Top foto 2020: Všechno bylo letos tak nějak naruby, říká fotograf Milan Jaroš

Top foto 2020: Všechno bylo letos tak nějak naruby, říká fotograf Milan Jaroš
"Rok 2020 byl pro mě rokem naruby - asi jako pro každého," říká fotograf časopisu Respekt Milan Jaroš. "Výrazné změny v mém životě se měly odehrát i bez pandemie, ta však nakonec úplně vše obrátila vzhůru nohama," dodává. Fotogalerii s jeho výběrem snímků si můžete prohlédnout ve třetím díle seriálu Top foto 2020. Na této fotografii z 29. ledna 2020 je tobogán v údolí Zillertal v Rakousku.
Město Bogatyň v Polsku poblíž sporného dolu Turow, 5. únor 2020.
Protest proti protipotratovým zákonům v Polsku, Varšava, 30. říjen 2020.
Mikulášská obchůzka na Valašsku, 5. prosinec 2020.
Foto: Milan Jaroš / Týdeník Respekt
vot dap vot, dap
29. 12. 2020 14:31
"Rok 2020 byl pro mě rokem naruby - asi jako pro každého," říká fotograf časopisu Respekt Milan Jaroš. "Výrazné změny v mém životě by se letos odehrály i bez pandemie, ta však nakonec úplně vše obrátila vzhůru nohama," dodává. Fotogalerii s jeho výběrem snímků si můžete prohlédnout ve třetím díle seriálu Top foto 2020.

(Třetí díl seriálu) - Začátek roku vypadal pro Milana Jaroše výborně, a to i díky úspěšné premiéře filmu V síti, ke kterému fotografoval plakát. Jenže pak už začal všechno měnit koronavirus.

"Fotografoval jsem pro knihu Kdo chytá v síti Mariky Pecháčkové. Jenže v březnu se zavřela kina i knihkupectví," popisuje Jaroš. "Na začátku března jsem odstěhoval rodinu do Bruselu, kde jsem měl částečně také žít. Po týdnu v Belgii nás však pandemie donutila vrátit se zpět," popisuje peripetie složitého roku, který právě končí.

"Letos jsem také začal pracovat na projektu o suchu, kůrovcové kalamitě a proměně zemědělství pro Zemědělské muzeum v Praze. Po letech sucha však přišlo období deštivé a voda se v přírodě částečně doplnila. To vnímám jako velký bonus tohoto jinak nemocného roku," konstatuje Jaroš.

Pro časopis Respekt celý rok fotografoval témata více méně spjatá s pandemií. Zavřené galerie, muzikanty, kteří nemohou hrát, ekonomické dopady na firmy i živnostníky, domácí vzdělávání dětí, volby v karanténě, protesty proti nařízením vlády, plné nemocnice a neuvěřitelné výkony všech jejich pracovníků, noční zákaz vycházení.... "Bylo toho na jeden rok až moc. Změnilo to pro mě vnímání času. Doba před covidem-19 se najednou zdá tak vzdálená," říká.

O autorovi snímků:

Milan Jaroš (* 1979) vystudoval katedru fotografie na FAMU. Od roku 2008 pracuje v časopisu Respekt jako stálý fotograf. Spolupracoval také s mnohými zahraničními novinami a časopisy jako New York Times, International Herald Tribune, The Wall Steet Journal, l´Hebdo, Courriere International, Chicago Tribune. Za své fotografie získal řadu ocenění v soutěžích Czech Press Photo, Frame, Unicef Photo Award, Unicredit Photo Award.

Web: www.milanjaros.cz
Instagram: @milan_jaros_
Twitter @milanjaros09

V seriálu Top foto 2020 představují své snímky roku fotografové pracující pro Aktuálně.cz, Hospodářské noviny či Respekt z vydavatelství Economia.

 

Právě se děje

Další zprávy