrcadlovku Lumix GH5

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
5. 1. 2017 17:06
Panasonic v Las Vegas představil velmi očekávanou novinku pro profesionální fotografy a pokročilé amatéry. Nová bezzrcadlovka Lumix GH5 je odolná proti počasí a prachu, vyfotí 30 snímků za sekundu v rozlišení 18 megapixelů a hlavně nabízí funkce, které cílí na profesionální filmaře.
Veletrh CES: Panasonic Lumix GH5
Veletrh CES: Panasonic Lumix GH5 | Foto: Panasonic

Co bude umět nový Panasonic GH5? To byla otázka, kterou příznivci této značky hodně řešili už od podzimního veletrhu Photokina v německém Kolíně nad Rýnem. Firma tehdy ukázala jen siluetu přístroje a naznačila, že bude zvládat fotografování v režimu 6K videa. Jinými slovy že natočí krátký záznam a z toho pak vytáhne fotky v rozlišení 18 megapixelů.

Nyní se na veletrhu CES 2017 v Las Vegas potvrdilo, že GH5 tyto věci skutečně umí. A i další parametry fotoaparátu vypadají velice zajímavě.

Panasonic Lumix GH5
Panasonic Lumix GH5 | Foto: Panasonic

Hlavní novinka, tedy možnost natáčet video v rozlišení 4K se snímací frekvencí 60 obrázků za sekundu, cílí především na filmaře. Inovovaný systém rychlého zaostřování však ocení i fotografové.

Rozlišení snímače se zvedlo oproti modelu GH4 z 16 na 20,3 megapixelu, což je samozřejmě očekávaný posun. Panasonic pracuje společně s Olympusem s menšími snímači formátu Micro 4/3 a model se 20 megapixely už ve své nabídce mají obě značky (např. Olympus OMD-E M-1 Mk II. nebo Panasonic Lumix GX8). Výrazně přibylo také zaostřovacích bodů, oproti předchozím 49 je jich nyní 225.

Stejně tak bylo jisté, že před snímačem nebude takzvaný low pass filtr, který dříve zabraňoval vzniku nežádoucích efektů (tzv. moiré) na fotkách, ale také snižoval jejich ostrost. Je to už překonaná technologie, které se výrobci velmi rádi zbavují.

GH5 má nový obrazový procesor Venus Engine. Ten by měl opět přispět k ostřejší kresbě a lepšímu zobrazení detailů. Fotoaparát má také systém kontroly barev, který bere v úvahu nejen odstín a citlivost, ale také jas, a nastavuje pro každou z těchto veličin optimální hodnoty. Podle výrobce by to mělo zajistit syté a věrné barvy v celém tonálním rozsahu fotografie. Změnil se i systém eliminace šumu, který by měl umět zachovávat jemné detaily.

Pohled na zadní stranu Panasonicu GH5, které dominuje výklopný displej.
Pohled na zadní stranu Panasonicu GH5, které dominuje výklopný displej. | Foto: Panasonic

Lumix GH5 je samozřejmě vybaven pětiosou stabilizací obrazu (což je opět věc, která začíná být pro špičkové bezzrcadlovky formátu Micro 4/3 typická). Čas, který lze při fotografování udržet bez roztřesení takzvaně „z ruky“, může být až o pět expozičních stupňů delší než bez stabilizace. Jinými slovy, umožňuje to celkem spolehlivě fotografovat i s časy kolem 1/10s, a často i ještě delšími.

Fotoaparát umí pořídit 12 snímků za sekundu s pevným zaostřením a 9 snímků za sekundu s přeostřováním. Kromě toho ovšem nabízí i možnost fotografovat pomocí takzvaného 6K videa. Tam se frekvence zvedá na 30 snímků za sekundu v rozlišení 18 megapixelů. Zůstala zachováno i fotografování prostřednictvím 4K videa, známé z předchozích modelů. Zde je možné udělat 60 snímků za sekundu v rozlišení 8 megapixelů.

Lumix GH5 také nabízí v režimu 6K možnost dodatečného zostření snímku poté, co byl vyfotografován. Umí také zvyšovat hloubku ostrosti skládáním různě zaostřených snímků.

Zaměření na velmi pokročilé a profesionální uživatele potvrzuje i takový detail, jako jsou dva sloty na paměťové karty, což je věc typická pro profesionální fotoaparáty. Závěrka by měla vydržet 200 tisíc cyklů, což je údaj také odpovídající profesionálnímu použití.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy